Úspěšný blog - jak vymyslet název

Název blogu je velmi důležitý a není radno ho odfláknout. Téma a vše ostatní, co jsem zatím o blogu Všemi osmi napsal, jsem měl promyšlené už začátkem léta. Vymyslet název mi ale trvalo další tři měsíce. Teprve když jsem ho vymyslel, blog jsem skutečně založil.

Název může být buď věcný, nebo značkový. Věcný název má pro vyhledavače výhodu klíčových slov v doméně a ve zpětných odkazech. Jak ho vymýšlet je asi jasné. Vzorem mohou být třeba InternetBlog, PHP triky, Podnikání v USA, Proofreading.cz, Přístupnost nebo Vyhledávače.info. Značkový název může tvořit:

 1. Již dříve existující a na webu nezávislá značka či název. To je typické pro firemní blogy (Ataxo blog, Jyxo.blog.cz), produktové blogy (Blog Mapy.cz, Sklik blog) a osobní blogy nazvané jménem či přezdívkou svého autora (Adam Javůrek, Derův zápisník, Snizekweb - Martin Snížek). Pokud obsah blogu názvu odpovídá (oficiální blog firmy či produktu, ryze osobní web člověka), je to asi nejlepší volba.
 2. Přesmyčka, slovní hříčka, zkratka a složenina obsahující jméno autora, firmy či produktu. Hodí se v případě, že samotné jméno zní příliš obyčejně, nebo ho nechcete tolik zdůrazňovat. Příklady: Václavák, Pixylophone, Pixynergia, NaH1.
 3. Jiný novotvar navozující téma či jen určitý pocit. Základní řešení pro blogy neosobní, nefiremní a neproduktové. Příklady: Čertoděj, Hostovinky, La Trine, KyberŠmok.
 4. Totéž jako předchozí typ, ale místo novotvarů se použijí běžná slova, často v neobvyklém spojení. Snáze se vymýšlí než předchozí typ, bývá ale delší. Příklady: Beze slova, Digitální citron, Misantropův zápisník, Seky.
 5. Zcela nesmyslné slovo. Lehko se vymýšlí, ale hůř se propaguje, protože nesmyslná slova se pletou a těžko pamatují. Proto ho považuji až za poslední možnost, když se nepodaří nic z předešlých typů. Příklady: Caprivate, Weblog Softpae, conBLOG.

V případě Všemi osmi jsem poměrně rychle vyloučil věcný název, protože by byl moc dlouhý, těžko by pokrýval celý tematický záběr a pro vyhledavače by neměl význam. Nejedná se o osobní, firemní, ani produktový blog, takže vypadly i první dva značkové typy. Třetí typ by se mi líbil, ale nic vhodného mne nenapadlo. Proto jsem skončil u čtvrtého typu.

Rád dávám do názvů zvířata, protože se dobře pamatují a bývají lidem sympatická. V souvislosti s webem mne zákonitě napadl pavouk. Ten sice moc sympatický není, ale jeho osm nohou dobře navozuje pocit zručnosti. Půjde i hezky graficky vyjádřit -- chystám se vyfotit pavouka na klávesnici a dát ho do záhlaví. Tím se stane název pochopitelnější a lépe zapamatovatelný.

, 4. 11. 2007 14:39, Pošli komentář

| Nejnovější |

Komentáře

 1. aha! tak pavouk… samotnemu by mi to nedoslo

  pavouk muze ale nekoho i odradit – zvlast pokud ho vyfotis. Hlavne bys nemel pouzit nejakeho pokoutnika, ale spis nejake maleho pavoucka stestika…

  a docela bych doporucoval zacit pouzivat tu domenu, kdyz uz sis ji zaregistroval. Ja se teda na ten blog vzdycky dostanu asi az na potreti.
  Me prvni pokusy vetsinou byvaji: – vsemiosmi.cz – vsemiosmi.blog.cz (ze zvyku) – vsemiosmi.blogger.com (to kdyz si uz vzpomenu ze je to na bloggeru)
  a pak teprve to spravne

  Michal Ilich · 6078 days ago · #

 2. Aha, spojitost s pavoukem mě skutečně nenapadla. Nad “Všemi osmi” jsem se nijak zvlášť nezamýšlel a tak jsem přijmul první možné vysvětlení, totiž “Všemi osmi” = “Ne všemi deseti” = vyjádření míry odbornosti a tedy i cílové skupiny.

  Kahi · 6078 days ago · #

 3. [1] Jedině tarantule na klávesnici je to pravé :)
  Osobně si myslím, že právě čtvrtá možnost výběru slova je to pravé, také by se název mého webu mohl do této možnosti zařadit.

  MzK · 6078 days ago · #

 4. Pekne shrnuti, jeste bych dodal, ze je dulezite, aby se nazev neskladal z vice jak dvou slov (kdyz nepocitam predlozky)podnikanivusa.com je jeste v pohode.
  pokud jde o cesky psany blog, tak si kupujte .cz domeny (zlevnily).

  Tweety · 6078 days ago · #

 5. V tom případě by to ale správně mělo být všemA osmi (nohamA).

  Dan Peder · 6078 days ago · #

 6. Musím se taky přiznat, že spojení s pavoukem mě rozhodně nenapadlo. A pravda asi je že z názvu málokdo pozná alespoň náznakem, o čem blog je…jsem docela zvědavý, jak se tenhle název postupně prosadí a jaké na něj budou další reakce (možná by bylo zajímavé, věnovat jim samostatný článek…)

  Milan · 6078 days ago · #

 7. Aha, takže takový “Pavouk v síti”. ;-) Taky mě před přečtením článku napadlo psaní na klávesnici všemi osmi. Na každý pád se to dobře pamatuje.

  Jiří Bureš · 6078 days ago · #

 8. Pavouk zní doopravdy ne moc hezky, ale “pavouček” naopak vzbuzuje spíš příjemné asociace.

  — LBS · 6078 days ago · #

 9. Vyfotit pavouka na klávesnici? Tak tim asi přijdeš o četnou skupinu arachnofobiků a vůbec nepřátel takovýhle havěti.
  Když už tak bych to viděl na nějakou kreslenou věc.

  Tonda · 6078 days ago · #

 10. Docela mě překvapilo, kolik lidí se tu nad pavoukem podivuje. O něm se Marek zmiňoval snad hned v prvním příspěvku…

  braggart · 6078 days ago · #

 11. Ajaj, tak teď nevím, jestli je dobře, že La Trine bylo uvedeno jako příklad tvaru navozujícího pocit a nikoliv slova zcela nesmyslného :-)

  Marku, jaký ti navozuje pocit?

  dgx · 6077 days ago · #

 12. Ta osmička vyjadřuje osm prstů, protože automatická asociace k “všemi osmi” je “všemi deseti”, takže si lidé představí prsty. Následně představa vede k člověku, který počítač používá “hůře, než by chtěl”. Já bych pavouka vynechal, protože je v té představě úplně zbytečný.

  Kouzlo nechtěného je riziko i šance při tvoření nových názvů. Ještě víc než u čtvrtého způsobu tvoření názvů (složená slova) funguje u třetího (tvoření nových výrazů). Napadají mě namátkou sreality.

  Yuhů · 6077 days ago · #

 13. [1] Michale, doménu vsemiosmi.cz možná někdy na blog přesměruju a možná taky ne. vsemiosmi.blog.cz bys musel přesměrovat ty :-)

  [11] Davide, La Trine je nějaká italská opera, ne?

  Marek Prokop · 6077 days ago · #

 14. Marku, to mi vraciaš kritickú pripomienku z minula? :) V pohode … ale teší ma, že si uviedol SOFTPAE vo svojom zozname a súhlasím, že moc zmyselné slovo to nie je (SEXPAE by znělo lépé ;-)), ale zaradil si ho zle.

  SOFTPAE weblog je firemný weblog, názov je odvodený od názvu firmy, nie nezmyselného slova. To by sme museli za skomoleninu považovať aj Jyxo blog, Ataxo atď atď., napr. na anglickom internete je plno takýchto nezmyselných názvov.

  Inak, to PAE v názve SOFTPAE má tiež svoj pôvod z rokov, keď som “prvo-podnikal” ešte z dôb na strednej škole, takže prechod na e-podnikanie si potom vybral daň pridaním slova SOFT :) ... hold, cesty vzniku názvu firmy sú krivolaké, ale je to tak, že je to názov firmy, v tom tvoje zaradenie výrazne pokulháva :) Je predsa nezmysel jedny “nezmyselné” nazvy nazvať firemnými a iné nie, takže to beriem ako nepresnosť v Tvojom vyjadrení ;)

  Anton Piták · 6077 days ago · #

 15. Z pohľadu značiek je Google asi tiež skomolenina a každý sa ju naučil používať. Možno bude voľba číslo 5. preto predsa len lepšia.

  Prešovčan · 6077 days ago · #

 16. [13] :) V Miláně je La Scala, nemyslel jsi tu? Latrína je věc velmi nemuzikální... (s veškerou úctou k dgx ;-)

  — maeror · 6077 days ago · #

 17. Len doplním nápad k obrázku v hlavičke: mohol by tam byť odfotený stredný riadok klávesnice s klávesami A,S,D,F, J,K,L,ô a ENTER, na enteri malý pavúk, kľudne i kreslený. Osobne mám rád minimalistické a nízku hlavičky, netreba toľko skrolovať...

  tiso · 6077 days ago · #

 18. Zajímavé, s tím pavoukem by mě to taky nenapadlo.
  Ale jen se mi zdá, jestli tento článek neměl být napsán trochu dříve, když už jsi v minulém díle Analyzoval návštěvnost.
  Přeci jen teď předělávat celý blog, kvůli tomu že jsem přišel díky tomuto článku, na jiné jméno je trochu zvláštní, jestli mě chápeš.

  Fondil · 6077 days ago · #

 19. Fuj pavouky nemusím :o) Asi by jsem si myslel že jde o nějaké fanouškovské stránky od milovníka pavouků a počítačů. :o)

  Lukáš Veselý · 6073 days ago · #

 20. První moje myšlenka sice taky byla “brr pavouk”, ale pokud se to rozumně graficky ztvární, tak to může být “šikovný pavouček”, kterého si lidé dobře zapamatují a bude přispívat k tomu, že si stránky zapamatují a příště napíšou přímo název domény.

  TonyK · 6072 days ago · #

 21. Tady je jeden docela hezký pavouček http://fc01.deviantart.com/fs20/f/2007/268/1/a/_virus__by_Nocturnal_Albino.png

  Jeho použitím by jste snad neměl porušit žádný copyright… pro jistotu – kontakt na autora: http://nocturnal-albino.deviantart.com/

  Pavel Jaroš · 6067 days ago · #

Commenting is closed for this article.