Weblog pro webmastery a webdesignéry
23.11.02
Zdroje
Jak jste si možná všimli, přidal jsem do pravého sloupce odkazy na zdroje, ze kterých při blogování nejvíce čerpám. Výhradně toto kritérium také ovlivňuje výběr a pořadí v jednotlivých skupinách. Výš jsou umístěny nikoli ty lepší (to nechci hodnotit), ale ty, které jsou častěji aktualizované a skýtají větší jistotu, že se v nich najde něco zajímavého pro Sovu.
Čas od času budu seznam aktualizovat a budu vám zavázán za nové tipy. Chybí-li zde odkaz právě na váš osobní blog, a to i přesto, že jste mne na něj upozorňovali, neznamená to, že je špatný. Prostě z něj jen asi pravidelně nečerpám informace pro Sovu.
Stavba bezbarierového webu
V prosincovém čísle magazínu New Architect vyšel třístránkový článek Building a Barrier-Free Web o přístupnosti webu. -mrk-
Kuchařka pro kompozici webu
Když se řekne studie použitelnosti, (mladým ;-) grafikům se zježí vlasy, protože si představí unifikaci. Pokud jste mladí grafici, následující odkaz nečtěte: Criteria for optimal web design (designing for usability). -mrk-
Joungová, Veen a Garrett radí
Při okružní jízdě po online magazínech jsem načetl články za uplynulý půlrok z Adaptive Path. Mezi eseji vyčnívají Site Navigation: A Few Helpful Definitions od Indi Youngové, Faucet Facets: A few best practices for designing multifaceted navigation systems od Jeffa Veena, a především esej na moje oblíbené téma: User-Centered URL Design z pera Jesseho Jamese Garretta -mrk-
22.11.02
Ovládnou Web služby?
Ač by k tomu mohl titulek svádět, nemáte před sebou další „malou domů“. Chtěl bych vaší pozornosti doporučit článek Jiřího Peterky. Peterka v krátkém a čtivém článku Ovládnou Web služby? poukazuje na další trend rozvoje webu, a to včetně počátečního zakolísání web services. Vzhledem k tomu, že se myšlenka webových služeb objevila v nešťastném období krachů internetových firem, jsou stále považovány za bublinu – Peterka ukazuje, že to není tak docela pravda, protože praktické služby vznikají. -mrk-
Komprimovené stránky se stahují o 75 % rychleji
Před deseti hodinami se na Textismu objevil pod názvem Bigsmallbig odkaz na třídu PHP, která umí odeslat stránku komprimovanou ve formátu gzip. -mrk-
Test rozpoznávání typu souboru
Na stránkách Masayasu Ishikawy z Keio University a W3C najdete přehledně v tabulkách rozděleny výsledky rozpoznání typu souboru podle hodnoty hlavičky MIME. Nejlépe dopadla nová Opera pro Macintosh. -mrk-
Neučte lidi klepat na odkazy
Ve weblogu Nathana Ashbyho-Kuhlmana jsem objevil krátký text na téma click here. Už od počátku webu se ve všech příručkách o slohu dočtete, že odkaz by měl být tvořen významovým výrazem, přesto stále vznikají další stránky, jejichž autoři, jakoby se domnívali, že uživatel netuší, co se dělá s odkazem.
Klíčový výraz | Počet výskytů |
---|---|
klepni zde | 5 |
klepněte zde | 514 |
klikni zde | 11.241 |
klikněte zde | 81.380 |
-mrk-
Rozhovory s hvězdami
Dnes jsem se nechal unášet větrem a vlny můj surf zanesly až do roku 1968 – tedy do doby, kterou nemohu pamatovat, ale která se mi velmi zamlouvá. Předpokládám, že v tom roce se narodil Marc A. Garrett, protože si jinak název jeho serveru Since 1968 nedovedu vysvětlit. Je to skromný, ale zajímavý zdroj pro vývojáře, který pro zpestření publikuje nevšední rozhovory s hvězdami webdesignerského nebe.
Až vás omrzí zprávy o samitu NATO, blikající červené srdce na Pražském hradě (a já se pořád divil, kam se ztratil z Michle nightclub Geisha) nebo písnička pro NATO od Michala Pavlíčka (těšte se na festival kapitalistické písně), můžete se tu u Marca Gerretta zastavit a u kávy nebo čaje si přečíst interview s tím, kdo je vám nejblíž. Mě nejvíc zaujali Hillman Curtis, Steve Krug, a především Kelly Goto. Všichni tři jsou tvůrci, k nimž vzhlížím s úctou a rozhovory s nimi nevycházejí příliš často. -mrk-
Chytré noviny
Začínáte číst každý den noviny od své oblíbené stránky 6? A musíte si ji sami nalistovat? Chytré online noviny mohou část práce udělat za vás. Nevěříte? Přečtete si, co píše Adrian Holovaty o Intelligent design personalization at bbc.co.uk.
Co rozhoduje o důvěryhodnosti webu
Nestává se často, aby se na webu objevila v kompletním znění studie takového významu jako je právě How Do People Evaluate a Web Site‘s Credibility?, jejímiž autory jsou B. J. Fogg, Cathy Soohoo a David Danielsen ze Stanfordské univerzity, Leslie Marable z Consumer WebWatch a Julianne Stanford a Ellen R. Tauber ze společnosti Sliced Bread Design.
Jen mě, prosím, nebijte, až zase budu tvrdit, že na vzhledu nezáleží. :-) Podle výsledků studie je to nejvýznamnější hledisko důvěryhodnosti, především potom na finančních webech a vyhledavačích přesahuje hranici padesáti procent. Nikde ve studii se ovšem neříká, jaký design je důvěryhodnější a jaký už méně. Bylo by zajímavé zjistit, zda je důvěryhodnější Times nebo Arial, zda červená nebo modrá, zda zarovnání do bloku nebo na praporek… -mrk-
Dělání tvůj hosté
Silný pocit déja vu po nedávném Pikačizéru na mne padl po návštěvě stránky, jejíž adresu mi včera poslal Martin. Jaký efekt si od takové češtiny John W. Bertrand slibuje, těžko říci, ale já jsem se v každém případě náramně pobavil. Protože stránka možná časem zmizí, raději zde kousek ocituji:
Proč požadovat tebe cvičení JNB Tkanivo Agitace do tvůj hledat - motor - optimalizace akce.
Prosto poněvadž my mít bádání člen určitý metodologie a algoritmy opotřebovaný do člen určitý člověk vyšší hodnosti a lokálka hledat motor a, docela náš podstoupit, my pocínovat chránit hlava -20 hodnocení, oblíbenost a silný objem do tvůj tkaniva.
Mimochodem, ačkoli je stránka směšná, její existence svědčí o tom, co vše americký obchodník nevyzkouší, aby dosáhl na webu úspěchu. Možná by přiměřená dávka chuti experimentovat prospěla i českým online podnikatelům.
Weblog v PHP
Seriál o tom, jak si udělat vlastní weblog v PHP začal uveřejňovat Michal Kebrt v magazínu Interval.cz. První díl se kromě stručného úvodu (co to je weblog) věnuje hlavně návrhu šablony základního layoutu pomocí CSS.
20.11.02
Sullivan: Meta-značky jsou mrtvé
Už měsíc visí na ClickZ článek Dannyho Sullivana s tématem, které nás po adaptaci Google Seznamem zajímá čímdál více. Sullivan ve článku Death of a Meta Tag tvrdí, že bychom se u velkých projektů měli soustředit spíše na kvalitní použití značek:
For those running large Web sites, or who are short on time, don't worry about it. The stress and time involved in trying to craft a tag is not worth it, in terms of the minor benefit it might bring. It is far more important for site owners to instead concentrate on creating good title tags for their pages, a key page element that has consistently shown it can help with ranking across all major crawlers. (Danny Sullivan)
-mrk-
Syntaxe odkazu
Už dlouhou dobu přemýšlím nad odbornou jazykovou prací zaměřenou na text odkazů na českém webu. Kdyby se taková práce propojila s výzkumem uživatelského chování (jaký typ odkazů uživatelé preferují, kolik odkazů na stránce je ještě efektivních, kde má být odkaz uveden ap.), mohla by z toho být docela zajímavá studie.
Mohla? Je! Jejím autorem (autorkou?) je Robin Skyler a stojí opravdu za to. -mrk-
Myšlenka žije, autor není podstatný
Tento týden mě velmi potěšila bouřlivá diskuze v konferenci www-html@w3.org.
Účastníci konference totiž přišli s nápadem, aby v XHTML 2.0 byl zaveden prvek označující čísla. K tomuto prvku by měla patřit sada atributů, mezi nimiž by určitě měl být atribut označující význam čísla a jeho formát (cena, datum, čas, pořadová číslovka…). Teď ještě zbývá, aby kolegové objevili starší návrhy na začlenění atributu pro základní tvar slova (root
) a prvku pro shrnutí (summary
).
-mrk-
Peter-Paul Koch
Pomalu ale jistě přestává platit, že známé tváře internetu potkáte jen za velkou louží. Například Petera-Paula Kocha, na jehož práce zde často odkazujeme, byste nejspíše nalezli v Amsterodamu. Chcete-li tohoto absolventa studia starověké historie a znalce moderní keramiky a JavaScriptu poznat blíže, přečtěte si rozhovor na serveru NetDiver.
Pikačizér
Roztomilou hříčku – Pikačizér – objevil Lukáš Oborský a toto o něm napsal:
kachu pi-kaaa-chu - kachu-chuuuu. Pi kaaa Pi-kaaa-chu Pikachu pi kaaškaa Chužpi-kaaa-chu Chu-piikachu pikapi Pi kachu. Pi pi pikažpi? Pika-chu Pii pi-piikachu Pi-ka-chu pi pika-chu pikapi. pika-pi chuuu pikachu pipi Pi chuu Pi pi-kaaa-chu Pikapi-pi-ka-chu (pikachu Pi-kaaa-chu).
Myslím, že další komentář netřeba.
19.11.02
Polidštění online komunikace
Webová místa, zejména komerční, často působí příliš formálně, přetechnizovaně a chladně. Ukažte návštěvníkům, že za stránkami stojí opravdoví, živí lidé a nechejte se při tom inspirovat článkem The Art of Being Human od Nicka Usborna.
Interakční design pro webové aplikace
Bob Baxley odstartoval v Boxes and Arrows seriál zaměřený na interakční design pro webové aplikace. S jednotlivými díly seriálu se budete setkávat každý měsíc po celý rok. Vedle informační architektury a navrhování uživatelského rozhraní tak magazín Boxes and Arrows otevírá okénko do další perspektivní disciplíny webdesignu.
Aplikace útočí na web
Přiznám bez mučení, že i tenhle záznam je „malá domů“. Po týdnu jsem opět napsal pro Lupu sloupek o budoucnosti webu. Tématem článku Web ovládnou aplikace je napětí mezi aplikačním a dokumentovým přístupem k webu. Jelikož jsem dogmatik, je vám asi jasné, kterému přístupu straním.
O napětí mezi aplikacemi a dokumenty už od léta vášnivě diskutujeme s Karlem Minaříkem a Pavlem Šimkem a článek je takovou sondou do této diskuse a snahou o zformulování vlastních pozic. Ačkoli jsem původně nedoufal, že o aplikacích na webu napíšu článek, nedávné rozhořčené reakce na moje odsouzení otázek a odpovědí pro webdesignéry na e-komerci mě donutilo ukázat, co považuji za současnou velkou otázku webdesignu a současný trend. Jestli budou fonty pixelovým písmem nebo jestli budou mít vykryté obrázky plotónový stín a v pozadí prokládané proužky, to je opravdu problém, který mě nezajímá.
Domnívám se, že střet dvou pojetí webu si zaslouží širší diskuzi, proto budu velmi poctěn vašimi názory v reakcích pod článkem. -mrk-
17.11.02
Blesk z čistého HTML
Švýcarské vydavatelství Ringier se opět ukázalo jako odvážný pionýr. Nová verze Blesku, která byla spuštěna právě o víkendu, splňuje striktní normu XHTML 1.0, a dokonce je zdrojový kód napsán strukturovaně – tedy bez tabulek. Nové pojetí umožňuje měnit vzhled webu jednoduchou záměnou kaskádových stylů a už první verze nabízí několik alternativ, mezi kterými si vyberou určitě i osoby se specifickými potřebami. Zbývá jen dodat, že autorem je dogmatik Pixy. -mrk-
Ať si uživatelé tvoří stránky sami
W3C DOM umožňuje dynamicky zcela přepsat obsah stránky. Proč by se měl tedy autor snažit navrhnout design a obsah, když to může udělat uživatel sám? Tímto směrem se ve svých úvahách ubírá Peter-Paul Koch v článku What shall we do with the W3C DOM? v Evolt.org. Ačkoli se téma zdá na první pohled absurdní, Koch ho pojal naprosto seriózně, pečlivě zvažuje potenciální přínosy i rizika a hledá praktické možnosti využití. Třeba vás inspiruje a budete hledat s ním.
Použitelnost od A do Z
Pokud nemáte nejbližší rok, dva co číst a zajímáte se o použitelnost (usability), informační architekturu a webdesign, pak na vás čeká rozsáhlá sbírka odkazů na serveru Usability Views. Pokud si ale na všech 1 813 odkazovaných článků netroufáte, můžete sledovat pouze novinky nebo popularitu článků měřenou počtem zpětných odkazů. (via Zeldman)
Univerzální CSS layout
Od použítí kaskádových stylů pro tvorbu layoutu stránek webmastery často odrazuje zdánlivě vyšší pracnost ve srovnání s tabulkovou metodou. Zatímco tabulka je vždy tabulka a je v podstatě jedno, kolik má sloupců, CSS layout se obvykle dělá jinak se dvěma sloupci, jinak se třema, je třeba zohlednit, zda se má zápatí roztáhnout pod všemi sloupci, nebo jen pod některým, někdy záleží na tom, který sloupec bude nejdelší, atd. Dug Falby se proto rozhodl vyvinout univerzální metodu tvorby CSS layoutu, který bude:
- funkční na libovolně velkém monitoru,
- snadno aplikovatelný bez různých triků
- umožňovat libovolný počet sloupců
- libovolné pořadí sloupců ve zdrojovém kódu
Nakolik se mu podařilo tyto cíle splnit, můžete posoudit sami z článku Flexible Layouts with CSS Positioning v posledním čísle A List Apart.
Přečtěte si příspěvky za posledních sedm dní, nebo starší. Chcete-li se odkazovat na konkrétní příspěvek, použijte trvalý odkaz pod ním.