Přeskoč navigaci

Zde hledá Jyxo.

Jyxo

Weblog pro webmastery a webdesignéry

28. 03. 2003

Stokorcový e-marketing

Patrick Zandl ve svém dnešním článku Může ještě dnes vzniknout úspěšný server? (Lupa) zmiňuje mj. Pooh.cz, o kterém píše:

Od počátku měl v podstatě nulovou propagaci - žádné bannerové kampaně, žádná inzerce v médiích. Jeho obliba se šířila nejdříve cestou emailů, později také samovolným PR založeným na několika zajímavých materiálech a také anketě AntiAnno 2002, hojně médii citované. Tedy nic drahého - server přesvědčoval svými nápady a materiály, nikoliv utracenými penězi a odkazy.

A proč o tom píšu já? Protože, jak Patrick správně naznačuje, je Pooh.cz velmi dobrou ukázkou moderního online marketingu, který nestojí na bannerech a podobném tradičním haraburdí, ale na něčem úplně jiném:

  • Obsah, který baví a zároveň informuje (rubrika Webdesign) a slouží (rss.pooh.cz), udržuje dlouhodobou návštěvnost.

  • Události, které Pů generuje jednu za druhou (AntiAnno, Český lahváč), přitahují pozornost médií a vytvářejí vlny nových návštěvníků.

    O těchto dvou metodách by ostatně mohl vyprávět i Petr Staníček, jehož Otevřený dopis nejprve vytáhl návštěvnost Web & CSS blogu na šestinásobek a kvalitní obsah ji od té doby drží na trojnásobku původních hodnot.

  • Dialog s každým, kdo je k němu ochotný, vytváří spontánní a přátelskou komunitní atmosféru. Všimněte si např. jak Pů veřejně děkuje za odkazy i webíčkům s pár desítkami návštěvníků denně.

  • Komunita, která je okolo Pooh.cz semknuta velmi pevně, buduje značku a posiluje věrnost návštěvníků. I zde odvádí Medvídek Pů osobně nemálo práce – zkuste se třeba pustit ve zlém do některého z obyvatel stokorcového lesa a uvidíte.

Zajímavé přitom je, že ačkoli všechny tyto jednotlivé prvky rozhodně nové nejsou, celý, z nich poskládaný Pooh.cz je osobitý unikát, který daleko široko nemá obdoby. Samozřejmě, i to se počítá.

Marek Prokop, 28. 03. 2003 13:45, Trvalý odkaz, Pošli komentář

Nenuťte mne myslet

Nenuťte mne myslet, pravil Steve Krug a formuloval tak jedno z nejdůležitějších pravidel dobrého webdesignu. Pravidlo tak zásadní, že jím nazval i svou slavnou knihu o webdesignu a použitelnosti Don't make me think, kterou si myní můžete za 212 Kč koupit v českém překladu pod názvem Web design: Nenuťte uživatele přemýšlet!.

Diky českému nakladateli (Computer Press) jsem měl možnost číst překlad ještě před vydáním a částečně se podílet na jeho lektorování. Myslím, že se povedl a že vás nezklame.

Steve Krug na Sově

Marek Prokop, 28. 03. 2003 4:36, Trvalý odkaz, Pošli komentář

Vyšetřovatel URL

URI Investigator (vyšetřovatel URL) se jmenuje jedna z novějších funkcí vyhledavače AlltheWeb. Zadáte-li jako dotaz kompletní URL (příklad se Sovou), dozvíte se název a popis stránky, její velikost, datum poslední aktualizace, kolik jiných externích stránek a jaké na URL odkazuje, kdo je majitelem domény, atd. Pokud zadáte název domény nebo adresáře, zjistíte i počet dokumentů, které zde AlltheWeb indexuje. Potěší také přímý odkaz na Wayback Machine – pamatujete si ještě, jak vypadala Sova v dubnu 2001?

Marek Prokop, 28. 03. 2003 3:43, Trvalý odkaz, Pošli komentář

Další příspěvky weblogu

Tato stránka je přístupná libovolným prohlížečem, nejlépe však vypadá v prohlížeči, který podporuje HTML 4.0 a CSS 2 (Internet Explorer od verze 5, Mozilla, Opera a další). Pokud čtete tuto zprávu, váš prohlížeč zřejmě dostatečně nepodporuje CSS. Stránku sice vidíte bez pokročilejšího formátování, avšak veškerý obsah je plně přístupný i pro vás.