Weblog pro webmastery a webdesignéry
20. 12. 2003
Jak se bude jmenovat
Hledáte dokonalé jméno pro svůj nový projekt, výrobek, službu, či společnost? Na stránkách marketingové agentury Igor je celý proces výběru jména podrobně popsán.
Martin Kopta opouští DigiWeb
Dříve pravidelný, nyní občasný spolupracovník Sovy v síti Martin Kopta opouští místo šéfa projektu DigiWeb. Nadále se chce věnovat publicistice a poradenství pro webdesignéry, tedy oborům, ve kterých již dříve exceloval. Další podrobnosti a krátký rozhovor s Martinem přináší Adam Javůrek v příspěvku Šéf DigiWebu končí (KyberŠmok, 19.12.03). Sova přeje Martinovi do nové etapy hodně štěstí.
Související příspěvky
- Nový DigiWeb (30.5.03)
- Optimalizace pro vyhledavače a weblogy (12.8.03)
Nový web Ministerstva informatiky
Stránky Ministerstva informatiky mají nový kód a jsou mnohem přístupnější než dříve. K dokonalosti však ještě lecos chybí.

Když Petr Staníček na jaře napsal otevřený dopis ministru informatiky, asi málokdo čekal, že se brzy něco v oblasti přístupnosti webů státní správy změní. Nakonec ale soustředěný tlak některých médií a asi též blížící se členství v Evropské unii přinesly první ovoce. Web Ministerstva informatiky má od středy nový, mnohem lépe udělaný kód, jehož autorem je právě Petr Staníček.
Abych však jenom nechválil, přidám i pár negativních postřehů:
V maximalizovaném okně Internet Exploreru pro Windows při rozlišení obrazovky 640x480 zalézá nadpis hlavního obsahu stránky pod navigační lištu a je zpola nečitelný.
Textová verze odkazovaná vlevo nahoře není žádná textová verze. Odkaz pouze vypne styly.
Konstrukce URL nadále ignoruje vyhledavače, takže vnitřní stránky webu v Googlu zřejmě nenajdete.
To jsou však všechno spíše drobnosti. Mnohem víc mne zaskočila jedna věta z oznámení o novém webu:
Z hlediska přístupnosti by měl nový web plně odpovídat standardům W3C a dalším doporučením (blind friendly).
Dělá si Ministerstvo informatiky z návštěvníků legraci? Nebo si opravdu myslí, že veřejnost zajímá, jak by to mělo být a nikoli jak to je? Navíc se zdá, že si na MIČR standardy přístupnosti W3C ani nepřečetli, protože jinak by je formulace plně odpovídat vůbec nemohla napadnout.
Související příspěvky
- Test webů státní správy (28.11.03)
- Veřejná správa ČR si pořídila portál (7.10.03)
- Otevřený dopis o otevřenosti (18.3.03)
- Otevřený dopis ministru Mlynářovi v. 2.0 (19.3.03)
- Ministr chápavý, nechápající, snaživý, nemohoucí (25.3.03)
Datování článků je někdy zmatené
Jednou z nejdůležitějších metainformací, zejména na zpravodajských serverech, je datum vydání článku. Bez něj může hodnota jinak informačně cenného článku klesnout až k nule. Jak ale ukazuje následující obrázek, chovají se webdesignéři k datování článků často dost macešsky.

Poznáte na tomto příkladu záhlaví DigiWebu se začátkem článku, kdy byl článek vydán? Při pečlivějším zkoumání jistě ano, ale na první pohled spíš praští do očí mnohem výraznější dnešní datum. Pokud se design nezmění, budou se čtenáři přišlí za deset let z vyhledavače asi divit, co to ten Pavel Kout dneska mele.
Pokud máte dojem, že mne k tomuto příspěvku inspirovala Christina Wodtková a její Widgetopia (viz Udělátkovník Christiny Wodtke), máte pravdu. Rozhodl jsem se, že si budu podobné příklady dobře i špatně udělaných webdesignérských drobností schovávat a vy máte to štěstí či smůlu, že si je budu schovávat právě sem.
Další příspěvky weblogu
- Předcházející den: 19. 12. 2003
- Následující den: 21. 12. 2003
- Celý měsíc
- Posledních pět dní