Přeskoč navigaci

Zde hledá Jyxo.

Jyxo

Weblog pro webmastery a webdesignéry

17. 10. 2003

Zaplať 50 australských dolarů do 12.26.03, paroháči

Ehm, promiňte, ten titulek samozřejmě nebyl na vás. Jen jsem nahlas uvažoval nad radami, které dává Alan K’necht v článku Think Beyond—Think Global (Digital Web Magazine, 16.10.03). Když provozujete web pro zahraničí, je opravdu vhodné myslet na to, že znak $ může znamenat různé měny, že se data píší v různých zemích různě a že grafické symboly u nás optimisticky povzbudivé mohou jinde ošklivě urazit.

Marek Prokop, 17. 10. 2003 17:54, Trvalý odkaz, Pošli komentář

Novookenní mytologie

Petr Staníček vytáhl do boje proti otevírání nových oken. Narazil však na pevně zakořeněné mýty.

Se svou averzí proti otevírání odkazů do nových oken jsem se dlouhá léta cítil poněkud osamocen. Pak se ale rozšířily prohlížeče a pomůcky (např. nový toolbar Googlu či Alexy), kterými lze otevírání nových oken zakázat a najednou se začalo ukazovat, že nejsem zdaleka sám.

Nová okna přestal otevírat Zeldman. Jinde jsem před odkazem do nového okna zahlédl třířádkové (!) upozornění s omluvou a s pokyny pro uživatele protiokenních blokovačů. Přidal se Keith Robinson (viz Éra otevírání odkazů do nových oken končí, Sova v síti, 30.9.03) a nyní i Petr Staníček: Nesměrujte odkazy do nových oken. Prosím. (Web &CSS blog, 16.10.03).

Ani bych o tom už znovu nepsal, kdybych si nepřečetl komentáře, které Petrův příspěvek vyvolal. Objevují se v nich totiž tři mýty, se kterými bych rád polemizoval:

  1. Do nových oken se musí otevírat externí odkazy. Jinak uživatel odejde a už se nevrátí.

    Tento názor se sice ve webdesignérské literatuře traduje od nepaměti, má ale jednu zásadní vadu. Nikdy ho žádný test či průzkum nepotvrdil. Přátelé, buďme soudní, pokud se někdo na náš web nevrátí, je to proto, že se tam vrátit nechce a ne proto, že nezná tlačítko Zpět.

  2. Při návratu tlačítkem zpět musím znovu čekat na načtení stránky.

    To sice může být pravda, jenže jen tehdy, je-li na serveru špatně nastavené kešování. Nastavte ho správně a žádná stránka se znovu načítat nebude.

  3. Co chudáci nezkušení uživatelé, kteří nevědí, že si mohou nové oko sami otevřít.

    Ze všech tří mýtů zřejmě nejpitomější. Pokud takoví uživatelé existují, pak samovolně otevřené nové oko právě je vyvede z konceptu nejvíc. Možná v úleku zavřou to první, možná obě, určitě jim ale novým oknem radost neuděláte.

Ohlasy a souvislosti k tomuto příspěvku

Marek Prokop, 17. 10. 2003 11:30, Trvalý odkaz, Pošli komentář

Bez komentáře

Na závěr (nebo na začátek) dne několik odkazů na články, které jsem sice nestihl okomentovat, přesto by vás však mohly zajímat:

Marek Prokop, 17. 10. 2003 0:25, Trvalý odkaz, Pošli komentář

Další příspěvky weblogu

Tato stránka je přístupná libovolným prohlížečem, nejlépe však vypadá v prohlížeči, který podporuje HTML 4.0 a CSS 2 (Internet Explorer od verze 5, Mozilla, Opera a další). Pokud čtete tuto zprávu, váš prohlížeč zřejmě dostatečně nepodporuje CSS. Stránku sice vidíte bez pokročilejšího formátování, avšak veškerý obsah je plně přístupný i pro vás.