Nástroje na copyediting webových stránek

Často upravuji klientům texty webových stránek. Tu něco přepíšu, onde navrhnu jinou formulaci se zdůvodněním a ještě jinde jen připojím poznámku, co se mi nelíbí. V neveřejných konceptech je to snadné, použiju Google Docs, který revize i poznámky umí dobře, nebo pro pokročilé klienty Draft, který je umí taky.

Potíž je s texty, které už visí na webu. Tam pak musím klientovi psát, že na stránce té a té je ten a ten text, který bych přepsal tak a tak, protože proto a proto. Dá to plno pracného copy&pastování a výsledek je dost nepřehledný.

Proto jsem hledal vhodný nástroj a nakonec jsem dva našel: ScribleWebNotes. Představím vám je, třeba se vám budou hodit, ale předem říkám, že s nimi spokojený nejsem, a tak trochu doufám, že znáte lepší nástroj a v komentářích mi ho doporučíte.

Co nástroje Scrible a WebNotes umějí

Oba systémy jsou si dost podobné. Nainstalujete si rozšíření do prohlížeče, na vybrané stránce ho zapnete a od té chvíle můžete zvýrazňovat text zvýrazňovačem, „lepit“ lístečky s poznámkami a ve Scriblu navíc přebarvovat písmo nebo podtrhávat. WebNotes pro změnu umí tzv. sticky notes, tj. lístečky kdekoli ve stránce, což se hodí např. pro poznámky k designu, obrázkům apod.

Oba nástroje vám ke každé stránce vytvoří unikátní URL, které pošlete klientovi, a ten si může anotace na prohlédnout, i když nástroj nemá. Pro sebe pak máte administraci, do které se ukládají všechny anotované stránky. WebNotes navíc ke každé stránce sestaví seznam všech anotací, takže klientovi můžete snadno poslat i přehled všech doporučení v souhrnném dokumentu.

Čím se Scrible a WebNotes liší

Scrible WebNotes
Počet barev lístečků a zvýraznění 32 4
Rychlé skrytí všech anotací ano ne
Rychle sbalení/rozbalení všech lístečků ano ne
Legenda barev ano ne
Souhrnný soupis anotací ne ano
Strukturování anotovaných stránek v administraci štítky složky
Cena zdarma 35 USD/rok

Závěr

Náhledy pro klienta jsou problematicky použitelné a ještě jsem se neodvážil je nikomu poslat. Scrible proto, že technicky nefunguje spolehlivě (zmizí některé obrázky, některé lístečky nejdou rozbalit), WebNotes proto, že stránku otevře se všemi lístečky rozbalenými, hromadně sbalit nejdou a celé je to značně nepřehledné. Reálně použít jde tedy jenom souhrnný přehled z WebNotes.

Škoda, do WebNotes by stačilo přidat pár funkcí pro zobrazení anotované stránky a byl by to výborný systém. Vývoj se ale, zdá se, zastavil v roce 2010. Třeba aspoň autoři vyladí časem Scrible.

Jak komentujete a upravujete webové texty klientům vy? Poradíte mi lepší nástroj či postup?

, 8. 01. 2015 14:52, Pošli komentář

| Nejnovější |

Komentáře

 1. Zajímavé, nic podobného mne ani nenapadlo hledat, a přitom se mi to hodí taky. Díky za tip.

  Zatím jsem to vždycky řešil složitěji (i když myslím, že vcelku rychle), např.:

  a) nějakým grafickým editorem, ve kterém jsem text zvýraznil a napsal poznámku
  b) dokument v gDocs, do něj výstřižek části webu o kterou jde, a k ní komentář (tam se ale špatně ukazuje, jak upravený text bude zapadat do dalšího obsahu)
  c) často mi, ač je určen na něco jiného, pomohl Pencil, kam jsem vložil screenshot stránky, a pomocí poznámek v “bublinách” okomentoval jednotlivé části webu
  d) Developer Tool v Chrome a přepsání textu ve zdrojáku :) (pro malé úpravy)

  Jsem zvědav na další tipy.

  Martin Kolčaba · 3480 days ago · #

 2. Na drobné poznámky screenshot přes awesomescreenshot, nebo přes Skitch v evernote. Větší úpravy bohužel copy paste do wordu / gdocs a tam revize. Pro jedoduché poznámky jde použít i diigo (určené na soukromé zvýrazňování, záložkování) – umí ale i konkrétní stránku s poznámkami sdílet – viz např. https://diigo.com/077×84

  Karel Theodor · 3480 days ago · #

 3. Marku, díky za super téma. Taky s tím občas bojuju.

  Dřív mi na tohle stačilo nahrát screenshot jako obrázek do Google Docs, kde komentáře šlo přidat i s označením bloků na obrázku. Fungovalo to super. Pak přišel update Google Docs a tahle fičura komentářů potichu zmizela nebo je někde krutě schovaná. Umí ji někdo najít? :)

  Naposledy jsem ke stejnému principu komentování použil nástroj http://personal.crocodoc.com/, kam nahraješ screenshot a pak označováním bloků nebo míst na obrázku doplňuješ komentáře. Tedy podobně jako dřív u Google Docs. Jen mi to tady přijde možná těžkopádnější a méně přehledné.

  Richard

  Dobrý copywriter · 3480 days ago · #

 4. Díky za dobrý tip :-)

  Osobně jsem dosud používal doplněk do Chrome Fireshot, který umožňuje jednoduše doplnit screenshot stránky o bubliny, texty, šipky v různých barvách apod.

  — Roman · 3479 days ago · #

 5. Díky všem za komentáře. Zatím mi z toho nejlépe vychází Diigo, které jsem dokonce kdysi používal, ale nevšiml jsem si, že se od té doby dost změnilo. Umí v podstatě totéž jako WebNotes plus něco navíc a je trochu praktičtější.

  Nástroje na anotaci screenshotů bohužel moc vhodné nejsou, protože by klienti nemohli z jejich výstupů texty kopírovat. Museli by je opisovat ručně a to jim nemůžu udělat.

  Marek Prokop · 3479 days ago · #

 6. Klienti rozumí jenom wordu a ještě bez zapnutých měn. Takže zkopíruju jejich text a pod to napíšu svůj vlastní. Akorát ho vyčervením :-)

  Kuba Turek · 3476 days ago · #

Commenting is closed for this article.