Přeskoč navigaci

Zde hledá Jyxo.

Jyxo

Weblog pro webmastery a webdesignéry

06. 04. 2003

Typografie webových stránek

Studovat webovou typografii na Intervalu.cz nemusí být právě nejlepší nápad. Naštěstí existuje kvalitní alternativa.

Snažím se zde v Sově dodržovat dvě jednoduché zásady – neodkazovat na špatné články a ani na sebelepší články neodkazovat dvakrát. Obě tyto zásady se právě chystám porušit.

Nejprve ten špatný článek. Přinesl ho páteční Interval.cz, jeho autorem je Robert Janák a název zní Typografie webových stránek. Proč se tak ale článek jmenuje, je poněkud nejasné. Typografii je věnována přibližně třetina textu, o typografii webovych stránek pak v něm najdete jen pár útržkovitých tezí nejisté hodnoty. Plných 15 % zato zabírá citace jiného článku téhož autora, pojednávajícího o návrhu logotypu. Zbytek jsou schematické rady, jak psát a strukturovat textový obsah. To nejlepší, co lze s článkem asi udělat, je přeskočit rovnou na komentář Martina Kopty v diskusi pod ním.

Mám pro vás ale ještě lepší návrh (ačkoli tím poruším svou druhou zásadu). Výborné typografické minimum (či spíše optimum) pro webmastery naspal před časem Petr Staníček pod názvek Typografie na webu v kostce (Pixy: Web & CSS blog, 28.2.03).

V souvislosti s článkem Roberta Janáka mi nezbývá, než si znovu postesknout nad tím, kam až Interval dohnala úporná snaha po vydávání deseti (či kolika) článků týdně (viz Interval.cz – magazín pro experty, Sova v síti, 31.1.03). Výborné články (tento týden např. Pavel Šimek a jeho Rich Internet Applications a Flash Remoting I) se tak bez ladu a skladu míchají s prácemi podprůměrnými, pokud redakce ze zoufalství rovnou nepřetiskne odjinud (!) cosi, co s tvorbou webu souvisí asi jako pohádka o Červené Karkulce (Daně a samostatnost movitých věcí Miloše Hovorky).

Marek Prokop, 06. 04. 2003 13:59, Trvalý odkaz, Pošli komentář

Další příspěvky weblogu

Tato stránka je přístupná libovolným prohlížečem, nejlépe však vypadá v prohlížeči, který podporuje HTML 4.0 a CSS 2 (Internet Explorer od verze 5, Mozilla, Opera a další). Pokud čtete tuto zprávu, váš prohlížeč zřejmě dostatečně nepodporuje CSS. Stránku sice vidíte bez pokročilejšího formátování, avšak veškerý obsah je plně přístupný i pro vás.