Proč vám radost z AdSense dlouho nevydrží

Jak jsem včera slíbil, zkusím vám trochu pokazit silvestrovské veselí. Začnu novou hračkou českých bloggerů, Google AdSense, ale nejprve na chvíli předám slovo Janu Vaňharovi. Přečtěte si jeho článek Zacinam ustupovat od AdSense a pak se, prosím, vraťte.

Jste zpět? Fajn, budu pokračovat. Jak se vám článek líbil? Možná už jste podobný někde četli, protože o tom, že AdSense jako zdroj snadných příjmů přestává fungovat, píše kde kdo. Skoro nikdo však už nezmiňuje skutečnou příčinu, ačkoli je velmi prostá:

AdSense se inzerentům nevyplácí.

Abyste pochopili podstatu, musíte trochu znát AdWords, což je reklamní systém, kterým inzerenti zadávají reklamu do vyhledávání Googlu, mnoha dalších vyhledavačů a také do sítě AdSense. Když si inzerent založí v AdWords reklamní kampaň, automaticky se mu zapne zobrazování inzerátů i v AdSense. Mnoho inzerentů to asi vůbec netuší, ale ti chytřejší mohou udělat jednu ze dvou věcí:

 1. Zobrazování svých inzerátů v AdSense zakázat, nebo
 2. nastavit pro inzeráty v AdSense nižší cenu za klik.

Druhá možnost existuje teprve asi rok a jako na potvoru, zrovna tento rok příjmy webmasterů z AdSense drasticky klesly. Zvláštní shoda okolností? Kdepak, inzerenti nejsou hloupí a začali důsledněji optimalizovat reklamní kampaně na cenu za konverzi. Čím nižší konverzní poměr, tím níž musí jít s cenou za klik, aby udrželi náklady na konverzi přijatelné. A konverzní poměr prokliků z AdSense bývá minimálně dvakrát až třikrát nižší než z hledání.

Z uvedeného principu plyne, že webmastery nezachrání ani všechny ty triky, kterých se už i u nás vyrojilo plno. Jakmile např. AdSense zamaskujete do obsahu, zvednete tím sice CTR a dočasně i příjmy, jenže jak zareagují inzerenti? Sníží cenu za klik, protože jim kvůli vašemu triku klesne konverzní poměr. Jiní inzerenti AdSense raději rovnou vypnou, tím se zhorší kontextové cílení a s ním i CTR.

Jistě, zatím se z nové hračky ještě těšit můžete, ale s rostoucími zkušenostmi inzerentů půjdou vaše příjmy dolů a nijak tomu nezabráníte. AdSense jsou fajn pro studenty, kteří potřebují z něčeho zaplatit hosting, ale pokud chcete na internetu opravdu vydělávat, začněte si včas hledat něco jiného.

Souvislosti jinde:

, 31. 12. 2006 17:27, Pošli komentář

| Nejnovější |

Komentáře

 1. Osobně si myslím, že AdSense se kromě blogů a malých studentských stránek ani na nic jiného použít nedá. Když na zmíněných webech klesne provize, tak se zase tak moc nestane, jelikož to všichni berou jako vedlejší příjem.

  Právě nemožnost tohoto principu se mi líbí na eTarget a AdFox, kde inzerent už dopředu ví, do čeho asi tak jde. Jen kdyby se podmínky obou pro partnery zlepšily.

  Řešením by možná mohlo být popuštění exkluzivity Googlem, kdy by bylo na své stránky možné vložit i jiné reklamy, které by to vyvažovaly. Případně zavést PPA, což mám takový pocit již Google testoval (testuje).

  Tower · 6386 days ago · #

 2. Tak to je pech, zrovna jsem začal

  MzK · 6386 days ago · #

 3. Marku, proč si myslíte, že lze použít AdSence jen na blogy a studentské miniweby ? Co například zpravodajské servery plné článků ? Podle mě lze AdSence použít tam, kde je dostatek kvalitního obsahu, který někdo čte. Dejme tomu třeba zive.cz, který používá textovou reklamu od 3rd party firmy. Otázkou je, jaky zisk by měl, kdyby to vyměnil za adsence. Samozřejmě, že na firemní weby se to nehodí, to je bez debat.

  Radek Karban · 6386 days ago · #

 4. Jako jeden z autorů odkázaných článků, pravděpodobně jako varovný příklad snižování konverzního poměru :), jsem na článek reagoval na svém blogu.

  Retal · 6386 days ago · #

 5. Myslím že to jen zbytečný skepticizmus moje příjmy v minulém roce z Adsense stouply. Rozhodně vím že nejsem sám . Hlavní je stále inovat pokud si někdo myslí že napíše blog a když z něj dva měsíce za sebou vydělá 500 USD vezme si auto na splatky tad a najednou ouha studna vyschla.Jelikož se staral o auto a ne o blog :)

  Bez tvrde prace nejsou doláče.

  AdSense CZ · 6386 days ago · #

 6. Nu super – zaplacení hostingu je přesně to, co po AdSense chci :-)

  Filosof · 6386 days ago · #

 7. Docela bych nesouhlasil – s příjmy z AdSense jsem zatím spokojen i přesto, že jej mám nasazen na starém a neaktualizovaném webu. Podle mého názoru platí rovnice: kvalitní obsah = slušná návštěvnost = slušné výdělky.

  — Hds · 6386 days ago · #

 8. Přesne jak píše AdSense, nic bez práce nevydělává dlouhodobě samo, pokud chce človek na internetu vydělávat musí denne makat jako kdyby chodil do továrny :-)

  Richi · 6385 days ago · #

 9. Lehce provokativní, určitě na tom bude i něco málo pravdy. Výdělky z AdSense budou při stejně vynakládané činnosti určitě klesat. Nejen, že budou zkušenější inzerenti a bannerová slepota uživatelů. Taky se bude o přímý zisk z AdSense snažit čím dál víc lidí, kteří zatím zůstávali v klidu.

  A výdělek na hosting a nebo malá prémie za články, které byly dříve zdarma a odměňované pouze návštěvností budou působit jako katalyzátor pro generování dalšího a dalšího obsahu.

  Milan Kryl · 6385 days ago · #

 10. rekl bych ze v tomto clanku je uvedeno spise vice nepravd nez pozitivniho a konstruktivniho pristupu. to, ze by inzerenti snizovali cenu za proklik je velice velice nepravdepodobne.

  s rostoucim poctem inzerentu budou i oni muset stale zvysovat cenu za proklik v adwords, aby jim na reklamu nekdo klikal. a tim padem se bude zvysovat i odmena pro majitele webu s adsense.

  nevidel bych to tak cerne.

  Hannes · 6385 days ago · #

 11. [10]: Pro Vás třeba nepravděpodobné, ale já jsem v Adwords zakázal zobrazování v Adsense, jelikož potřebuji mít malé náklady na reklamu pro jeden projektík, aby se mi vůbec vyplatila. A myslím, že nebudu prvním ani posledním.

  Tomáš Kučera · 6385 days ago · #

 12. Co se považuje za nízkou úspěšnost AdSense? Mě se v průměru pohybuje kolem 2,5% a to si myslím není pro inzerenty malá úspěšnost. Nebo ano?

  Kovboj · 6385 days ago · #

 13. [12]: Chápu-li vás dobře, mluvíte o svém prokliku. Jenže inzerenti nemají úkol jen získat na své stránky návštěvníky. Oni potřebují návštěvníky přelít do klientů. A to se přes inzerování v Adsense realizuje hůře.

  Tomáš Kučera · 6385 days ago · #

 14. [3] Radku, já si nemyslím, že AdSense jede použít jenom na blogy a studentské miniweby. AdSense je fajn systém a já mu fandím. Jde jen o to, že ho nepovažuji za dostatečný základ pro seriozní a dlouhodobý podnikatelský záměr.

  [4] Retale, dobrá reakce, díky. Je vidět, že se nakonec vlastně shodneme. Mimochodem, když Brad psal ten příspěvek na WMW, tak GAP ještě neměl ;-)

  [5] AdSensi CZ, je fajn, že loni vaše příjmy stouply. Přeju vám to. Dejte vědět, jaké budou za rok.

  [7] Hds, kvalitní obsah stojí peníze. Přečtěte si moc hezký (i když už trochu starší) příspěvek You too can make $5.35/hour with AdSense? na WMW. Názorně vypočítává, že průměrně (v měřítcích ČR ovšem dost nadprůměrně) úspěšný sepisovač obsahu pro AdSense vydělá asi 5,35 USD/hod., tj. neco přes 100 Kč.

  To je cena, za kterou v ČR seženete brigádníka schopného psát spíše podprůměrný obsah, takže jako podnikatel budete po započtení dalších nákladů v mínusu. Pokud si ten obsah ovšem vytvoříte sám, protože vás to baví bez ohledu na peníze, nebo pokud už ho máte a nevíte, co s ním, pak je AdSense perfektní prostředek jeho monetizace.

  [10] Hannesi, samozřejmě, že v článku nejsou pravdivá tvrzení. Jsou to prognózy, které ještě pravdivými být nemohou, ale možná se pravdivými stanou.

  Oba spekulujeme. Moje spekulace se zakládá na způsobu uvažovaní vzorku cca. pěti set inzerentů AdWords a dalších PPC systémů, které jsem za poslední tři roky poznal. Na čem se zakládá ta vaše?

  [12] Kovboji, úspěšností asi myslíte CTR. V tom případě je 2,5% výborná hodnota, jenže o skutečné úspěšnosti pro inzerenta neříká vůbec nic. Inzerentovi jde buď o návštěvnost, nebo o konverze, a to vždy ve vztahu k nákladům.

  Marek Prokop · 6385 days ago · #

 15. Ahoj Marku,
  že se nestydíš! Takhle nám kazit radost z hračky, na kterou jsme se léta těšili :-)

  Ale já bych se nebál tvůj titulek ještě trochu přitvrdit: AdSense v ČR žádnou radost nepřináší.

  Důvod? AdSense na českých webech ještě pořád není.

  Srovnám-li to, jak často narážím na AdSense na anglických a jak často na českých webech, tak tady AdSense opravdu (zatím) není.

  Jaromír Klimek · 6384 days ago · #

 16. [15] S tím si dovolím nesouhlasit. Já mám naopak dojem, že v ČR je AdSense víc než je mnohdy vhodné. Na menších webech je skoro všude a místa zabírá rovněž příliš. Snad se to časem trochu pročistí

  Šimon Grimmich · 6384 days ago · #

 17. [16] tak jinak, na kterých českých významných webech s nějakou slušnou návštěvností v současné době AdSense je? :)

  Misha · 6384 days ago · #

 18. Marku, ještě do této věty:

  >>> Jistě, zatím se z nové hračky ještě těšit můžete, ale s rostoucími zkušenostmi inzerentů půjdou vaše příjmy dolů a nijak tomu nezabráníte.

  si musím šťournout:

  Z toho co jsi v textu napsal, plyne maximálně to, že zkušení inzerenti ceny sníží tak, aby se jim vyplácely.

  Ale:

  1. Jaké je jejich %? Nepřeválcují je v aukci ti méně zkušení?

  2. I pokud nepřeválcují – budou růst rychleji zkušenosti inzerentů nebo trh? Mírný pokles eCPM může být kompenzován nárustem trafficu i počtu inzerentů. Pak k poklesu vůbec nemusí dojít. Naopak.

  3. Dobře víš, že se dá AdSense velmi dobře využívat pro brandovou reklamu. A tudy vede cesta k velkým inzerentům. Tito dosud nemají na českém internetu mnoho příležitostí – snad pár velkých portálů. AdSense bude dříve nebo později platformou, kterou využijí.

  Jarek Klimek · 6384 days ago · #

 19. [18] Jarku, k bodu 1: Ano, poroste trh i zkušenosti inzerentů. Připouštím, že po určitou dobu poroste trh rychleji. Časem se ale jeho růst začne zpomalovat, kdežto zkušenosti inzerentů porostou stále. Navíc bývá růst trhu doprovázen růstem konkurence, tlakem na nižší marže a tudíž i nižší náklady, včetně marketingových.

  K bodu 2: Ano, poroste i celkový traffic – a s ním počet webů, které se ho budou snažit zhodnotit. Pár lidí na tom získá, většina ostrouhá.

  K bodu 3: AdSense se dá využít pro brandovou reklamu, ale nemá moc smysl, aby ho tak využívali opravdu velcí inzerenti. Pro ty asi budou vždycky efektivnější jiné prostředky.

  No nic, počkáme a uvidíme :-)

  Marek Prokop · 6384 days ago · #

 20. některi vynasi adsense do nebes, nekteri (tento clanek) ho hazi do pekla… v zahranici (par let je slusna zkusenost) se ukazalo, ze je to trvale udrzitelna krava (a rozhodne ne jen krava na blozich a malych webech, rozhodne ne)

  — zden · 6380 days ago · #

 21. Nahážu AdSense do pekla. Naopak, sám AdSense používám a jsem moc rád, že je k dispozici už i pro češtinu. Jen mi nepřipadá rozumné teď začínat nové, na AdSense postavené projekty s většími ambicemi. Na to je už pozdě.

  Marek Prokop · 6380 days ago · #

 22. ... děkuji za zajímavý článek.

  abych podpořil Marka, musím potvrdit že jako inzerent, jsem se AdSense vyhýbal, nebo přinejmenším snažil používat AdSense velmi opatrně. A musím potvrdit, že kampaně, které by měly v AdSense vyšší konverzi než při vyhledávání bude velmi málo, přestože někdo tvrdí, že takové kampaně existují.

  Rozumná charakteristika AdSense je ta, že se jedná o nejnižší patro “potravního řetězce” http://blog.webtrh.cz/adsense-inzerenty-autory-skepse-miste . A na to je potřeba pamatovat.

  Martin Bruoth · 6380 days ago · #

 23. I přes tvoje lehké zrazování jsem na našem webu spustil, takže teď prožívám spíš takové to první uspokojení z toho, že tam nějaké centíky pořád přibývají... Ale mám dotaz, doufám že není tolik OT: AdSense pro vyhledávání bych potřeboval nějak propojit s dříve vytvořeným hledáním Google Co-op. Co-op do výsledků generuje reklamy AdSense, ale nejsou to ty “naše”. Každá služba mi přidělila speciální identifikátor, ale na AdSense jsem nenašel, jak mu sdělit, že už používám Co-op. Nemáš nějaký trik?

  HoBr · 6375 days ago · #

 24. HoBře, ono je to naopak—do Co-Op/CSE je třeba vložit kód AdSense. Control Panel -> Make Money.

  Marek Prokop · 6375 days ago · #

 25. [24] Když víš kam sáhnout, je to brnkačka, co? – Díky.

  HoBr · 6374 days ago · #

 26. Také o AdSense uvažuji, mohu se zeptat, jak tento příjem daníte?

  — Jíra · 6372 days ago · #

 27. Naprosto normálně, peníze přijdou na účet, účtuju to jako “platbu za služby” a zdaním to jako každý jiný příjem.

  Rob · 6372 days ago · #

Commenting is closed for this article.