Úspěšný blog - URL článků

URL jednotlivých článků jsou docela důležitá. Jednak jde vypozorovat přímý vliv klíčových slov v URL na řazení výsledků ve vyhledavačích a jednak URL působí i na uživatele. Působení na uživatele mi připadá důležitější, protože funguje dlouhodobě stejným a vcelku pochopitelným způsobem. Vliv na řazení výsledků hledání je naproti tomu v různých vyhledavačích různý a jeho váha se mění v čase.

Z pohledu vyhledavačů je asi nejlepší, když URL vypadá staticky (nemá parametry), obsahuje několik relevantních klíčových slov, co nejméně bezcenných slov a zároveň je co nejkratší. Jednotlivá slova musí být nějak oddělena, nejlépe pomlčkami, lomítky nebo tečkami, i když Seznam a Google rozumí i podtržítkům.

Z pohledu uživatele by mělo být URL především:

 • Krátké, aby se nezalamovalo v e-mailech a diskusních fórech, šlo vytisknout (v dopise, knize, novinovém sloupci, kdekoli), poslat v SMS, nadiktovat do telefonu apod.
 • Srozumitelné, aby z něj šlo pochopit, o co v článku asi jde. To pak může ovlivnit ochotu lidí kliknout, když vidí URL třeba v e-mailu či v diskusi bez dalšího komentáře.
 • Snadno opsatelné, bez paznaků, které se těžko hledají na české klávesnici. Část uživatelů nenapadne kopírování pomocí schránky Windows a třeba z papírového časopisu by to navíc stejně nefungovalo.

Blogger tato pravidla vesměs dodržuje. Problém je, že URL generuje automaticky z titulku článku, mechanicky ho zkrátí a navíc kazí české znaky. O problému s češtinou jsem věděl a řeším ho tak, že nejprve napíšu titulek bez diakritiky a po vydání článku ho opravím. Zkracování jsem si nejprve nevšiml, takže mi vznikla ošklivá URL jako google-uvedl-aplikaci-pro-online.html. Teď už si na to dávám při psaní titulků pozor.

, 12. 11. 2007 11:24, Pošli komentář

| Nejnovější |

Komentáře

 1. > navíc kazí české znaky

  české znaky nekazí, vynechává je

  — tz · 5392 days ago · #

 2. Rozhodně se vším souhlasím. Nikdo nemá rád adresy přes půl řádku(a někdy i mnohem víc), ve kterých nejde poznat absolutně nic.

  Stejně jako ty využívám pomlček a snažím se do url vložit i nějaké to slovo pro vyhledávače. Zatím ale nepozoruji výsledky, jelikož je můj blog nový.

  Fondil · 5392 days ago · #

Commenting is closed for this article.