Znáte tag clouds?

Webová navigace se už sice nerozvíjí tak rychle jako dříve, čas od času se ale něco nového objeví. Jeden z nejnovějších a čím dál módnějších navigačních prvků se nazývá tag cloud (oblak štítků). Asi před rokem se objevil na Technorati a největší popularitu mu zřejmě přinesl Flickr.

Tag cloud
Flickr.com používá tag cloud ke klasifikaci uživatelských fotografií.

Jak název napovídá, jde o klíčová slova (štítky, etikety, tagy) nasypaná na jednu hromadu, která asi někomu připomínala mrak. Každý štítek je odkazem na seznam položek (článků, fotografií apod.), které se k němu vážou, a každý může být zobrazen různě velikým písmem. Velkost písma přitom může odpovídat velikosti příslušné množiny položek, frekvenci klikání na štítek nebo něčemu jinému.

O tag clouds v češtině si zatím moc nepočtete (třeba se to časem zlepší), ale výborný rozbor jejich slabin a předností provedl Jeffrey Zeldman v článku Remove Forebrain and Serve: Tag Clouds II (Zeldman.com, 4.5.05). Skoro všechny výhody i nevýhody tag clouds se ovšem točí kolem jejich nejtypičtější vlastnosti: je to v podstatě navigace generovaná uživateli.

Na českém webu jsem žádný tag cloud zatím nezáhlédl. Kdybyste o nějakém věděli (nebo ho sami chtěli zkusit použít), dejte mi prosím vědět. Hodil by se mi jako příklad pro mé školení použitelnosti.

Update: Zajímavý článek na téma folksonomie a štítkování vydal pod názvem Tagy už nacházejí komerční využití Martin Snížek.

, 17. 08. 2005 01:04, Pošli komentář

| Nejnovější |

Komentáře

 1. Mohl bys, Marku, trochu polopatičtěji vysvětlit, jak to funguje? Jak se třeba prosím ty odkazy sbírají? Jde o navigaci v rámci jednoho webu, nebo to je navigace po externích zdrojích? Já vím, asi bych se to dočetl v těch odkazech, které uvádíš, ale jsem od přírody líný tvor :-/

  Yuhů · 6911 days ago · #

 2. Yuhu, ide o navigaciu v ramci jedneho webu. Cim viac ludi pouzije dany tag tim vacsi font bude pouzity na zobrazenie tohto tagu v “oblaku tagov”. Takze cim popularnejsi dany tag je tym viditelnejsim sa stava v spleti ostatnych tagov.

  Navigacia je zverena plne do ruk uzivatelov co moze byt plus ale moze mat aj iste nevyhody ako vysvetluje J. Zeldman. Zalezi kde sa takyto druh navigacie pouzije. Napriklad na osobnych strankach takyto druh navigacie prakticky nema vyznam.

  Moj osobny nazor na tag clouds je, ze je to vyborny doplnok klasickej navigacie ale v ziadnom pripade by sa nemal pouzivat ako jedina moznost navigacie na danom webe. Ak by som chcel osobne pouzit tag clouds pri tvorbe nejakeho webu tak asi by som dal jasne najavo ze ide popular tags.

  Jaro · 6911 days ago · #

 3. [1] Dušane, už velmi dobře odpověděl Jaro, takže jen doplním, že na Flickru si lidé těmi tagy označují své vlastní fotky, které tam uploadují. Mohou si přitom vymyslet jakákoli slova (Italy, castle, dog, landscape apod.). Ta která se vyskytují u nejvíce fotek, jsou zařazena do mraku a frekvence jejich výskytu je v něm navíc naznačena velikostí písma.

  Marek Prokop · 6911 days ago · #

 4. Pre WordPress je tento plugin k dispozicii uz dlhsiu dobu. Uzitocne to je napriklad na fore http://wordpress.org/support/, aj ked tam je pouzity nie WP

  spyros · 6911 days ago · #

 5. Tagclouds jsou dalsim prikladem v soucasnosti nejinovativnejsiho smeru “socioware”. Vicemene jde o instanci socioklasifikace v oblasti navigace. Tim padem takova navigace sdili vsechny vyhody a nevyhody socioklasifikace obecne. Z hlediska pouzitelnosti tohoto prvku na komercnich webech se obavam, ze nejvetsim limitem je dosud jista neflexibilita ve velikosti takove navigace.

  Jinak velmi chytre tag cloudu pouziva napr. news aggregator Taglines
  Pred casem jsem take o nekterych jinych zajimavych “instancich” neco malo psal v poznamce k
  folksonomiim

  Jiri Maly · 6911 days ago · #

 6. Myšlienka je to pekná, ale nepáči sa mi jej lavínový effekt. Klikanejšie odkazy sa stávaju klikanejšie…

  — Ondrej Ivanič · 6911 days ago · #

 7. I nový web Audioscrobbleru spustil tuto službu: “Tags are ‘text labels’ our users assign to music, to organize their profiles. Tags are a powerful way to browse the music we have on offer.”last.fm

  vik · 6911 days ago · #

 8. Hlavně myslím, že folksonomie bude časem důležitá jako náhrada katalogových služeb (nebo alespoň doplněk) ve stylu classified links.

  Systémy jako třeba del.icio.us určitě vzbudí zájem vyhledavačů. Co to třeba udělá se SEO?

  http://del.icio.us/tag/seo

  Martin Kopta · 6911 days ago · #

 9. Jestli jsem to dobre pochopil tak to je neco podobneho jako ma pixy v komentarich, nebo ne? Ze navstevnici sami maji moznost oznamkovat kazdy komentar a ty ktere jsou hodnoceny kladne tak se zvyraznuji a ty zaporne se zase potlacuji.

  Petr Václavek · 6906 days ago · #

 10. [9] S komentáři u Pixyho mají tag clouds společné principy uživatelského řízení a vizuální priority. Cíl je však jiný—tag clouds slouží k navigaci, kdežto Pixyho udělátko k hodnocení komentářů.

  Marek Prokop · 6906 days ago · #

 11. Mně se při pohledu na Tag clouds vkrádá do hlavy myšlenka, jestli to náhodou netrpí takovým tím “samoudržovacím” efektem jako třeba “top 10” a podobně. Je to takový opak vypuzovací chyby měření.

  Tím že je něco v “top x” je to snáz po ruce než ostatní, lidé mají tendenci víc na to klikat, a něco, co se takhle dostane jednou do “top x” má pramalou šanci, že by díky tomuhle odtam kdy vypadlo. Podobně mi přijde, že ten větší mrak už se asi jen tak nezmenší. Stejně tak pokud má člověk řekněme seznam 100 položek (na stránkách po deseti) a řadí je podle míry prokliku, věci co jsou na první straně od začátku mají největší šanci tam zůstat už navěky ;)

  — Hekerle V. · 6904 days ago · #

 12. [11] Víťo, máte pravdu v případě, že mraky rostou v závislosti na klikání. To je však jen jedna možnost, a zřejmě ta méně využívaná. Na Flickru i Technorati velikost mraku nezávisí na klikání, ale na počtu fotografií/příspěvků označených danými klíčovými slovy.

  Marek Prokop · 6904 days ago · #

 13. http://wiki.osafoundation.org/bin/view/Journal/HierarchyVersusFacetsVersusTags

  mabl ekek · 6902 days ago · #

 14. [12] děkuji za odpověď, byť trošku později než by se slušelo.

  — Hekerle V. · 6878 days ago · #

 15. příklad tag clouds na VŠE – podle četnosti hledání – http://pes.vse.cz/main.php?action=PREDVYHL

  MD · 6876 days ago · #

 16. Ahoj, celkom sa mi tá myšlienka zapáčila a vyskúšal som ju na hodnotení obľúbenosti produktov v ponuke. Pozrieť sa to dá na www.maxivyber.sk v sekcii obľúbený tovar. Keďže som ju nepoužil v centrálnej navigácii, nebojím s, že by sa to nejako zvrtlo na “najklikanejšie” produkty…..

  Finta · 6870 days ago · #

 17. http://www.kartinki.cz/show-autors-by_vembloud.html

  — xxx · 6814 days ago · #

 18. Zprovoznil jsem jednoduché štítkování na svém webu

  Skaven · 6612 days ago · #

Commenting is closed for this article.