Přeskoč navigaci

Weblog pro webmastery a webdesignéry

21.9.02

Ověření platnosti odkazu

Dnes jsem při dokončovacích pracech na svém webu řešil problém ověřování platnosti odkazů. Součástí mé domovské stránky totiž je soukromý katalog stránek a weblog, takže odkazů bude během pár měsíců habaděj a ruční ověřování by zabíralo dost času. Našel jsem na webu skvělý seznam UA a z něj si vybral ty, které u sebe měly napsáno link checker. Výborný je REL Link Checker Lite, ale hledal jsem program, který by bylo možné spouštět z příkazového řádku automaticky v přesně určených intervalech. K tomu se nehodí ani jinak kvalitní WebLink, který pracuje s PHPMySQL. Přesně to by šlo dělat s aplikací WebVal, ale při té příležitosti jsem si uvědomil, že úplně stejně by mi posloužil i Pavuk nebo WGET, který navíc na serveru je nainstalovaný jako binárka a jsem na něj zvyklý z domácího počítače. Když jsem byl v nejlepším, rozhodl jsem se, že si ověřování napíšu sám a hotovo. Třeba vám někomu ale některá ze zmíněných aplikací přijde vhod. -mrk-

Vložil Martin Kopta v 21:45. Trvalý odkaz

20.9.02

100 % výšky okna v CSS

Box zaujímající 100 % výšky okna a fungující ve většině prohlížečů vytvořil v čistém XHTMLCSS Craig Saila.

Vložil Marek Prokop v 02:06. Trvalý odkaz

K čemu může být relativní polohování

Vtipným způsobem využil relativní polohování (relative positioning) v CSS Scott Andrew pro stylování nadpisů v krajním sloupci svého weblogu. (Link via Craig Saila)

Vložil Marek Prokop v 01:55. Trvalý odkaz

IW3C 2003 bude v Budapešti

Před patnácti lety jsme my starší jezdili do Budapešti na rockové hvězdy, příští rok možná pojedeme na Zeldmana. V květnu 2003 se totiž v Budapešti koná 12. Mezinárodní konference o WWW, na které se kromě Jeffreye Zeldmana objeví i zakladatel webu Tim Berners-Lee a mnoho dalších významných osobností. (Link via Zeldman)

Vložil Marek Prokop v 01:28. Trvalý odkaz

Kaskádové styly místo fotoaparátu

Steven Champeon zřejmě nemá co na práci a tak začal přepisovat fotografie do HTML + CSS. Kupodivu to jde, stačí uzavřít hromadu znaků # do o málo menší hromady prvků <span>, na vhodná místa přidat <br>, obarvit pomocí pár set stylových definic a západ slunce či růže jsou na světě. (Link via Zeldman)

Vložil Marek Prokop v 01:09. Trvalý odkaz

Progresivní paralíza

Weby větších organizací za sebou často mají roky živelného růstu, částečných redesignů, změn koncepcí a reorganizací řízení. Výsledkem bývá pěkný zmatek. V takových případech se místo dalšího záplatování asi vyplatí začít znovu podle osmi zásad, které popsal Peter Merholz v článku Progress Paralysis

Vložil Marek Prokop v 00:02. Trvalý odkaz

19.9.02

Dobrý design v. špatný design

Říká se že zkušenost je nepřenositelná. Všichni webdesignéři ze staré školy vám budou tvrdit, že dobrý design se nedá naučit z knih, musíte si vším projít sami. S tím ovšem vášnivě nesouhlasím. Nikdo nežijeme tak dlouho, abychom mohli všechny chyby udělat sami, a proto se musíme učit z cizích chyb. A jelikož právě dokončuji svou první pořádnou domovskou stránku (chybí mi vlastně už jen vzhled), snažím se rychle ještě po chybách cizích rozhlížet. Skvělým místem na rozhlížení je sbírka dobrých a špatných příkladů webdesignu, kterou najdete u 37signals.com. -mrk-

Vložil Martin Kopta v 00:33. Trvalý odkaz

18.9.02

99,9 % správné mluvnice je překonáno

Weboví autoři plýtvají časem a penězi v pochybné snaze dodržovat zastaralá mluvnická pravidla. Navíc tím obětují dopřednou kompatibilitu svých textů a snadnou přenositelnost obsahu mezi různými platformami. Nesmysl? Ale ne. To si jen David Wertheimer bere na mušku internetový newspeak a zároveň skvěle paroduje Zeldmana. Až se budete chtít trochu zasmát, naleznete článek 99.9% of Proper Grammar Is Obsolete v nejnovějším vydání Digital Web Magazinu.

Vložil Marek Prokop v 12:25. Trvalý odkaz

Soutež pokračuje

Soutěž na nový design stránek Sovy v síti zatím stále pokračuje. Od začátku týdne přibylo hned několik novinek.

Vložil Marek Prokop v 12:24. Trvalý odkaz

Human Computer Interaction

K mému velkému překvapení na Grafice začala v uvolněném tempu vycházet série článků zaměřená na tvorbu uživatelských rozhraní. -mrk-

Vložil Martin Kopta v 05:43. Trvalý odkaz

17.9.02

Použitelnost z Východu

Jacob Nielsen si to u mne pokazil. Jeho poslední Alertbox nazvaný Offshore Usability se totiž nese v až xenofobním duchu – pouze Američané jsou ti správní odborníci na použitelnost (usability), kdežto Indové, Číňané, Rusové a další „levné pracovní síly“ se jim nemohou rovnat. Komické ovšem je, že většina Nielsenových ostatních prací pojednává o tom, jak špatně použitelné weby tvoří sami Američané.

Na druhou stranu nelze Nielsenovi upřít dobrý postřeh, když o  školství kritizovaných zemích píše: Because universities tend to focus on overly abstract and formalistic topics, few students will acquire the skill set needed for user interface projects.

Vložil Marek Prokop v 01:28. Trvalý odkaz

16.9.02

IE 5.5font-family: serif

Na Sově v Nuslích jsme mj. hovořili i o nejrůznějších chybách prohlížečů a já si vzpoměl, že IE 5.5 nějak zlobí, když se v CSS vlastnosti font-family uvede pouze generická rodina písma serif. Už jsem si ale nedokázal vzpomenout, v čem konkrétně ona chyba spočívá, a proto jsem si dnes vyhledal relevantní příspěvek Bretta Merkeyearchivu konference css-discuss.

Vložil Marek Prokop v 13:10. Trvalý odkaz

15.9.02

Klasifikace obsahu

Gerry McGovern se ve svém newsletteru New Thinking pustil do zajímavé oblasti informační architektury – klasifikace obsahu. Když si uvědomíte, že webdesignér klasifikuje obsah vždy, když na stránce zvýrazní podnadpis, rozdělí webové místo na sekce a sekce na stránky, zjistíte, že se jedná o velmi praktické téma.

Pokud tedy chcete umět uspořádat obsah tak, aby uživatel snadno našel to, co hledá a aby publikované informace vnímal ve správných souvislostech, přečtěte si tři částí, které zatím vyšly a těšte se na další:

  1. learning how to classify (2.9.02)
  2. carrying out a classification situation analysis (9.2.02)
  3. a workshop approach to classification design (16.9.02)
Vložil Marek Prokop v 14:58. Trvalý odkaz

Přečtěte si příspěvky za posledních sedm dní, nebo starší. Chcete-li se odkazovat na konkrétní příspěvek, použijte trvalý odkaz pod ním.

Obsah této stránky je přístupný jakýmkoli prohlížečem, nejlépe však vypadá v prohlížeči, který podporuje novější standardy HTML 4.0 a CSS 2. Pokud čtete tuto zprávu, znamená to, že váš prohlížeč tyto standardy zřejmě nepodporuje. Stránku sice vidíte bez pokročilejšího formátování, avšak s plně přístupným obsahem.