Přeskoč navigaci

Zde hledá Jyxo.

Jyxo

Weblog pro webmastery a webdesignéry

18. 03. 2003

Recenze knihy CSS pro webdesignéry

Vilém Málek napsal vcelku pozitivní recenzi na mou knihu CSS kaskádové styly pro webdesignéry, Napadají mne dvě možná vysvětlení. Buď jsem ji nenapsal tak špatně, jak se sebekriticky domnívám, nebo je to tím, že Interval.cz, který recenzi vydal, knížku prodává ve svém knihkupectví a jedná se vlastně o skrytou reklamu.

Vzkaz pro Marka Šalandu: nejedná se o další útok na Interval, nýbrž o ironický žert. Samozřejmě je mi jasné, že recenze byla pozitivní jenom proto, že knížka je výborná.

Marek Prokop, 18. 03. 2003 18:35, Trvalý odkaz, Pošli komentář

Letem světem se vrací

Po delší pauze je znovu online výborný český weblog o tvorbě WWW Letem světem Lukáše Oborského. Kromě nového designu a RSS kanálu potěší zejména trvalé odkazy, které Lukášovi dříve citelně chyběly. Nyní už tedy mohu přímo odkazovat a je na co:

Marek Prokop, 18. 03. 2003 17:43, Trvalý odkaz, Pošli komentář

RSS začíná ovládat český Web

Po týdnu v offlandu (neologismus Martina Kopty) se pomalu prokousávám aktualitami českého internetu a vydatně mi v tom pomáhají RSS kanály weblogů a webzinů. Nedovedu si představit, že bych procházel týden nazpět desítky webů přímo, momentálně pro mne tedy platí, že kdo nemá RSS (či alespoň emailový newsletter), ten neexistuje.

Ačkoli čtu RSS většinou k tomu určenými programy (FeedReader, AmphetaDesk), praktické jsou i různé on-line čtečky a agregátory, které navíc pomáhají zvyšovat návštěvnost. Vydavatelé weblogů a webzinů by na ně proto měli pamatovat a své RSS kanály zaregistrovat alespoň u následujících:

Víte-li o nějakém dalším českém RSS agregátoru, dejte mi, prosím, vědět. Děkuji.

Marek Prokop, 18. 03. 2003 16:52, Trvalý odkaz, Pošli komentář

Otevřený dopis o otevřenosti

Jen na chvíli vytáhnu paty, už se něco děje. Petr Staníček včera napsal Otevřený dopis ministru informatiky. Pozastavuje se v něm nad nepřístupností webů české státní správy, místní samosprávy a dalších veřejně financovaných organizací a žádá ministra Mlynáře o nápravu. Až potud s výzvou naprosto souhlasím, a kdyby obsahovala jen toto, okamžitě bych se pod ní podepsal. Petr jde ale dál a požaduje též používat pro všechny formy interní i externí elektronické komunikace výhradně software s otevřeným kódem (OpenSource).

Obávám se, že tento druhý požadavek vychází spíše z emocí než ze solidních argumentů a že celé výzvě, bohužel, uškodí. Četné reakce (Petr je shrnuje v příspěvku Proč nepodepíšu) totiž naznačují, že bod o otevřeném softwaru stojí v cestě konsensu a tolik potřebnou veřejnou diskusi o přístupnosti webového obsahu obrací jiným směrem.

Ohlasy a souvislosti k tomuto příspěvku

Marek Prokop, 18. 03. 2003 14:16, Trvalý odkaz, Pošli komentář

Konec přestávky

Po týdenním věznění v Palais des FestivalsCannes (vsuvka pro zvědavé: o věznění píši proto, že jednak byl celý palác, mimochodem asi nejošklivější budova na celém Azurovém pobřeží, přísně střežen početnou ochrankou, která nam zabavovala i kapesní nožíky, a jednak jsem měl v péči bandu třiceti dětí reprezentujících ČR na Mistrovství Evropy mládeže v go) jsem opět zpět on-line a plně blogováníschopný.

Pokud jste náhodou natolik zvědaví, že vám vsuvka výše nestači, zde jsou hlavní milníky mé cesty:

  1. Odjezd: Praha - Česká asociace go
  2. Cannes (Flash bez HTML alternativy)
  3. Hotel Pierre & Vacances
  4. Palais des Festivals
  5. Festival international des jeux 2003 (monstrózní festival her, jehož bylo MEJ v go součástí)
  6. Výlet na Ile Sainte Marguerite
  7. …a jak jsme dopadli

Jak je vidět, stačilo by už dnes virtuální cestování po Webu. To skutečné je skoro zbytečné.

Marek Prokop, 18. 03. 2003 12:54, Trvalý odkaz, Pošli komentář

Další příspěvky weblogu

Tato stránka je přístupná libovolným prohlížečem, nejlépe však vypadá v prohlížeči, který podporuje HTML 4.0 a CSS 2 (Internet Explorer od verze 5, Mozilla, Opera a další). Pokud čtete tuto zprávu, váš prohlížeč zřejmě dostatečně nepodporuje CSS. Stránku sice vidíte bez pokročilejšího formátování, avšak veškerý obsah je plně přístupný i pro vás.