Přeskoč navigaci

Zde hledá Jyxo.

Jyxo

Weblog pro webmastery a webdesignéry

06. 08. 2003

123 kroků ke špatnému webu

Petr Staníček dnes začal vydávat online knihu nazvanou 123 kroků ke špatnému webu: Jak prodělávat na Internetu. Čtenáři tak mají přístup k textu nejenom zdarma, ale mohou též sledovat (a možná svými komentáři a podněty i trochu ovlivňovat), jak se rodí. Není to tak dávno, kdy podobný postup zvolil Dan Gillmore (viz Spisovatelé mění psací stroje za weblogy, Sova v síti, 21.4.03).

Úvod a první kapitoly Petrovy knihy vypadají báječně. Jediné, co mi vadí, je, že autor pokrytecky nedodržuje svá vlastní doporučení. Ostatním radí, jak přijít o peníze a sám o ně, lišák jeden, asi přijít nechce. V kapitole druhé totiž píše:

Především se snažte, aby nebyl účel vašeho webu patrný hned na první pohled. Z úvodní strany odstraňte všechny zmínky o zaměření vaší firmy, jejím sortimentu a jakékoli kontakty. Když už to na webu má být, tak někde pěkně hluboko.

Sám ovšem na hned titulní stránce knihy zcela v rozporu s citovaným pravidlem halasně odhaluje karty:

Tato online kniha popisuje často používané, spolehlivé a v praxi ověřené kroky k výrobě špatných webů, které jejich majitelům budou zaručeně prodělávat hromady peněz.

Marek Prokop, 06. 08. 2003 21:47, Trvalý odkaz, Pošli komentář

Je XHTML jen technická masturbace?

Don Park odstartoval svým příspěvkem XHTML: Technical Masturbation (Don Park's Daily Habit, 31.7.03) zase jednu debatu o tom, zda má smysl přecházet z HTML na XHTML. Parkovo stanovisko je dostatečně zřejmé již z titulku jeho článku, dokresleme si ho však ještě krátkým citátem:

Považuji XHTML za obrázek, u kterého geekové masturbují. Jsem také geek a XHTML je natolik sexy, že po něm pošilhávám také. Neočekávm ale, že mi bude vařit večeře nebo vychovávat děti. Je to jen taková bokovka.

S Parkem polemizuje Simon Willison v příspěvku XHTML for future-proof content (Simon Willison's Weblog, 3.8.03). Další komentáře via Technorati.

Ohlasy a souvislosti k tomuto příspěvku

Marek Prokop, 06. 08. 2003 16:07, Trvalý odkaz, Pošli komentář

Atlas inovoval vyhledávání

Atlas od včerejška integruje ve výchozích výsledcích hledání databázi vyhledavače Jyxo s obsahem katalogu Atlasu. Relevance výsledků by tak měla předčit samotný katalog i samotný fulltext. Atlas sice používal Jyxo již dříve, ale podobně jako jiné české portály dosud ve výchozích výsledcích hledání upřednostňoval svůj vlastní katalog.

Co z této změny vyplývá pro optimalizaci pro vyhledavače a propagaci stránek? Zástupce Atlasu Jiří Lahvička k tomu dnes do konference SEO@nawebu.cz napsal (jazykově upraveno):

Pro SEO to znamená, že dobrá pozice v Jyxu by měla přinést daleko více příchozích z Atlasu, hlavně u slov/frází, které mají málo výskytů v katalogu, takže výsledkem je málo ovlivněný fulltext. Pokud optimalizujete konkrétní web/stránku pro konkrétní slovo/frázi, prospěje mu, pokud bude souběžně registrován v katalogu Atlasu s daným klíčovým slovem/frází v titulku a/nebo v popisku.

Marek Prokop, 06. 08. 2003 15:01, Trvalý odkaz, Pošli komentář

Další příspěvky weblogu

Tato stránka je přístupná libovolným prohlížečem, nejlépe však vypadá v prohlížeči, který podporuje HTML 4.0 a CSS 2 (Internet Explorer od verze 5, Mozilla, Opera a další). Pokud čtete tuto zprávu, váš prohlížeč zřejmě dostatečně nepodporuje CSS. Stránku sice vidíte bez pokročilejšího formátování, avšak veškerý obsah je plně přístupný i pro vás.