Úspěšný blog - proč Blogger a Blogspot

Možná vás trochu překvapilo, proč jsem si pro Všemi osmi vybral Blogger a free hosting Blogspot. Měl jsem k tomu tři důvody:

 1. Pravděpodobně by se tak zachoval blogger, do jehož kůže se snažím vžít. Možná by místo Bloggeru zvolil Blog.cz, Bloguje nebo něco podobého, ale to už je v podstatě jedno. Chtěl jsem prostě instantní službu v češtině a Blogger znám z této kategorie nejlépe.
 2. Je to jednoduché a nic to nestojí. Založit blog trvá pár minut, nejsou potřeba žádné technické znalosti.
 3. Přišlo mi stylové pro blog o webových aplikacích použít webovou aplikaci. Blogger má navíc API (které asi nikdy nevyužiji) a dobře spolupracuje s Google Docs (to už využívám).

Spolu s možností zobrazovat reklamu, což u free hostingu není obvyklé, to jsou asi všechny výhody, které Blogger a Blogspot má. Rozhodující pro mne v tomto případě byla ta první. Ostatní už jsou spíš jen výmluvy, které nemohou přebít zásadní nevýhody:

 • Stavět dlouhodobý projekt jinde než na vlastní doméně je šílenství. Riskuju tím, že o celou investici, třeba i o několik let práce, ze dne na den přijdu.
 • Z pohledu optimalizace pro vyhledavače je Blogger, jemně řečeno, impotentní. Umí sice hezká URL (o tom jindy), ale tím veškeré SEO končí. Chybná práce s nadpisy je nepodstatný detail a přežil bych i absenci meta description, zásadní ale je, že nejde skoro nijak pracovat s architekturou a navigační strukturou webu.
 • Ani čtenářům blogy v Bloggeru moc komfortu nenabízejí. Jsou zde sice komentáře a hledání, ale jinak je navigace hodně spartánská.

Postupně budu asi objevovat další důvody, proč je Blogger pro vážněji míněné projekty nevhodný. Už teď o něm ale vím dost na to, abych ho nedoporučil nikomu, kdo se chce svému blogu víc věnovat a zvládne implementovat Textpattern, Wordpress nebo Drupal.

, 11. 11. 2007 13:54, Pošli komentář

| Nejnovější |

Komentáře

 1. Jen doplnění: Blogger umožňuje postavit projekt na vlastní doméně relativně jednoduše.

  Michal Acler · 6095 days ago · #

 2. Blogger pro vlastní doménu je dost polovičaté řešení. Používal jsem ho ze začátku pro Sovu a dodnes z té doby mám hromadu vygenerovaných statických stránek, které už jde měnit jen hromadným najdi-nahraď, což není zrovna ideální.

  Ono pro krátkodobou potřebu funguje lecos. Otázka je, co z toho bude fungovat bez problémů i za 15-20 let.

  Marek Prokop · 6095 days ago · #

 3. No ona je taky otázka, jestli blog má být něco, co bude fungovat i za 15-20 let :) Informace na něm uvedené mají většinou omezenou životnost a podle mě má smysl uvažovat tak maximálně v horizontu několika málo let.

  Nicméně obecně souhlasím s tím, že postavit svůj blog na službě ála blogger je risk, kterému je radno se vyhnout (pokud ta možnost je; většina bloggerů asi není zrovna web developery).

  Pavel Šindelka · 6095 days ago · #

 4. Blogger na vlastní doméně je něco jiného než Blogger přes FTP. Trochu jsem si s tím hrál a došel k závěru, že to je ještě horší možnost než FTP, viz webtrh.cz/1476-blogger-com-vlastni-domene

  LLook · 6095 days ago · #

 5. Další díl bude o tom jak migrovat s rozpracovaným blogem z Bloggeru na Wordpress nebo TextPattern?

  Marku, od Vás bych tedy řešení typu Blogger opravdu nečekal, ani krátkodobě. Jediné logické zdůvodnění, které mě napadá je, že chcete čtenářům blogu Všemi osmi demonstrativně předvést proč se vyplatí věnovat cca 10 minut instalaci WordPressu ;-)

  “Blogger, do jehož kůže se snažím vžít” – promiňte, ale bloger který píše kvalifikovaně o webových aplikacích musí znát i jejich klady a zápory a nemůže mít problém nainstalovat WordPress.

  TonyK · 6095 days ago · #

 6. [3] Ano, primární užitná hodnota většiny článků bude za pár let malá. Pokud ale blog pojede dál, s problémem jeho celkové životnosti to nijak nepomůže. Vzhledem k mládí WWW se se stárnutím webů zatím potýká poměrně málo lidí, ale myslím, že to časem bude problém poměrně vážný.

  [5] Kdepak, na žádnou migraci se nechystám. Jednou jsem začal v Bloggeru, tak u něj i zůstanu.

  Nechystám se ani demonstrovat, že a proč je Blogger špatný. Raději bych chtěl ukázat, že na blogovacím systému zase tak moc nezáleží. Na Bloggeru a Blogspotu, ostatně, běží už léta velmi úspěšné blogy s desítkami tisíc návštěv denně.

  Do bloggera neschopného nainstalovat Wordpress se chci vžít proto, že tento seriál zdaleka není určen jen technikům. Pokud bych navíc instalaci věnoval jenom těch 10 minut, žádnou výhodu oproti Bloggeru nezískám.

  Marek Prokop · 6095 days ago · #

 7. [4] LLooku, v odkazovaném vlákně na Webtrhu se píše, že se nedá zbavit horní lišty Bloggeru. Pomocí CSS to ale jde, viz třeba blog Google Operating System.

  Marek Prokop · 6095 days ago · #

 8. Ještě bych dodal, že výhoda bloggeru je i v kvalitním hostingu, co je platná vlastní doména, když začínající blogger hostuje u nějakého free nebo lowcost hostera a hosting je denně 2 hodiny nedostupný.

  Napafcu · 6085 days ago · #

Commenting is closed for this article.