Weblog pro webmastery a webdesignéry
31.10.02
Ezboard bez tabulek
Ezboard se svými deseti miliony uživateli je dalším velikým webem, který přešel na validní XHTML a beztabulkový layout řízený CSS. Staré prohlížeče (např. NN4) dostanou jen minimální stylový předpis upravující vzhled písma, ale nikoli layout.
Phoenix 0.4
K dispozici je nová verze prohlížeče Phoenix s označením 0.4 (Oceano). Pokud Phoenix ještě neznáte, jde o odlehčenou Mozillu pro Windows a Linux. Ačkoli se jedná v podstatě o alfa-verzi, rychle si zíkává popularitu a už jsem potkal dost lidí, kterým Phoenix vyhovuje lépe než Mozilla. Já k nim ostatně patřím také.
30.10.02
Nick Finck nejen o Digital Web Magazínu
Nic mne neděsí tak, jako design s 20 vnořenými tabulkami a stovkami průhledných GIFů a dalších triků jen kvůli tomu, aby se obrázek posunul o dva pixely,
říká Nick Fink v rozhovoru pro SXSW a na otázku, co považuje ve webdesignu za nejstrašnější, odpovídá:
Pojetí uživatelského rozhraní, ve kterém nelze informace tisknout, vybírat, kopírovat a vlepovat, vyměňovat si je a přetvářet. Takové systémy jsou nepřístupné, nepoužitelné, nekompatibilní a naprosto odsouzené k neúspěchu. V dobrém designu jde o řešení problémů, nikoli jejich vytváření.
Kdybyste náhodou rozhovor nenašli na jeho současném místě, zkuste archiv.
Odkazová konverzace
Weblogy, respektive jejich autoři spolu čím dál častěji komunikují prostřednictvím zpětných odkazů a obohacují tak osobní online žurnalismus o nový rozměr. David F. Gallagher hezky shrnul, jak to celé funguje v článku The Web’s Missing Links. (via Mark Pilgrim)
29.10.02
Přehled freewebů s PHP
Během těch oslav vzniku Československa ;-) jsem se s vámi pozapomněl podělit o zjištění, že Jana Kučerová (nebo už se něco změnilo?) opět obnovila informace o freewebech s možností skriptování v PHP a MySQL. Pokud se chystáte založit si nějaký web zadarmo, pak vězte, že od posledního vydání Janina přehledu svou činnost ukončilo sedm serverů. Na druhé straně pro vás mám potěšující informaci, totiž, že ceny klesly někde až na směšných 10 korun měsíčně (za služby srovnatelné s freeweby). O tom se lidem v USA nebo EU může jen zdát – zrovna včera jsem si všiml na jednom weblogu povzdechu, jak těžké je najít hosting za 10 dolarů. -mrk-
28.10.02
Sváteční výzdoba webu
Jacob Nielsen jakoby tušil, že dnes slavíme státní svátek a právě na dnešní den načasoval vydání svého Alertboxu s názvem Celebrating Holidays and Special Occasions on Websites. Po delší době mne Nielsen velmi příjemně zaujal, protože neomílá znovu to, nač jsme u něj zvyklí, ale přichází s tématem, o kterém mne vlastně nikdy nenapadlo uvažovat. A navíc máme ten svátek, takže:
Všechno nejlepší k narozeninám, republiko!
Webový obsah jako investice
V tradičním pojetí vznikaly hodnoty využíváním hmotných aktiv. Postupně si organizace začaly uvědomovat i význam lidských aktiv. Dnes stojíme před výzvou a příležitostí, rozpoznat potenciál aktiv uložených v obsahu. Obsah se čím dál víc stává klíčovým zdrojem hodnot.
Tak začíná Gerry McGovern svůj včerejší newsletter New Thinking nazvaný Treat Your Content As an Asset. Text je to velmi zajímavý a měli by si ho přečíst všichni, kdo pochybují o unikátním charakteru tzv. nové ekomomiky. Web je skutečně zcela nový fenomén a na firmy klade donedávna netušené požadavky.
Soutěž na nový design Sovy v síti
Do soutěže na nový design Sovy v síti dnes přibyly dva nové návrhy (#12, #13). Současně byl příjem návrhů zastaven a nyní budou vyhodnoceny odbornou porotou. O výsledcích soutěže vás budeme informovat během několika následujících dní.
27.10.02
Co přináší Mozilla 1.2β
Kromě spousty nových chyb a komplikací přináší Mozilla ve verzi 1.2β jednu velmi záslužnou novinku: přednačítání odkazů. Přednačítání Mozilla realiuje prostřednictvím hlavičky HTTP/1.1 Link
, respektive hlaviček <link>
nebo <meta>
zapsaných v HTML. Je to další posun ve využívání hlaviček, ale vzhledem k tomu, že místo zavedené hlavičky Link: <URI>; rel=Next
prohlížeč pracuje s hodnotou rel=prefetch
, musíme se naučit další slovíčko. Hodnoty rel
samozřejmě můžete kombinovat, takže přednačtení následujícího souboru rozkážete takto:
<link rel="prefetch next" type="application/xhtml+xml" title="Následující dokument" href="./next.xhtml" />
Tak co? Ještě stíháte držet s Mozillou krok? (via Mozilla 1.2β) -mrk-
Deset tipů pro efektivní navigaci
Asi jsem ještě neodkazoval na článek patnáctiletého webdesignera, v případě Sama Hastingse ale udělám výjimku. V jeho článku Design Effective Navigation in 10 Steps jsem totiž snad poprvé našel na malém prostoru přehledně sepsaná základní doporučení pro tvorbu navigace. Nejsou to sice převratné myšlenky, ale dobře uspořádané určitě. Kéž bych měl v patnácti takhle jasno.
Mám ještě drobný přípodotek: nepřehánějte to s testováním. Stejně jako pro Netscape platí, že každá podverze může mít fatální vliv na funkčnost aplikace, totéž platí i pro Mozillu. Vím, co říkám, dnešní o hodinu delší noc jsem trávil přepisováním stránek pro Mozillu (podotýkám, že už předtím vyhovovaly XHTML 1.1, CSS 2.1, WCAG AAA a samozřejmě Dogmatu). Když jsem skončil a pochlubil se Pavlu Šimkovi … uzemnil mě sdělením, že mu na stránce Mozilla padá. Mně ne. Nedávno si prozměnu na Operu stěžoval Pavel Kout. Opravdu nelituju, že už se nevěnuju komerčnímu webdesignu. -mrk-
Přečtěte si příspěvky za posledních sedm dní, nebo starší. Chcete-li se odkazovat na konkrétní příspěvek, použijte trvalý odkaz pod ním.