Weblog pro webmastery a webdesignéry
05. 03. 2003
Vyjádření BMI k případu Helpnet.cz
Pan Jarosla Winter mi právě poslal odkaz na Prohlášení BMI sdružení k případu Helpnet.cz (BMI, 5.3.03). Aféra Helpnet, o které jsem referoval včera, tak byla vysvětlena v podstatě v souladu s mým původním předpokladem – na adrese www.helpnet.cz se nyní nenachází konečná verze portálu, neboť ta bude představena až 22. března.
Zdálo by se, že je tedy vše vyřešeno a že rozruch okolo Helpnetu byl jen plácnutím do vody. Následující pasáž z prohlášení BMI však ponechává prostor pochybnostem:
Ovšem ani přes veškerou snahu nebudou stránky Helpnetu pravděpodobně stoprocentně bezbariérové z pohledu těch, kteří požadují splnění všech zásad bezbariérovosti webu za každou cenu. Neumožní to zvolená technologie, za kterou jsme sponzorům přesto velmi vděční, a se kterou souvisela nabídka na bezplatný serverhosting.
BMI dále argumentuje tím, že se takové nabídky neodmítají
. Já však pohlížím na „velkorysost“ takového sponzoringu trochu jinak. Kdyby totiž onen sponzor raději upravil svou technologii tak, aby s ní šly tvořit přístupné weby, udělal by pro hendikepované určitě víc, než když jim věnuje nepřístupný portál.
Navíc již v několika zemích (včetně internetové velmoci USA) platí zákony, podle kterých weby, byť jen částečně financované z veřejných rozpočtů, musí splňovat určité požadavky na přístupnost. Tato legislativa se rychle šíří i do dalších zemí a zcela nepochybně časem zasáhne i nás. Co potom bude s Helpnetem? Za další peníze sponzorů a dotace daňových poplatníků se přeprogramuje? Nebo se pro nesoulad se zákonem uzavře?
Rozhodně souhlasím s tím, že i malá pomoc je pomoc a přeji hendikepovaným každé sebenepatrnější zlepšení. Zároveň ale apeluji na organizace pro zdravotně postižené, aby si uvědomily, že doba ponížených proseb a loajální vděčnosti se na Webu nezadržitelně chýlí ke konci. Nyní je čas vztyčit hlavu a na přístupnosti prostě trvat. Slušně, civilizovaně a třeba i diplomaticky, ale zároveň důrazně a bez kompromisů.
Vyhladavače jako nástroj hackerů
Google (nebo jakýkoli jiný vyhledavač) může pomoci hackerům nalézt zadní vrátka vašeho webu. Na toto nebezpečí upozorňuje Christopher Null a v článku Google: Net Hacker Tool du Jour (Wired News, 4.3.03) ho dokládá několika příklady. Kromě dalších bezpečnostních děr proto nezapomeníjte ani na vhodně navržené blokování vyhledavačů souborem robots.txt.
Informační architektura jako hra na otázky
Přemýšlíte, do jakých skupin a podskupin uspořádáte stránky na webu? Originální recept navrhuje Margaret Hanley v konferenci Faceted Classification. Zahrajte si s pár potenciálními uživateli známou dětskou hru na otázky. Váš partner se vás bude postupně ptát, zda to je živé nebo neživé, zda to má čtyři nohy, zda to má rohy, zda to bučí a zda to je kráva. Vy budete odpovídat jen ano či ne. Po pár takových testech možná budete mít mnohem lepší představu o tom, jak lidé uvažují o vašem obsahu. (via Peter Van Dijck)
Přístupné formuláře a okna
Na Accessify.com je k dispozici alfa verze programu Accessibility Toolbox. Jedná se o off-line verzi nástrojů Form Element Generator a Pop-up Window Generator usnadňujících tvorbu dobře přístupných formulářů a dokonalých pop-up oken.
Další příspěvky weblogu
- Předcházející den: 04. 03. 2003
- Následující den: 06. 03. 2003
- Celý měsíc
- Posledních pět dní