Přeskoč navigaci

Zde hledá Jyxo.

Jyxo

Weblog pro webmastery a webdesignéry

07. 04. 2003

Dopředná kompatibilita a webové standardy

Dopředná kompatibilita a webové standardy nejsou totéž, filosofuje Peter-Paul Koch. Prakticky to dokládá ideální CSS trik.

Nepleťte si webové standardy s dopřednou kompatibilitou. Tak by šlo stručně vystihnout poselství, které vložil Peter-Paul Koch do článku Forward compatibility and web standards (Evolt.org, 5.4.03), kde konkrétně píše:

Je zcela možné vytvořit dopředně kompatibilní web bez ohledu na webové standardy, nebo vytvořit web v dokonalém souladu se standardy, u kterého se o dopředné kompatibilitě vůbec nedá mluvit. Webové standardy nevedou automaticky k dopředné kompatibilitě a neplatí to ani naopak.

Jediná škoda je, že Koch jaksi zůstává jen ve filosofické rovině a jak tedy dosáhnout oné dopředné kompatibility (ať již se standardy, či bez nich) se od něj nedozvíte. Abyste proto měli alespoň něco v ruce do začátku, odkážu vás ještě na novou stránku CSS-discuss Wiki, která vám pomůže rozpoznat vlastnosti správného CSS triku. (via Lukáš Oborský)

Marek Prokop, 07. 04. 2003 9:49, Trvalý odkaz, Pošli komentář

Blogportál

Blogportál, neboli RSS agregátor českých a slovenských weblogů spustil včera Eduard Hlava, autor blogu Hlava.net. Blogportál zobrazuje všechny kanály na jedné stránce v boxech, podobně jako MinaSite nebo Právě dnes. Umožňuje uživatelské nastavení počtu titulků a volitelné zobrazování popisu. Naopak nelze přidávat vlastní kanály (pro jiné než české a slovenské zřejmě ani není určen) či zobrazovat pouze vybrané kanály.

Blogportál vypadá velmi dobře a určitě se bude leckomu hodit, ale přesto mi to nedá, abych si neposteskl: nechcete se, pánové, domluvit a místo pěti RSS agregátorů s různými funkcemi udělat raději jeden, který bude umět všechno pořádně?

Aktualizováno 9:49: V Blogportálu si můžete zobrazovat jen vybrané kanály, čehož jsem si zprvu nevšiml. Autorovi Blogportálu i čtenářům se omlouvám.

Marek Prokop, 07. 04. 2003 7:11, Trvalý odkaz, Pošli komentář

Přístupnost stránek a dyslexie

Dyslexie a specifické poruchy učení jsou pravděpodobně nejčastějším hendikepem, který vyžaduje zvláštní ohledy při tvorbě WWW stránek.

Podle různých odhadů postihuje dyslexie 2 až až 4 % mládeže a tento počet stále stoupá. Čtyři a možná i více procent uživatelů tedy může mít potíže při používání vašeho webu, pokud při jeho návrhu nevezmete v úvahu potřeby dyslektiků a osob se specifickými poruchami učení.

Na tvorbu webových a dalších elektronických dokumentů přístupných pro dyslektiky se zaměřil Peter Rainger v rozsáhlém článku A Dyslexic Perspective on e-Content Accessibility (TechDis, 25.3.03). Působnost článku je však širší. Kromě dyslexie a poruch učení, typických spíše pro mladší generaci, pokrývá i problémy slabozrakých, osob s nizkým vzděláním či uživatelů, pro něž jazyk dokumentu není jejich rodným jazykem. Tyto zásady se proto týkají nejen školství a státní správy, ale též např. obchodníků, jejichž komerční stránky v angličtině jsou často určeny i uživatelům z jiných jazykových oblastí. (via Made For All)

Marek Prokop, 07. 04. 2003 3:42, Trvalý odkaz, Pošli komentář

Další příspěvky weblogu

Tato stránka je přístupná libovolným prohlížečem, nejlépe však vypadá v prohlížeči, který podporuje HTML 4.0 a CSS 2 (Internet Explorer od verze 5, Mozilla, Opera a další). Pokud čtete tuto zprávu, váš prohlížeč zřejmě dostatečně nepodporuje CSS. Stránku sice vidíte bez pokročilejšího formátování, avšak veškerý obsah je plně přístupný i pro vás.