Přeskoč navigaci

Zde hledá Jyxo.

Jyxo

Weblog pro webmastery a webdesignéry

04. 04. 2003

Apríl, ikony a Zeldman

Byl na Sově Apríl, nebo nebyl? A jak je s W3C ikonami bez obrázků?

Ačkoli jsem vám 1. dubna žádný aprílový žertík uchystat nechtěl, z reakcí čtenářů se zdá, že se mi jeden přeci jen povedl. Jak to tedy opravdu bylo se Zeldmanem a W3C ikonami, které tak kritizuje Petr Staníček (viz Kaskádová samohana)?

Antiapríl

Začnu tím aprílovým žertem. 1. dubna jsem oznámil, že Zeldman odkazuje na Sovu v síti a příspěvek jsem uzavřel slovy:

Hloupý Apríl, že ano? Co se dá dělat, od rána přemýšlím, jak trumfnout originalitu ostatních a nic lepšího mne nenapadlo.

Ve skutečnosti ale Jeffrey Zeldman na Sovu opravdu ten den odkazoval, konkrétně na můj anglický článek W3C buttons without images. Protože jsem uvedl i odkaz na ten odkaz, vůbec mne nenapadlo, že mi na tento antiapríl někdo skočí. Jenže pak mne dopisy čtenářů přesvědčily o opaku. Mnozí z vás mi opravdu nevěřili, respektive věřili.

Jak to bylo s těmi ikonami

Přiznávám se bez mučení: bezobrázkové W3C ikony vznikly jen jako marketingový trik. Všiml jsem si totiž, že Zeldman odkazuje na úsporné obrázkové ikony na Antipixelu a že se tím zájem o ikony W3C krátkodobě pozvedl. Zkusil jsem tedy do tohoto vlaku narychlo naskočit a povedlo se.

Povedlo se to dokonce lépe, než jsem sám čekal. Nejenom, že na článek odkazoval Zeldman, ale záhy se přidal i Mark Pilgrim, Netdiver a další. CSS Workshop během dvou dnů navštívilo přibližně 3 000 návštěvníků a fráze w3c buttons se zařadila mezi ty, na které je Sova první v Googlu.

Co bude s ikonami dál

Protože jsem ikony bral jen jako marketingový trik, celkem ochotně jsem souhlasil s Petrovou kritikou (z praktického hlediska je to jen kaskádová onanie). Jenže pak mi začaly chodit ohlasy, které naznačují, že bezobrázkové ikony možná opravdu nějaký ten čas při načtení stránky ušetří. U obrázků totiž záleží i na tom, jak se poskládají do TCP/IP packetů a svou roli hraje též počet HTTP požadavků. Navíc mají bezobrázkové ikony svůj specifický půvab: zvětšují se spolu s písmem, mohou reagovat na ukázání myší a v neposlední řadě ukazují, co se dá vcelku jednoduše udělat s CSS.

Tím se dostávám k tomu, proč tady ty ikony vlastně mám, což je také jedna z vašich častých otázek. Důvody jsou dva:

  1. Jedním z cílů Sovy je propagace Webových standardů a myslím, že ikony tomu napomáhají. Když sem zabloudí někdo, koho zatím validovat HTML vůbec nenapadlo, třeba ho to trkne. Kromě toho je to i určitá forma poděkování W3C za to, že webové standardy vytváří, spravuje a prosazuje.

  2. Pomocí těch ikon si sám opravdu kontroluji, zda je kód validní. Mohl bych to samozřejmě dělat i jinak, ale takto je to nejsnazší. Navíc na to občas zapomenu a to se pak vždy velmi rychle najde někdo, kdo mi vynadá, že se vytahuju validním kódem, ačkoli v něm mám chyby.

Takže ikony W3C tady budou nadále a bez obrázků.

Ohlasy a souvislosti k tomuto příspěvku

Marek Prokop, 04. 04. 2003 3:17, Trvalý odkaz, Pošli komentář

Další příspěvky weblogu

Tato stránka je přístupná libovolným prohlížečem, nejlépe však vypadá v prohlížeči, který podporuje HTML 4.0 a CSS 2 (Internet Explorer od verze 5, Mozilla, Opera a další). Pokud čtete tuto zprávu, váš prohlížeč zřejmě dostatečně nepodporuje CSS. Stránku sice vidíte bez pokročilejšího formátování, avšak veškerý obsah je plně přístupný i pro vás.