Hledat na internetu lze dvěma způsoby: buď se zeptáte stroje — Googlu, Seznamu apod., nebo se zeptáte lidí — nadšenců v nějakém fóru, kamarádů na Facebooku, expertů na Stack Exchange či Quoře. Často se oba způsoby kombinují. Když selže první, zkusíte druhý (hypersociální jedinci naopak). Přesto se dosavadní služby specializují vždy jen na jeden způsob.
Proč ještě nikdo nepřišel s vyhledavačem, který by uměl obojí?
Ano, Google si s tzv. sociálním vyhledáváním hraje už dlouho, jenže ve skutečnosti to žádné sociální hledání není. Byť přihlíží k tomu, co napsali či hodnotili moji známí, stále je to jen stroj, který hledá v již publikovaných textech. Zeptat se stroje i lidí současně by přitom nemělo být tak těžké.
I obyčejné rozšíření do prohlížeče by zvládlo hned několik scénářů:
Ve složitější podobě by šlo použít API Q/A webů, nebo by rovnou sám Google nějak chytře a opravdu sociálně napojil Google+ na vyhledavač.
Dává to smysl? Už to někoho napadlo? Už to někdo realizoval a mně to uniklo? Nebo je to pitomost, kterou by nikdo nepoužíval?
Aktualizace 18. 3. 2012: Zajímavé vlákno k tématu na Quoře: Is Quora the new Google?
« Chybami se člověk učí... ale špatně | Nejnovější | Lidé si telefonní čísla z e-mailů nejčastěji opisují »
Commenting is closed for this article.
Hezká idea :-)
— Jirka · 4850 days ago · #
Podle mě je to skvělá myšlenka, ale hlavní problém vidím v tom, že pokud něco hledám. Chci výsledek ihned. Tuhle potřebu zatím dokáže (alespoň podle mě) uspokojit jen “stroj”. Než by lidé zareagovali na můj vyhledávací dotaz, už by zřejmě nebyl aktuální. Alespoň ve většině případů.
— Michal Charvát · 4849 days ago · #
[2] Michale, ano, chci výsledek hned, jenže co je mi to platné, když ho nenajdu. A já informace, které potřebuju, nenacházím strojovým vyhledáváním dost často.
Ostatně kdybyste měl pravdu, Q/A weby a oborová diskusní fóra by neexistovaly :-)
— Marek Prokop · 4849 days ago · #
Vaši námitku chápu, z mého pohledu jde ale o to, že pokud něco hledám a odpověď se na nějakém Q/A webu či fóru vyskytuje, najde ji klasický vyhledávač. Pokud bych ji musel nejprve zadat (třeba automaticky pomocí vyhledávače, jak navrhujete) trvalo by určitou dobu, než by na ni někdo zareagoval takže bych si stejně musel vystačit s výsledky klasického vyhledávání. Ale to je čistě můj pohled :) Díky za odpověď. Mějte se.
— Michal Charvát · 4849 days ago · #
Aby to nedopadlo jako s otravnymi zadostmi her typu Mafia Wars na fb.
— IvanV · 4849 days ago · #
Ano, pěkná myšlenka, navíc ne tak utopická. Mám ale podobný názor, jako Michal Charvát: strojový vyhledávač najde i tu odpověď v nějakém fóru nebo vědomostní databázi. A o personalizaci se Google i další samozřejmě snaží jak diví…
— Pavel · 4849 days ago · #
podle mne by něco podobného jen vyhledávání zatížilo
— Antonio · 4849 days ago · #
Scenár “nenašel jsem”, mi príde ako funkčnosť, ktorá by mohla ušetriť jeden medzikrok. Bolo by fajn, keby to Google časom implementoval, no obávam sa, že by to prepojil len s Google+.
Scenár “našel jsem” trošku Google supluje tým, že do našeptávača uvedie dotaz, ktorý som už v minulosti hľadal. Občas mi to dosť pomôže, najmä keď si nejakú stránku zabudnem pridať do záložiek.
U scenára “právě hledám” si nedokážem predstaviť reálne využitie.
— Ján Januška · 4849 days ago · #
Na Google dole pod výsledky hledání je odkaz:
Need some input from friends? Ask on Google+
I bez rozšíření.
— Noby · 4849 days ago · #
Problém je, že by na něco takového musel někdo udělat plugin. Do stránky to totiž nikdo nevloží, protože je každý chamtivý. O chamtivosti s odkazy atd. už jsem psal na svém blogu před lety. Jde o to, že by třeba Twitter musel vypláznout takových 50 milionů, aby Google vůbec do vyhledávání takový odkaz přidal ._. a to nejspíš nedá.
— Carl114 · 4849 days ago · #
[9] Vida, Google už to tedy zkouší, byť zatím jen v anglické verzi. Jdu s křížkem po funuse :-)
[10] Tomáši, Je vcelku pochopitelné, že lidé/firmy neodkazují na přímou konkurenci. Proto bych u Googlu předpokládal integraci s G+ (a zkouší ji, jak se píše v [9]), kdežto u Bingu nejspíš s Facebookem. Jako rozšíření to může udělat kdokoli pro cokoli.
— Marek Prokop · 4848 days ago · #
[11] Já je chápu. Alespoň, že se snaží něco takového udělat pro své spřátelené služby. Lepší než nic :).
— Carl114 · 4843 days ago · #
Trochu pomíjíš hlavní nedostatek vyhledávačů, kterým tenhle nápad trpí taky: nepoměr mezi popisem hledaného a popisem nalezeného. My umíme dobře popsat, když něco najdeme (z našeho úhlu pohledu a s ohledem na naše zájmy a preference). Ovšem selháváme v popisu toho, co hledáme. Hledání je buďto snadné (protože se dá napasovat na přímočaré, unifikované klíčové slovo), nebo nesnadné, a pak je to obvykle proto, že hledáme “takovýto to hejblátko, jak měl ten jakvonsejmenoval, co má takový ty caplíky, jakože čudlíky”… A s tímhle problémem často narazíš i v komunitě a soc. sítích – tvoje caplíky každý pochopí jinak a když se rozjede nedejbože diskuse, která je za chvilku úplně jinde a z caplíků jsou fufníky, brzy si přeješ, aby ses snad ani býval nikdy neptal… Vymysli, jak univerzálně srozumitelně popsat, co nevíš a hledáš, a máš klíč k vyhledávání. Se soc. sítí i bez ní.
— Petr Staníček · 4839 days ago · #
[13] Petře, dobrý postřeh. Je jasné, že můj návrh neřeší všechny neúspěchy v hledání. Nejspíš jich neřeší ani většinu. Přesto si myslím, že by alespoň část neúspěchů dokázal obrátit v úspěch, protože moje sociální síť mne zná lépe než vyhledavač a mohu ji klást i dotazy typu “jak se jmenovala ta hospoda, ve které jsem byl před týdnem.”
A naopak, i když se mi podaří položit srozumitelný a jednoznačný dotaz, stroj na něj odpovědět nemusí správně prostě proto, že se hledaná informace na webu nikde nenachází, kdežto moje sociální síť ji zná.
To mi přijde jako podstatný posun v úhlu pohledu (už jsem chtěl skoro napsat paradigmatu ;-). Místo hledání na internetu bych chtěl hledat pomocí internetu, všemi jeho současnými prostředky včetně sociálně-komunikačních.
— Marek Prokop · 4839 days ago · #
Myslím, že něco podobného google už chystá :)
— Ashgriel · 4824 days ago · #