Přeskoč navigaci

Zde hledá Jyxo.

Jyxo

Weblog pro webmastery a webdesignéry

20. 12. 2003

Jak se bude jmenovat

Hledáte dokonalé jméno pro svůj nový projekt, výrobek, službu, či společnost? Na stránkách marketingové agentury Igor je celý proces výběru jména podrobně popsán.

Marek Prokop, 20. 12. 2003 22:28, Trvalý odkaz, Pošli komentář

Martin Kopta opouští DigiWeb

Dříve pravidelný, nyní občasný spolupracovník Sovy v síti Martin Kopta opouští místo šéfa projektu DigiWeb. Nadále se chce věnovat publicistice a poradenství pro webdesignéry, tedy oborům, ve kterých již dříve exceloval. Další podrobnosti a krátký rozhovor s Martinem přináší Adam Javůrek v příspěvku Šéf DigiWebu končí (KyberŠmok, 19.12.03). Sova přeje Martinovi do nové etapy hodně štěstí.

Související příspěvky

Marek Prokop, 20. 12. 2003 12:57, Trvalý odkaz, Pošli komentář

Nový web Ministerstva informatiky

Stránky Ministerstva informatiky mají nový kód a jsou mnohem přístupnější než dříve. K dokonalosti však ještě lecos chybí.

Ministerstvo informatiky - Nový web

Když Petr Staníček na jaře napsal otevřený dopis ministru informatiky, asi málokdo čekal, že se brzy něco v oblasti přístupnosti webů státní správy změní. Nakonec ale soustředěný tlak některých médií a asi též blížící se členství v Evropské unii přinesly první ovoce. Web Ministerstva informatiky má od středy nový, mnohem lépe udělaný kód, jehož autorem je právě Petr Staníček.

Abych však jenom nechválil, přidám i pár negativních postřehů:

  • V maximalizovaném okně Internet Exploreru pro Windows při rozlišení obrazovky 640x480 zalézá nadpis hlavního obsahu stránky pod navigační lištu a je zpola nečitelný.

  • Textová verze odkazovaná vlevo nahoře není žádná textová verze. Odkaz pouze vypne styly.

  • Konstrukce URL nadále ignoruje vyhledavače, takže vnitřní stránky webu v Googlu zřejmě nenajdete.

To jsou však všechno spíše drobnosti. Mnohem víc mne zaskočila jedna věta z oznámení o novém webu:

Z hlediska přístupnosti by měl nový web plně odpovídat standardům W3C a dalším doporučením (blind friendly).

Dělá si Ministerstvo informatiky z návštěvníků legraci? Nebo si opravdu myslí, že veřejnost zajímá, jak by to mělo být a nikoli jak to je? Navíc se zdá, že si na MIČR standardy přístupnosti W3C ani nepřečetli, protože jinak by je formulace plně odpovídat vůbec nemohla napadnout.

Související příspěvky

Marek Prokop, 20. 12. 2003 11:17, Trvalý odkaz, Pošli komentář

Datování článků je někdy zmatené

Jednou z nejdůležitějších metainformací, zejména na zpravodajských serverech, je datum vydání článku. Bez něj může hodnota jinak informačně cenného článku klesnout až k nule. Jak ale ukazuje následující obrázek, chovají se webdesignéři k datování článků často dost macešsky.

DigiWeb - 19.12.2003 - DigiWeb - 16.12.2003 10:09 - Pavel Kout - přístupný a použitelný web...

Poznáte na tomto příkladu záhlaví DigiWebu se začátkem článku, kdy byl článek vydán? Při pečlivějším zkoumání jistě ano, ale na první pohled spíš praští do očí mnohem výraznější dnešní datum. Pokud se design nezmění, budou se čtenáři přišlí za deset let z vyhledavače asi divit, co to ten Pavel Kout dneska mele.

Pokud máte dojem, že mne k tomuto příspěvku inspirovala Christina Wodtková a její Widgetopia (viz Udělátkovník Christiny Wodtke), máte pravdu. Rozhodl jsem se, že si budu podobné příklady dobře i špatně udělaných webdesignérských drobností schovávat a vy máte to štěstí či smůlu, že si je budu schovávat právě sem.

Marek Prokop, 20. 12. 2003 8:15, Trvalý odkaz, Pošli komentář

Další příspěvky weblogu

Tato stránka je přístupná libovolným prohlížečem, nejlépe však vypadá v prohlížeči, který podporuje HTML 4.0 a CSS 2 (Internet Explorer od verze 5, Mozilla, Opera a další). Pokud čtete tuto zprávu, váš prohlížeč zřejmě dostatečně nepodporuje CSS. Stránku sice vidíte bez pokročilejšího formátování, avšak veškerý obsah je plně přístupný i pro vás.