Musí mít webová stránka záhlaví?

Zatímco na počet a uspořádání sloupců webové stránky panují různé názory, málokdo pochybuje, že každá stránka musí mít záhlaví. Dnes již klasický Web Style Guide věnuje záhlaví a zápatí samostatnou kapitolu, ve skutečnosti ovšem na celostránkovém záhlaví kategoricky netrvá. Upozorňuje pouze na důležitost prvků posilujících vizuální identitu webu a požaduje jejich umístění u horního okraje.

Některé weby tento požadavek plní i bez záhlaví. Např. Wikipedie má výrazné logo vlevo nahoře, pod ním hlavní navigaci, ale záhlaví nikde. Podobně uspořádaný je web Lucky Glass, který navrhoval Míra Kučera pro mého klienta ještě v době, kdy Wikipedia záhlaví měla. Pokud vím, absence záhlaví na tomto webu už přes čtyři roky nikomu nevadí.

Můj vztah k záhlaví je poněkud ambivalentní. Když navrhuji nový layout, je záhlaví vždy tím prvním, co nakreslím. Jenže nakonec ho cestou často někde ztratím. Moje Vyhledávače.info nemají ani hlavní navigaci, ani záhlaví. Mají jen cosi vzdáleně podobného logu vpravo nahoře. Náš rodinný Chodský pes nemá, chudák, ani to logo.

Nyní přemýšlím o novém informačním webu a záhlaví mne opět začíná strašit. Potřebuji ho tam? Potřebují ho uživatelé? Co si o tom myslíte vy? Znáte nějaké weby bez záhlaví, kde vám to záhlaví chybí?

Díky za vaše názory.

, 29. 07. 2006 23:11, Pošli komentář

| Nejnovější |

Komentáře

 1. Nevím, Marku, jestli musí mít zrovna záhlaví, ale měla by umožňovat vizuální identifikaci webu, resp. příslušnosti stránky k danému webu.
  To samotné logo by mohlo stačit, ale přece jenom bych ho umístil vlevo nahoru, kde ho bude většina uživatelů očekávat a bude se i jeho prostřednictvím orientovat.

  Pavel Kout · 6473 days ago · #

 2. Já už jsem ti jednou psal, že se mi ty tvoje weby bez hlaviček líbí, myslím si, že to dává větší prostor pro obsah. A hlavně stránka potom vypadá jednoduše. A já vždycky říkám: “V jednoduchosti je síla”.
  Mimochodem, zdá se mi, že wikipedie hlavičku má, i když je tenoučká.

  3rojka · 6473 days ago · #

 3. Je to jednoduché, stačí si sepsat důvody pro a proti, je-li například potřeba umístit více prvků (logo, vyhledávání, quick menu…) na výrazné místo, bez záhlaví se neobejdeme. Svou roli tu hraje i tradice (resp. zvyk uživatelů).

  Jak už píše Pavel Kout, záhlaví je také důležité pro vizuální identifikaci webu.

  A nakonec, záhlaví hraje velkou roli v grafickém návrhu, jakoby ten vzhled stránky otevírá. Všechny jmenované příklady mají totiž natolik unikátní obsah, že vlastně nejsou součástí konkurečního boje, resp. jsou nad ním (a chodský pes asi zase pod ním :-), pokud bychom však mluvili o webu do konkurenčního prostředí, pak grafika webu může být jedním z aspektů přidávajících webu body.

  Čili odpovědí je, jak kdy, záleží na konkrétních podmínkách.

  Shaman · 6472 days ago · #

 4. Pokud bude záhlaví přínosné pro návštěvníky, použil bych ho. Jinak bych se řídil citem a především tím, co chci na web umístit.

  Radim Hasalík · 6472 days ago · #

 5. Když má web relativně samostatné sekce, hlavička je pro ně podle mého názoru ideální. Pokud je nemá, dá se bez ní obejít, ale stránka pak na mě působí:

  1) Méně atraktivně – např. u křišťálových lustrů bych daleko radši viděl obrázek než velký černý nápis “České křišťálové lustry”

  2) Speciálně – ze dvou metrů bych si tipnul, že vyhledavace.info jsou webovým RSS agregátorem – magazín by přece měl hlavičku. Wikipedie naopak dává okamžitě najevo, že chce maximální plochu věnovat obsahu a tipnul bych si tak, že se bude jednat o obsahový web, což tak skutečně je.

  3) Stránka má slabší identitu, ale to už tu bylo mnohokrát zmíněno

  4) U některých stránek mám pocit, jako bych měl odscrollováno – opět uvedu třeba ty lustry, kde mám vyloženě chuť chytit posuvník a vyjet o trochu výš, abych viděl tu určitě graficky zajímavě zpracovanou hlavičku.

  K uvedeným příkladům mám následující vztah:

  Wikipedia: líbí se mi, hlavička mi vůbec nechybí, design mi připadá funkční

  Lustry, vyhledavace.info: hlavička mi chybí

  Pejsci: tam je mi to jedno, protože mě takto zpracovaná stránka nijak neoslovila

  Toť můj názor.

  Borek · 6472 days ago · #

 6. Otázka zní: musí mít webová stránka záhlaví? Odpověď zní: nemusí, ale může.
  Lidé jsou různí. Někdo dá na jen obal, jiný jen na obsah a většina na obojí (ale někdo víc a jiný míň ;-) Ani ta nejdokonalejší stránka se nezavděčí všem a vždycky bude někdo brblat.
  Ale abych řekl svůj názor, tak by se mnoho stránek docela dobře bez záhlaví obešlo. A čím dutější obsah, tím musí být honosnější obal.

  Při navrhování stránek se řídím pravidlem, že stránka je hotová ne tehdy, když už na ní není co přidat, ale tehdy, když už z ní není co odebrat.

  Jiří Bureš · 6472 days ago · #

 7. Mě osobně chybí hlavně logo, na které klikám automaticky když chci homepage. O záhlaví asi většině lidí vubec nejde a ani bych neřekl že je to věc, která je na všech webech. Prostě to záleží na spouste veci, (ne)existenci záhlaví určitě nikdo kritizovat nebude ;)

  Petr · 6472 days ago · #

 8. Záhlaví být nemusí.

  Existují dva důvody, proč záhlaví mít:
  1. snáze se pak dociluje toho, čemu zhruba polovina lidí (do kteér nepatřím) říká hezký vzhled. Když není záhlaví, není kam výrazné grafické prvky dát.

  2. v případě velkých webů se stovkou až zhruba osmi stovkami astránek je záhlaví celkem dobré místo pro globální navigaci a na vyhledávání. Nad zhruba 800 stránek už globální navigace zase nemá smysl.

  Yuhů · 6472 days ago · #

 9. Obecné poučky jsou určené pro ty, kteří se danému tématu nechtějí věnovat podrobně, ale chtějí mít web v pořádku. A stejně tak je to i s touto poučkou. Tedy, že každá stránka by měla mít záhlaví.

  Důležité je především to, aby uživatel rozpoznal, zda se stále nachází na tomtéž webu kde byl před chvílí a nebo jestli už se nějakým odkazem dostal na web jiný. K tomu je ideální právě ta hlavička stránky (a proto ta poučka). Pokud však dokážete stránku identifikovat jiným (alesponň stejně účinným) způsobem, tak je to samozřejmě také správně. Hezký příklad je právě ta stránka se psy, kde hlavičku nahrazuje neustále viditelná (a nezaměnitelná) patička. Pokud však hlavičku odstraníte a její funkci nenahradíte jiným prvkem, bude to pravděpodobně špatný krok.

  Hellish · 6472 days ago · #

 10. Myslím, že nemusí. (Nedávno jsme záhlaví málem vynechali na našem firemním webu.) Ale z mnoha důvodů se hodí, Je to dobré místo pro logo, na které se dá navázat nějaký výraznější grafický prvek, dá se do něj dát menu a hledací formulář, lidé jsou na něj zvyklí etc.
  Což de facto znamená, že u většiny webů záhlaví být musí ;-)

  Pachollini · 6472 days ago · #

 11. Osobně preferuji stránky, které záhlaví nemají a díky tomu nemusím k obsahu listovat. Logo úplně postačí.

  Prahe · 6471 days ago · #

 12. Pokud se má jednat o informační web, tak dle mého názoru mít záhlaví nemusí. Takový web navštěvuji z důvodu obsahu a klasické záhlaví vnímám spíše jako nechtěný přívažek, protože se svými grafickými prvky jen zpomaluje načítání.

  Jiná situace by nastala u firemní webové prezentace. Tam je záhlaví návštěvníky očekáváno a zadavatelem přímo vyžadováno. Líbivost grafického návrhu záhlaví pak často přímo rozhoduje o tom pro koho se zadavatel rozhodne.

  TonyK · 6471 days ago · #

 13. Marku, zrovna nedávno jsem si říkal, jakým klišé se stala patička webů. Méně zkušení designéři si vymýšlejí prapodivný obsah a dublují navigaci jen proto, aby splnili neexistující předpis, který táhne jejich nadhled k zemi.

  Hlavička je na tom stejně. Jak už tady zaznělo, slouží často k identifikaci webu. Třeba ty tvoje Vyhledávače.info se chtějí identifikovat podle zbytečného “loga”. Trošku prostoru a barvy by IMHO udělalo mnohem lepší práci. Tam mi hlavička (či jiný jasný identifikátor) chybí. Je to jako když prodáváš výborné zboží v průhledném sáčku.

  Martin Michálek · 6471 days ago · #

 14. Hlavička je IMHO důležitá, padly tu názory že bez ní by to vypadalo jednodušeji, ale já bych stíš řekl chudějí

  Jan Peterka · 6464 days ago · #

 15. Je to jednoduché, dělejte dvě verze a při vstupu návštěvníka mu dejte vybrat :-D

  P.S. tak mě napadá, byl to pokus o flame, nebo jen zbytečná otázka aby řeč nestála?

  2ka · 6458 days ago · #

 16. 2ka, nebyl to ani pokus o flame, ani zbytečná otázka. Mne to opravdu zajímá a rád bych znal co nejvíc konkrétních příkladů stránek bez záhlaví. Bohužel se jich v komentářích zatím moc neobjevilo.

  Marek Prokop · 6458 days ago · #

 17. Myslím si, že záhlaví by alespoň ze slušnosti nemělo chybět – ať každý ví, kde je.

  — Ander · 6457 days ago · #

 18. Marek Prokop, no měl jsem hlavně na mysli, že je to otázka ve stylu “co bylo dřív vajíčko nebo slepice?”, nebo “menu napravo nebo nalevo?”

  Samozřejmě, že hlavičku mít nemusí, ale funkci záhlaví musí plnit levá nebo pravá strana …

  Třeba zde jsou “jen tři sloupce” bez záhlaví v pravém slova smyslu – Jessica Alba

  2ka · 6456 days ago · #

 19. Osobne si myslím že nie je podstatné to, či stránka má alebo nemá záhlavie. Dôležité je aby stránka mala jednoznačný identifikačný prvok, podľa ktorého ju čitatelia budú poznať.
  A k tomu najčastejšie slúži záhlavie (ak to nevie grafik inak :P).

  Trebárs flashove stránky záhlavie vynechávajú ale nájdete tam napr. grafiku, farby, rozloženie prvkov, ktoré sú všade rovnaké.ripestudio monokai
  To isté by platilo aj na galérie fotiek. chromasia iso10s
  A keď sa to tak vezme ani google nemá záhlavie ;)

  A tiež si nemyslím že záhlavie je dôležité kvôli “výraznému” grafickému prvku.
  Je veľa spôsobov ako sa to dá riešiť aj ináč. Ku príkladu moju osbnú stránku robím len s “čiastočným” záhlavým, kedy neplní hlavnú grafickú funkciu. A stačí si prebehnúť nejakú tú screenspire stránku a nájdete tam mrte(hafo veľa) príkladov.

  S pozdravom Trix

  Trix · 6455 days ago · #

 20. Já osobně mám rád když má stránka záhlaví protože tam bývá veliké a moc pěkné logo (někdy). I na mých budoucích stránkách (které teprve stavím) bude na odiv obrovské logo které vyplní celé záhlaví. prostě zbožňuji loga v záhlaví a čím větší a nápaditější tím lepší :))). Na stránkách jako je tvoje mi nějaké pořádné logo chybí i když ho nahrazuje aspoň ta malinká sovička ovšem mnohem častěji mi chybí nějaké pozadí :( které začíná být jaksi nepopulární a z bílé bolí oči. Takže nevím. Velké logo v záhlaví je podle mě důležitou součástí webu jak z hlediska vzhledu tak z hlediska identifikace ale svůj názor nikomu nutit nemůžu.

  Paegaskiller · 6448 days ago · #

 21. Podle mého názoru stránka mít záhlavý nemusí, ale většinou se vyplatí, aby ho měla. Důležité je, pro jakou skupinu uživatelů je stránka vytvořena. Případně jaký je poměr důležitosti informací na stránce vs. důležitosti vzhledu stránky. Pokud na vzhledu vůbec nezáleží, záhlaví bych klidně vynechal. Většina uživatelů na vzhled ale hodně dá (možná až příliš), takže já osobně bych záhlaví nevypouštěl.

  Dundee · 6447 days ago · #

 22. Zahlaví je k ničemu

  Daus · 6403 days ago · #

 23. Myslím ze záhlaví je důležité. Přesně z toho důvodu jak píše Paegaskiller. Každý visitor už na první pohled vidí kam se dostal.

  Jirka · 6386 days ago · #

 24. No zahlavi je asi vec na kterou je uzivatel zvykli :) V hlavicce je zvykli vidat logo a napriklad obrazky produktu a td. Ja na sve strance http://www.qbwebdesign.net/pavelbuben Napriklad zahlavi take nemam a nicemu to nevadi. U vsech mich referenci ale zahlavi mam, z toho vypliva, ze uzivatel ho tam proste ocekava :)))

  Catch · 6385 days ago · #

 25. U wikipedie mi hlavička taktéž nechybí, ona tam taková malá je v levém horním rohu. Není to sice hlavička jako taková ale je to výrazný jednotící grafický prvek, a ten by na žádném webu neměl chybět.

  Robin · 6370 days ago · #

Commenting is closed for this article.