Přeskoč navigaci

Zde hledá Jyxo.

Jyxo

Weblog pro webmastery a webdesignéry

30. 05. 2003

Profesionální etika webové tvorby

Příliš často zní v diskusích stesky webových tvůrců, jak něco museli udělat špatně jen proto, že si to klient přál. Proto mne potěšilo, že dnes Robert Němec článkem Tvůrci sitů, nenechte se znásilňovat! (Lupa) otevřel téma profesionální etiky webdesignéra a staví se k němu způsobem, který je mi sympatický.

Pokud vás tento článek oslovil a o víkendu nebudete mít do čeho píchnout, mám pro vás ještě jeden tip z podobného soudku: Death Of A Web Team (Asterisk, 27.5.03) – romanticko-baladickou webonovelu, kterou podle několika skutečných příběhů napsal D. Keith Robinson. Pozor, slohově sice vytříbené, leč ukrutně dlouhé.

Marek Prokop, 30. 05. 2003 18:34, Trvalý odkaz, Pošli komentář

Nepřivlastňujte si, co vám nepatří

Úvaha o tom, zda si pouštět webdesignéry do obýváku, aneb trocha pátečního házení hrachu na zeď.

Jak roztáhnu stránku na celou výšku prohlížeče, jak obarvím posuvníky, jak z okna prohlížeče odstraním horní menu, jak hlavní okno prohlížeče roztáhnu na celou obrazovku,… To jsou jen některé z častých dotazů, které svědčí o jediném: nemalé části webdesignérů nestačí prostor jejich stránky. Chtějí si přivlastnit celý prohlížeč a ozdobit si ho k obrazu svému.

Pominu-li technické problémy, které těmto snahám často brání, zůstává otázka, proč o proměnu cizího prohlížeče vůbec usilovat? Aby byla stránka zasazena do kontextu, který uživateli přinese lepší estetický zážitek? Budiž, ale kudy potom vedou hranice? Proč se omezovat jen na prohlížeč?

Chcete-li na mne, páni designéři, opravdu udělat dojem, zařiďte, ať mi vaše stránka také uklidí na stole, vymění starý monitor za nový a vypere záclony. Jinak ji nadále budu mít zarámovanou hnusně. A nebo to nechte plavat a smiřte se s tím, že vaše je právě jen ta stránka a vše okolo, včetně prohlížeče a jeho zobrazovací plochy, patří uživateli. (Inspirováno Petrovou výškou prvků v CSS a následnou diskusí a korespondencí.)

Marek Prokop, 30. 05. 2003 12:42, Trvalý odkaz, Pošli komentář

Nový DigiWeb

DigiWeb se převléká na veřejnosti, hlásí dnes Martin Kopta přímo ze stránek DigiWebu. Z pozice nedávno nově jmenovaného vedoucího projektu dále slibuje změny v obsahu a struktuře, mj. RSS kanál (už je) a přeměnu DigiPoznámek na redakční blog.

Mám-li být upřímný, připadá mi to převlékáním zatím trochu příliš veřejné. DigiWeb jsem několikrát navštívil v noci a vypadal pokaždé jinak. I teď mám díky němu frustrující pocit, že s mým prohlížečem není něco v pořádku. Na některých stránkách se nezobrazí logo, jinde jsou podivné bílé díry, atd. Ale dejme DigiWebu ještě čas, však on Martin ukáže, co umí.

Marek Prokop, 30. 05. 2003 10:55, Trvalý odkaz, Pošli komentář

Výška prvků v HTML a CSS

Petr Staníček už nechtěl donekonečna odpovídat na neustálé dotazy, jak pomocí CSS roztáhnout stránku na celou výšku okna prohlížeče a napsal skvělý článek CSS a výška prvků (Web & CSS blog, 29.5.03). Odpověď na uvedenou otázku v něm sice nenajdete, ale dozvíte se mnohem důležitější věc – proč tato úloha nemá v HTML a CSS řešení a proč ho ani nemáte hledat.

Marek Prokop, 30. 05. 2003 0:03, Trvalý odkaz, Pošli komentář

Další příspěvky weblogu

Tato stránka je přístupná libovolným prohlížečem, nejlépe však vypadá v prohlížeči, který podporuje HTML 4.0 a CSS 2 (Internet Explorer od verze 5, Mozilla, Opera a další). Pokud čtete tuto zprávu, váš prohlížeč zřejmě dostatečně nepodporuje CSS. Stránku sice vidíte bez pokročilejšího formátování, avšak veškerý obsah je plně přístupný i pro vás.