Přeskoč navigaci

Zde hledá Jyxo.

Jyxo

Weblog pro webmastery a webdesignéry

26. 03. 2003

Odkazy ze Sovy nosí smůlu

Odkazy ze Sovy asi nosí smůlu. Server společnosti Ariga, na jejíž studii jsem dnes nad ránem odkazoval, v podvečer již zřejmě nevydržel nápor návštěvníků, na čas byl vystřídán jakýmsi indiánem blekotajícím zmatené omluvy a posléze se stal zcela nedostupným. Ještě hůř dopadl Petr Staníček, kterému poté, co jsem odkázal na jeho komentář ke studii, neznámý hacker text tohoto komentáře záludně změnil.

Všem čtenářům se omlouvám za zmatky a pokud někde v Sově odkazuji na vaše stránky, žádosti o stažení těchto odkazů přijímám na svém emailu. Jistota je jistota, že.

Ještě dodatek: nemohu vyloučit, že až budete dnešní příspěvky číst, bude již vše v pořádku a vy vůbec nepochopíte, co to plácám. V takovém případě se omlouvám dvojnásob.

Ohlasy a souvislosti k tomuto příspěvku

Marek Prokop, 26. 03. 2003 23:28, Trvalý odkaz, Pošli komentář

Pro kaskádové styly na Slunečnici

Specifikace CSS 2.1, která opravuje některé chyby a nedostatky verze 2 je přísně tajný a pečlivě střežený dokument. Alespoň by se tak zdálo z chování W3C, jenž ji na svém webu ukrývá tak, aby ji jen tak snadno nikdo nenašel. Sám jsem se o tom přesvědčil několikrát a minulý týden to zjistil i Zeldman. Tuzemští webmasteři však mají ode dneška život jednodušší, neboť najdou veškeré specifikace CSS na Slunečnici.

Marek Prokop, 26. 03. 2003 22:39, Trvalý odkaz, Pošli komentář

Internetové redakční a publikační systémy

Internetové redakční a publikační systémy se jmenuje studie, kterou můžete získat zdarma (resp. za souhlas s posíláním informací o nových publikacích firmy) od společnosti Ariga s.r.o. Autoři Patrick ZandlPetr Mitošinka se po krátkém historicko-technickém úvodu zaměřují na hlavní parametry a funkční vlastnosti systémů pro správu obsahu (CMS), jejich výběr, provozování a návratnost investic.

Velmi dobrou práci odvedli zejména v pasážích věnovaných procesům spojených se správou a redakcí webového obsahu (redakční workflow). Zájemce o publikování na Webu tak získá nejenom dobrý přehled o tom, jaké možnosti v této oblasti CMS nabízejí, ale i o samotné problematice správy obsahu a činnostech s ní souvisejících.

Ačkoli si studie dosti podrobně všímá rizik spojených s výběrem CMS, bohužel nezmiňuje některá typická nebezpečí ukrytá v mnoha současných redakčních systémech či v obvyklém způsobu jejich implementace. Konkrétně mám na mysli např.:

  • Schopnost systému generovat (či dokonce vynutit) efektivní, validní a přístupný HTML kód stránek.

  • Vhodnost systému z hlediska optimalizace pro vyhledavače, tj. zejména koncepce URL a flixibilita vkládání metadat do generovaných dokumentů.

  • Otázky ochrany investic do obsahu, zahrnující mj. otevřenost formátů jeho uložení, možnosti jeho strukturování a šíři metadat, kterými ho lze opatřit.

Zájemce o tyto, v moderních CMS dosud často opomíjené, vlastnosti odkazuji např. na popis koncepce systému Prak.

Ohlasy a souvislosti k tomuto příspěvku

Marek Prokop, 26. 03. 2003 3:19, Trvalý odkaz, Pošli komentář

Další příspěvky weblogu

Tato stránka je přístupná libovolným prohlížečem, nejlépe však vypadá v prohlížeči, který podporuje HTML 4.0 a CSS 2 (Internet Explorer od verze 5, Mozilla, Opera a další). Pokud čtete tuto zprávu, váš prohlížeč zřejmě dostatečně nepodporuje CSS. Stránku sice vidíte bez pokročilejšího formátování, avšak veškerý obsah je plně přístupný i pro vás.