SEO je rozjetý vlak tažený mrtvým koněm

SEO neexistuje,” napsal Martin Kopta ve svém slavném inzerátu a měl pravdu. Tedy, zkratka SEO nepochybně existuje stejně jako termín search engine optimization, ale s významem je to už horší. A to ani nemluvím o českém ekvivalentu optimalizace pro vyhledavače. Asi si nepřestanu vyčítat, že jsem kdysi tento paskvil zavlekl do češtiny, i když napoprvé jsem použil trochu jiný název.

Nešťastný název vyvolává mylný dojem, že se jedná o jakousi exaktní činnost zaměřenou na vyhledavače, což je samozřejmě nesmysl. Pokud sami nějaký vyhledavač neprovozujete, mohou vám být vyhledavače ukradené. Důležití jsou návštěvníci, uživatelé, zákazníci. Skutečným předmětem SEO je nalezitelnost informací a tedy optimalizace stránek pro hledající lidi.

I když je SEO primárně “optimalizací pro lidi” odjakživa, teprve loni se z něj začaly samotné vyhledavače zřetelněji vytrácet a tento trend bude dále sílit. Nejlepší světoví SEO konzultanti již veřejně přiznávají, že vlastně žádné SEO nedělají. Dělají link building a link baiting, social media marketing (SMM), virální marketing, on-line public relations, branding, konverzní marketing atd. Sice to vše dosud nazývají SEO, ale jenom proto, že jsou na to klienti zvyklí.

Možná jste plánovali, že se v roce 2007 konečně pustíte do toho SEO, jak ho známe z českých konferencí. Pak ale riskujete, že si při naskakování do vlaku, který setrvačností jede ještě hodně rychle, zlomíte nohu, takže nebudete schopni sesednout z mrtvého koně, který je do vlaku zapřažen.

, 1. 01. 2007 14:48, Pošli komentář

| Nejnovější |

Komentáře

 1. To je tak kruté, Marku. ;-)

  Jiří Bureš · 6385 days ago · #

 2. Nový rok 2007 začíná s agentem Markem Prokopem 007 dobře :) Co nás čeká zítra? Kritický článek na blogování, programování či často zmiňovaný pojem “Web 2.0”?

  Milan Kryl · 6385 days ago · #

 3. Jak na Nový rok, tak po celý rok?

  Tomáš Martínek · 6385 days ago · #

 4. Takto depresivně začínat nový rok? Samé negativní věštby, nejdrív o AdSense a teď i o celém SEO ;-)

  Michal Karaman · 6385 days ago · #

 5. Zpomínám si, jak se SEO za posledních pár let vyvíjelo. Začínalo to drobnými úpravičkami na stránkách a v meta tagách, masovým rozšířením FFAL, prokračovalo to úpravami struktury, url a budováním obsahu a v dnešní době se už zaměřuje spíše na off-page faktory.

  Účel SEO je a bude vždy jeden, a to dostat web na přední místa (byť ne na jedno kw ale na mnoho co se vyskytují v přiroz. obsahu), ať se to někomu líbí nebo ne. Proto je v té zkratce právě to “search engine” :)

  Na druhou stranu, SEO se bude ubírat směrem linkbuildingu, linkbaitingu apod. jak naznačujete, nic jiného totiž nezbývá, když kvalitní dobře strukturované a obsahová weby začně dělat kde kdo a dodatečné úpravy tak nebudou již potřeba.

  Pokud někdo bude prohlašovat, že SEO slouží jen ke zvýšení návštěvnosti, tak je vedle. To je vedlejší efekt (byť je to vlastně to hlavní). Nevím jak u Vás Marku, ale mně chodí poptávky po dosažení X. místa na vybrané KW masově, vyjímečně vidím jen poptávku po tom, že někdo chce návštěvnost tolik a tolik a metoda ho nezajímá. Proč mu tedy nevyhovět :-) Pokud chce někdo návštěvnost, dejme mu SEM. Nebo mě také napadá dávat mu “Traffic building”, co říkáte ?

  Radek Karban · 6385 days ago · #

 6. SEO slouží konzultačním firmám k vydělku … (podobně jako jiné třípísmenkové zkratky SEM, ISO, CEO, ...)

  Co mi je platné, že mi z vyhledávačů příjde 100.000 lidí a výrobek si koupí jen jeden? Není lepší když příjde 10 a 9 si výrobek koupí?

  Jinak vše nej do nového roku 2007 a bez trudomyslnosti, MÍČ máme :)

  Pavel Lasak · 6385 days ago · #

 7. SEO je vlastně o ničem, dělá to kde kdo.

  MzK · 6385 days ago · #

 8. Kde kdo si myslí že dělá SEO, ale kvalitní SEO zase až tak moc lidí neumí ;)

  PCMark · 6385 days ago · #

 9. [5] Radku, na účelu SEO se zřejmě neshodneme.

  Poptávek po dosažení x. místa na vybrané KW nám dříve chodilo hodně, ale teď již chodí spíše výjimečně. Asi jsme se již naučili tento typ zájemců předem odrazovat – naštěstí :-)

  “Traffic building” nezahrnuje konverze, branding ani PR, takže ne, tenhle termín se mi taky nelíbí. Docela by mi vyhovoval termín internetový marketing, jenže ten také není ideální—jednak proto, že efektem patří SEO/SEM častěji do prodeje než do marketingu, a jednak proto, že se část aktivit odehrává buď mimo internet, nebo jím není reálně podmíněna.

  Marek Prokop · 6385 days ago · #

 10. Cílem SEO je zvyšování relevantní návštěvnosti a konverze.

  Jednoduché, prosté.

  Jinak dosažení X. místa je nesmysl, už vzhledem k personalizaci, různým data centrům, tancům atd.

  Robert Němec · 6384 days ago · #

 11. [10] Zcela souhlasím, tance jsou hrůzostrašné (Seznam.cz), když web létá z 1. pozice na 80. a pak zase zpět někam na 5., začíná být ono “klasické” SEO dosti zbytečnou činností.

  Šimon Grimmich · 6384 days ago · #

 12. Přičítat si zavlečení “toho paskvilu” do češtiny je asi stejně falešné, naduté a prázdné jako rozporcování termínu na jednotlivé složky, tak jak jsi to v článku udělal – promiň. Domnívám se za prvé, že to tu všichni vědí a za druhé, že množení termínů a bavení se co kam patří je celkem zbytečné. Cíle, které máme, by alespoň nám měly být jasné a jestliže se pro celek poskytovaných služeb vžil – jistě ne tvým přičiněním (opět promiň) – název optimalizace, není na tom nic hrozného. Omlouvám se za negativitu – špatně jsem se vyspal…

  — MartiCzech · 6380 days ago · #

 13. Hledal jsem na googlu výraz
  Zvýšení návštěvnosti, protože jsem narazil na počítadlo auditorka.cz a zaujalo mne top ten. Stránka co tam byla na druhém místě mne svou kvalitou šokovala a tak jsem se na Zvýšení návštěvnosti poptal googlu a opravdu bylo to tam, jen ty známé SEO firmy nějak chybí. Hned jsem si vzpomněl na tenhle článek ;-)

  Fred · 6376 days ago · #

 14. Toto sú naozaj divne články mam z nich pocit že sa iba snažite udržať si navštevnosť aj v novom roku.Na druhej strane musím uznať že potom sa v marketingu naozaj význate, ale bez úražky obsahova hodnota je na hov..

  — Hmm · 6368 days ago · #

Commenting is closed for this article.