Přeskoč navigaci

Weblog pro webmastery a webdesignéry

11.1.03

Přístupné formuláře

Ian Lloyd se již delší dobu věnuje přístupnosti a vy jste ho mohli poznat jako autora on-line nástroje pro tvorbu přístupných tabulek. Z hlediska přístupnosti jsou však oříškem pro webmastery nejen tabulky, ale i formuláře. Právě těm věnoval Lloyd svůj poslední článek Build Accessible Online Forms, který popisuje základní zásady rozvržení přístupných formulářů a používání prvků <label><fieldset>. Budete-li hledat více rad a nástrojů, zkuste Lloydův web Accessify.com.

Vložil Marek Prokop v 22:38. Trvalý odkaz

DOM Level 2

Document Object Model (DOM) Level 2 HTML Specification konečně 9. ledna 2003 dospěla do stádia doporučení W3C. Zároveň ale Philippe Le Hégaret, vedoucí vývojové skupiny W3C pro DOM, vzkazuje autorům webů: Používejte DOM co nejméně. Pokud můžete udělat přesně to, co chcete, bez použití DOM, udělejte to tak. Jiná technologie bude přístupnější a výsledek bude pro leckoho čitelnější. (Citováno podle News.com)

Vložil Marek Prokop v 13:26. Trvalý odkaz

10.1.03

Hledej & pošli!

Steve Krug se ve své knize Don’t Make Me Think! zabývá mj. použitelností vyhledávacích formulářů a na základě svých výzkumů vyslovuje názor, že jednoduchý formulář s jedním vstupním polem pro různé typy hledání je vhodnější, než formulář s více prvky umožňující hledat různé informace různými způsoby. Kam se ale Krug hrabe na Martina Michálka, který do jediného formuláře s jedním vstupním polem geniálně sloučil vyhledávání a odeslání vzkazu.

Vložil Marek Prokop v 23:15. Trvalý odkaz

Strategie globálního Webu

Digital Web Magazine publikoval rozsáhlý materiál na téma mezinárodní internetové strategie nazvaný Perspectives on E-Globalization. Text, jehož autorkou je Ashmita Goswami, byl vypracován ve společnosti Razorfish jako součást poradenské zakázky pro Ford Motor Company a má tedy význam především pro větší americké korporace. Tomu odpovídá i výběr dvou doplňujících případových studií (UPS a Nissan). Jsem ale přesvědčen, že bude neméně zajímavý i pro české firmy, které se chystají rozšířit své elektronické podnikání do zahraniční.

Vložil Marek Prokop v 22:54. Trvalý odkaz

9.1.03

O nenasytném blogovounovi a centrování v CSS

Žil byl za devatero horami a řekami nenasatný blogovoun (?), který se jednou za soumraku vypravil na lov. Slídil po odkazech a jakmile nějaký spatřil, skočil po něm a šup s ním do své jeskyně. Tak ulovil i odkaz na vertikální centrování pomocí CSS. Odkaz byl dobře vykrmený, šťavnatý, radost pohledět. I zaplesal blogovoun a pro ten večer svůj lov ukončil.

Ve své jeskyni pak ten krásný, tučný odkaz upekl a přejedl se jím až k prasknutí. To však neměl dělat, neboť druhý den ráno šel kolem jeskyně nebojácný rytíř a slavný exorcista (?) Pixy. Vida přežraného blogovouna, tasil meč a vrhl se na něj. A protože byl blogovounův břich stále ještě nacpaný tím odporně tučným odkazem, měl s ním Pixyho meč snadnou práci.

Inu, tak to v životě chodí.

Vložil Marek Prokop v 15:22. Trvalý odkaz

Budoucnost Webu je v emailu

Domácí skřítci vždy něco někam zašantročí. Lockergnome naopak něco užitečného přináší. Jedná se totiž o server vydávající emailové newslettery a elektronické publikace (e-booky). Proč jsou mnozí přesvědčeni, že tento obchodní model skýtá placenému (přímo i reklamou) obsahu větší perspektivy než Web, vysvětluje Christopher Null v případová studii The Gnome Knows v lednovém čísle New Architect.

Vložil Marek Prokop v 01:45. Trvalý odkaz

Z bookmarků do divadla

Adrian Holovaty odstartoval další kolo diskuse o ideálním obsahu titulku (<title>) stránky. V krátkém příběhu ze života nazvaném On bookmarking entertainment listings líčí svou strastiplnou pouť přes hory, doly a bookmarky až do malého divadla v Chicagu. Povšimněte si, že v závěru Holovaty viní z nízké použitelnosti <title> nejen lidi z marketingu, ale i webdesignéry, kteří požadavek na nevhodný titulek bez odporu splní. Hezký vzkaz všem, kteří svou špatnou práci stále jen svalují na špatného zadavatele.

Pro osvěžení paměti:

Vložil Marek Prokop v 00:29. Trvalý odkaz

8.1.03

10 + 125 zdarma

Guru použitelnosti Jacob Nielsen svému řemeslu nepochybně rozumí a lze se od něj mnohému přiučit. Člověk ale musí být schopen rozeznat seriózní článek od reklamního letáku, který se za článek jen maskuje. Bohužel, u řady nedávných Alertboxů to nebylo lehké a není to lehké ani u toho posledního, nazvaného Return on Investment for Usability. Dozvíte se v něm, že s náklady ve výši pouhých 10 % rozpočtu projektu se použitelnost výsledného webu zvýší v průměru o 135 %.

Trochu mi nad tím zůstává rozum stát a přemýšlím, co Nielsen pro účely tohoto článku považuje za investice do použitelnosti. Zřejmě ten pojem chápu trochu jinak, neboť jsem přesvědčen, že do použitelnosti webů, které navrhuji, investuji až 50 % jejich rozpočtu. Znamená to, že je pak výsledek použitelnější o 675 procent? Pokud ano, musela by být ta Nielsenova 235% použitelnost naprosto nepoužitelná.

Vložil Marek Prokop v 23:38. Trvalý odkaz

Medvídek Pů a Novinky.cz

Medvídek Pů zařadil Sovu v síti mezi užitečnosti. Na oplátku tedy i já prohlašuji Medvídka Pů za užitečného medvídka. Jeho užitečnost se v mém případě projevila zejména tím, že napsal článek Novinky.cz v novém. Kdyby tak neučinil, musel bych něco podobného napsat sám, což by, vzhledem k mým dobrým vztahům s webmasterem Novinek, vystavilo mou introvertně nekonfliktní povahu nepěknému stresu.

Vložil Marek Prokop v 19:53. Trvalý odkaz

Váš mobil je sice nejmodernější, ale…

Ze zimního spánku se už včera probudil i Martin Michálek a dnes spolu se Zeldmanem a dalšími medituje nad vhodností výzvy k upgradu. Mě už před časem Jirka Lahvička přinutil, abych ji kvůli jeho mobilnímu telefonu přesunul na konec dokumentu a tam ji ještě nějakou dobu asi nechám. Jen ať si těch 11 % majitelů starších prohlížečů počte.

Vložil Marek Prokop v 19:32. Trvalý odkaz

O významu nadpisů v HTML

Lukáš Oborský se probudil ze zimního spánku a mimo jiné odkazuje na článek Boost Rankings With Keyword-Rich Heading Tags, ve kterém Grant Neilson upozorňuje na význam nadpisů <h1><h6> pro vyhledavače a radí, jak optimalizovat jejich text.

Vložil Marek Prokop v 19:16. Trvalý odkaz

<title> na českých webech

Použitelnost titulku stránky (prvek <title>) je Martinovým (Martin Kopta – to aby se našel, až se zas bude hledat Googlem) oblíbeným tématem. Tentokrát se do něj pustil opravdu důkladně a prozkoumal z tohoto pohledu 100 českých webů. Výsledek průzkumu najdete na Lupě v článku Jak dopadla použitelnost TITLE českých webů.

Vložil Marek Prokop v 11:29. Trvalý odkaz

7.1.03

Lednové číslo WPDfD

Lednové číslo Web Page Design for Designers přináší dva praktické návody, jejichž autorem je (jak jinak) Joe Gillespie:

  • Ve Scripting the Box si Joe pohrává s boxy, které pomocí JavaScriptu ukrývá a zobrazuje. Článek je doplněn dvěma hezkými příklady a je (asi) ideální hlavně pro věčné začátečníky v JSDOM, jako jsem já.

  • Vertical Centring with CSS pro změnu demonstruje velmi originální trik na vertikální centrování boxu v CSS. Ano, opravdu je to originální a ne, opravdu to není uděláno zápornou hodnotou vlastnosti margin-top.

Vložil Marek Prokop v 19:19. Trvalý odkaz

Jménem vlády České republiky…

…klikněte zde!

Není to tak dávno, co jsem huboval Interval.cz, že na jeho knihkupectví vede cesta přes klientské přesměrování na jinak zcela prázdné stránce. Vláda ČR má přístup sice o něco profesionálnější, zato však o hodně komičtější. Na adrese www.vlada.cz totiž najdete stránku, jejíž jediný obsah tvoří slova kliknete zde. Pokud to ovšem chcete vidět na vlastní oči, nezapomeňte před návštěvou zakazát svému prohlížeči automatický refresh.

Vložil Marek Prokop v 01:40. Trvalý odkaz

Ukažte W3C, že jste lepší!

Také se vám nelíbí nová domovská stránka W3C? Navrhněte lepší a vyhrajte některou z cen v soutěži WThremix. Čas máte do 17. února.

Vložil Marek Prokop v 01:02. Trvalý odkaz

RG~BLOG má certifikát BFW

RG~BLOG Lukáše Mižocha je na 100 % přístupný zrakově postiženým, což osvědčuje certifikát, který získal od projektu Blind Friendly Web (BFW). Lukášovi gratuluji k ohleduplnému počinu a nevidomým přeji hezké počtení a více přístupných stránek.

Vložil Marek Prokop v 00:15. Trvalý odkaz

6.1.03

Český překlad normy XHTML 1.0

Neumíte-li dostatečně anglicky, určitě vám přijde vhod český překlad normy XHTML 1.0. Překladatel Jiří Hrazdil se sice neubránil některým typickým a pohříchu zbytečným anglikanismům (element, parsování, uživatelský agent, bílé znaky) avšak na srozumitelnosti tím dokumentu nijak neubírá. Naopak, překlad na mne působí velmi dobře a doufám, že se na Zralog.cz brzy dočkáme dalších.

Vložil Marek Prokop v 23:43. Trvalý odkaz

Allsopp na Intervalu

Už jsem si zvykl, že odkazovat zde na Interval.cz není zrovna bezpečné. Odkážu-li se v dobrém, vynadají mi čtenáři, odkážu-li se kriticky, vynadá mi Marek Šalanda. Tentokrát mi snad ale nevynadá nikdo. Interval.cz totiž vydal A Dao of Web Design (pro většinu z vás jistě nemusím dodávat, že autorem je John Allsopp a článek původně vyšel v A List Apart) v překladu Martina Snížka pod názvem Web – nové staré médium?. Pokud jste nečetli originál, alou na Interval!

Vložil Marek Prokop v 23:09. Trvalý odkaz

Design orientovaný na byznys

Henrik Olsen se v článku Business-centred design pustil do polemiky s představou, že k obchodnímu úspěchu webu stačí perfektní návrh orientovaný na uživatele (user-centered design). Nepopírá přitom význam dobré použitelnosti. Naopak, cituje v článku průzkumy, podle kterých až 66 % potenciálních zákazníků během on-line nákupu odpadne kvůli špatné použitelnosti obchodu. Jenže použitelnost není vše. Neméně podstatná je i obchodně přesvědčivá architektura a další marketingové prvky, které v návštěvnících podpoří chuť koupit i to, pro co původně nepřišli.

Za pozornost všech majitelů a tvůrců obchodních webů stojí nejen článek sám, ale i z něj vedoucí odkazy na práce Bryana EisenbergaMartina Lindstroma. Ostatně, celý Olsenův Guuui.com, kde je článek zveřejněn, stojí za návštěvu, pokud ho ještě neznáte.

Vložil Marek Prokop v 19:20. Trvalý odkaz

5.1.03

Gorilí použitelnost

Použitelnost (usability) se pomalu ale jistě stává jedním z nejvýznamnějších faktorů obchodní úspěšnosti stránek. Proto i majitelé a tvůrci malých webů se skromným rozpočtem hledají cesty, jak testovat použitelnost bez drahých laboratoří, videokamer a najatých testerů. Že to je možné, ukazuje D. Keith Robinson v článku Gorilla UsabilityEvolt.org.

Vložil Marek Prokop v 17:53. Trvalý odkaz

Jak na americké firemní zákazníky

Máte webdesignérské studio, nebo pracujete na volné noze a brousíte si zuby na firemní zákazníky ze zhraničí? Pak mám pro vás ještě jeden předvánoční článek. Napsal ho Martin Burns a pod názvem Winning and Keeping Corporate Clients ho publikoval Evolt.org. Dozvíte se v něm nejen to, jak kýžený kontrakt získat, ale i jak řídit průběh projektu. Před lety jsem musel vše, co se v článku píše, objevit metodou pokus-omyl sám a vy teď přijdete k hotovému. Pěkná spravedlnost.

Vložil Marek Prokop v 17:07. Trvalý odkaz

Poloprůhledné obrázky do všech prohlížečů

Ještě před Vánoci vyšel v A List Apart článek Cross-browser Variable Opacity with PNG. Michael Lovitt v něm nabízí řešení, kterým lze obejít neschopnost Internet Exploreru pro Windows zobrazit poloprůhledné obrázky ve formátu PNG. Pomocí klientského skriptu zjistí použitý prohlížeč a pošle mu buď PNG, nebo GIF v kombinaci s  proprietárními filtry IE.

Vložil Marek Prokop v 03:32. Trvalý odkaz

K čemu může sloužit značka <cite>

Ve svém prvním novoročním příspěvku nazvaném The need for archives by citation poukazuje Adrian Holovaty na význam prvku <cite> pro moderní on-line žurnalistiku. Odkazuje i na hezký příklad, který ho k úvaze inspiroval – archiv podle citovaných zdrojů automaticky generovaný z weblogu Marka Pilgrima.

Vložil Marek Prokop v 03:12. Trvalý odkaz

Linkování stylových předpisů a atribut title

Pokud připojujete stylové předpisy kaskádových stylů značkou <link>, může se v jejím atributu title ukrývat zrada. Alespoň to tvrdí Eric A. Meyer v článku Correctly Using Titles With External Stylesheets. Bohužel, neuvádí žádné konkrétní příklady a nezmiňuje se, kterých prohlížečů by se problém mohl týkat. Berte tedy článek spíše jako pobídku k vlastním experimentům.

Vložil Marek Prokop v 02:46. Trvalý odkaz

Vzhůru do nového roku!

Čas svátečního flákání skončil (pokud vůbec kdy začal) a weblog Sovy v síti startuje do roku 2003. Nové příspěvky zde už budete opět nacházet každý den. Díky za vaši přízeň v roce loňském a ať se vám letos všechny stránky daří.

Vložil Marek Prokop v 02:45. Trvalý odkaz

Přečtěte si příspěvky za posledních sedm dní, nebo starší. Chcete-li se odkazovat na konkrétní příspěvek, použijte trvalý odkaz pod ním.

Obsah této stránky je přístupný jakýmkoli prohlížečem, nejlépe však vypadá v prohlížeči, který podporuje novější standardy HTML 4.0 a CSS 2. Pokud čtete tuto zprávu, znamená to, že váš prohlížeč tyto standardy zřejmě nepodporuje. Stránku sice vidíte bez pokročilejšího formátování, avšak s plně přístupným obsahem.