Přeskoč navigaci

Zde hledá Jyxo.

Jyxo

Weblog pro webmastery a webdesignéry

21. 04. 2003

Použitelnost mýtů zbavená

Mýty spojené s použitelností (usability) odhaluje Jon Maedasrozhovoru pro Human Oriented Technology Lab, Carleton University.

Největší mýtus, který znám, je pravděpodobně nejškodlivější. Je to ten, že použitelnostní inženýrství se rovná testování použitelnosti. Lidé nechápou testování jako pouhou část celého životního cyklu použitelnosti. Neberou v úvahu, jak je pro úspěch použitelnosti významný celý proces.

A ještě přidám jeden půvabný výrok. Vyslovila ho Judy Ramey, kterou Maedas v rozhovoru cituje, když hovoří o grafickém designu:

Snaha vylepšit grafický design nepoužitelného produktu je totéž, jako líčit buldoka rtěnkou.

Marek Prokop, 21. 04. 2003 13:48, Trvalý odkaz, Pošli komentář

Spisovatelé mění psací stroje za weblogy

Weblogy začínají sloužit jako nástroje při vzniku literárních děl.

O vlivu weblogů na novinařinu již bylo napsáno mnohé. Weblogy píší o novinách, alternují noviny a některé jsou přímo součástí novin (Guardian). Nyní expandují ještě dále, do světa literatury. Nemyslím teď případy, nijak řídké, kdy obsah weblogu sám o sobě dosahuje vyšších literárních kvalit (Vosa na jazyku), nýbrž případy, kdy v rámci weblogu vzniká dílo určené pro tradiční knižní vydání.

Takovým případem je Unwirer, vědecko-fantastická novela, kterou společně píší Cory DoctorowCharlie Stross pro antologii ReVisions. Čtenáři byli nejprve seznámeni s osnovou a nyní mohou průběžně sledovat, jak dílo vzniká. Dokonce do něj mohou autorům prostřednictvím komentářů i mluvit.

Tímto způsobem však nemusí vznikat jen beletrie. Dan Gillmore, u něhož jsem odkaz na Unwirera nalezl, začal sám psát podobným způsobem knihu s pracovním názvem Making the News o prolínání žurnalistiky s technologií.

Marek Prokop, 21. 04. 2003 3:47, Trvalý odkaz, Pošli komentář

Jak často čtete Sovu v síti?

Na tento týden jsem pro vás připravil novou anketní otázku: Jak často obvykle navštěvujete weblog Sovy v síti? Vaše odpovědi mi pomohou lépe uspořádat titulní stránku weblogu (počet zobrazovaných dní) a případně i upravit frekvenci přidávání nových příspěvků. Hlasovat můžete ve formuláři na titulní stránce weblogu. Výsledky vyhodnotím příbližně za týden.

Díky za vaše odpovědi.

Marek Prokop, 21. 04. 2003 1:57, Trvalý odkaz, Pošli komentář

Kolik čtete weblogů

Čtenářská anketa ukázala, že skoro polovina z vás čte pravidelně méně než pět weblogů. Nejvýše deset weblogů pak čte pravidelně 84 % návštěvníků Sovy v síti. Usuzuji z toho, že weblog Sovy v síti je pro vás poměrně významným zdrojem informací a že vám nevadí, když občas odkazuji i na zdroje, o kterých referují jiné weblogy.

Na otázku kolik weblogů pravidelně (alespoň jednou týdně) čtete, vás celkem odpovědělo 176. Zde jsou detailní výsledky:

Odpověď Počet Podíl
CELKEM 176 100,00 %
Méně než pět 68 38,64 %
Pět až deset 60 34,09 %
Více než deset 27 15,34 %
Žádný, jsem zde náhodou 12 6,82 %
Jen Sovu v síti 9 5,11 %

Děkuji všem, kteří se ankety zúčastnili. Pomáháte mi tím vylepšovat Sovu v síti.

Marek Prokop, 21. 04. 2003 1:57, Trvalý odkaz, Pošli komentář

Další příspěvky weblogu

Tato stránka je přístupná libovolným prohlížečem, nejlépe však vypadá v prohlížeči, který podporuje HTML 4.0 a CSS 2 (Internet Explorer od verze 5, Mozilla, Opera a další). Pokud čtete tuto zprávu, váš prohlížeč zřejmě dostatečně nepodporuje CSS. Stránku sice vidíte bez pokročilejšího formátování, avšak veškerý obsah je plně přístupný i pro vás.