Přeskoč navigaci

Zde hledá Jyxo.

Jyxo

Weblog pro webmastery a webdesignéry

04. 03. 2003

Aféra Helpnet

Začal březen, měsíc internetu, a hned se nám postaral o pěknou aférku. BMI sdružení totiž oznámilo přípravu nového portálu pro osoby se specifickými potřebami helpnet.cz. Medvídek Pů se na tyto stránky podíval a dospěl k názoru, že BMI a HELPNET.CZ si dělají z postižených prdel. Se svým názorem nezůstal osamocen. Postupně se k němu přidali:

  • Petr Staníček: Vytvořit "portál pro osoby se specifickými potřebami", který porušuje snad všechny zásady bezbariérového webu, vyžaduje pořádnou hroší kůži a nadměrnou dávku cynismu. (Drastický výsměch postiženým)

  • Lukáš Mižoch: takhle se opravdu stránky pro postižené dělat nemají (Vodu káže, víno pije)

  • Websky: …jak velkou míru drzosti musí mít člověk, který takový web prohlásí za web pro zdravotně postižené.

a další. Protože jsem ale vloni přednášel na konferenci INSPO a vím, že lidé stojící za portálem se opravdu snaží pro zdravotně postižené něco dělat, požádal jsem o vyjádření Martina Koptu, který ví o celém projektu víc. Napsal mi toto:

Před čtrnácti dny jsem viděl úplně jiný Helpnet, který sice vlivem použité technologie má daleko k Dogmatu, ale základní nároky použitelnosti (alty, postupně řazené odkazy a texty, proporčně definované velikosti textu) splňoval. Verze, kterou BMI předložilo novinářům je jen takovým tahákem. Skutečný Helpnet se na webu objeví za tři týdny během konference INSPO.

Sice podle mě není šťastné zveřejnit místo skutečného Helpnetu stránku, která visí na webu nyní, ale alespoň se projektu dostalo nějaké publicity. Tu si mohou ostatní projekty (třeba ty, které se v Helpnetu spojily) jen přát.

V zásadě bych s Martinem souhlasil, že hodnotit projekt, který ještě nebyl oficiálně spuštěn, není zcela fér, ovšem povšimněte si ve výše uvedeném citátu slov vlivem použité technologie. Když se totiž na Helpnet podívám, vidím jenom prázdnou, bílou stránku. Když se podívám na web hlavního organizátora projektu, sdružení AISO (viz též Medvídek Pů: Kovářova kobyla chodí bosa, vidím pouze záhlaví. Když se podívám na web jednoho z členů projektu, Alfabet, vidím jenom prázdnou, bílou stránku.

Všechny tyto weby totiž používají jakýsi zločinecký redakční systém, který činí přístupnost obsahu zcela závislou na JavaScriptu, a to navíc tak hloupě, že neprojde ani v některých nadstavbách většinového a nijak netypicky zkonfigurovaného Internet Exploreru (konkrétně Avant Browser se zakázanými pop-up okny).

Budu mile překvapen, když bude Helpnet k datu svého oficiálního spuštění skutečně přístupný. Moc tomu ale nevěřím.

Ohlasy a souvislosti k tomuto příspěvku

Marek Prokop, 04. 03. 2003 2:44, Trvalý odkaz, Pošli komentář

Kaskádující bohyně pomsty

Shromáždit všechny dostupné odkazy na informace o kaskádových stylech (CSS) si klade za cíl nový The Nemesis Project. Sice se teprve rozbíhá, ale už nyní v sekci chyb CSS sám od sebe odkazuje na jeden z mých článků. Jsa ješitný, nezbývá mi, než chválit.

Marek Prokop, 04. 03. 2003 2:44, Trvalý odkaz, Pošli komentář

Blogger vládne českým weblogům

Jiří Bureš sestavil rozbor českých weblogů z hlediska použitého publikačního systému, kooperativity a použití RSS kanálů (conBLOG, 3.3.03). Při tom mj. zjistil, že 55 % z první dvacítky českých weblogů v TopListu používá Blogger a 40 % nabízí RSS.

Marek Prokop, 04. 03. 2003 2:44, Trvalý odkaz, Pošli komentář

Další příspěvky weblogu

Tato stránka je přístupná libovolným prohlížečem, nejlépe však vypadá v prohlížeči, který podporuje HTML 4.0 a CSS 2 (Internet Explorer od verze 5, Mozilla, Opera a další). Pokud čtete tuto zprávu, váš prohlížeč zřejmě dostatečně nepodporuje CSS. Stránku sice vidíte bez pokročilejšího formátování, avšak veškerý obsah je plně přístupný i pro vás.