Přeskoč navigaci

Zde hledá Jyxo.

Jyxo

Jak vytvořit přístupné stránky pro 90 % tupců

28. 04. 2004

Chcete definovat velikost písma v px a zároveň plně zpřístupnit stránky i pro uživatele Exploreru pro Windows? Žádný problém!

Martin Michálek dnes vydal v Živě další díl svého skvělého seriálu, tentokrát pod názvem Prostředky současného webdesignu I. O tom ale tento příspěvek nebude. Bude o zvětšování písma v Internet Exploreru pro Windows.

Již dlouho mne totiž fascinuje jedna věc. Kdykoli se nějaký článek neopatrně zmíní o tom, že přístupné stránky by měly dovolovat zvětšování písma v libovolném prohlížeči, najde se nějaký rozumbrada, který v diskusi prohlásí, že ve svém prohlížeči může písmo zvětšovat na jakýchkoli stránkách a pokud snad někomu jeho prohlížeč nedovoluje totéž, ať přejde na jiný.

Problém je, že taková rada míří spíš na uživatele, kdežto zmíněné články bývají určeny tvůrcům stránek. Přesto existuje jednoduché a elegantní řešení pro i webmastery. Stačí, když na začátek každé stránky vloží následující prohlášení:

  1. Tyto stránky jsou dokonale přístupné ve všech dostatečně kvalitních prohlížečích.
  2. Pokud je zde pro vás písmo moc malé a nemůžete si ho zvětšit, evidentně používáte nejhorší prohlížeč, který je nyní k dispozici.
  3. Stáhněte a nainstalujte si prohlížeč ABC, případně DEF. Naučte se s ním zacházet a pak se na tyto stránky vraťte.
  4. Pokud jste v zaměstnání či v internetové kavárně a nemůžete sami nový prohlížeč nainstalovat, požádejte o to kompetentního pracovníka.
  5. Jestliže vám kompetentní pracovník nevyhoví, poznamenejte si adresu těchto stránek a podívejte se na ně z domova.
  6. Pokud doma nemáte prohlížeč ABC či DEF, nejprve si ho stáhněte, nainstalujte a naučte se s ním zacházet.
  7. Jestliže doma nemáte dostatečně výkonný počítač, či dokonce nemáte počítač vůbec, nějaký pořádný si kupte.
  8. Narazíte-li na nějaký problém, požádejte o pomoc svého syna. Pokud není stejný debil jako vy, určitě prohlížeč ABC už dávno používá.
  9. Věříme, že po tom všem se vám bude náš web výborně používat a utratíte u nás hodně peněz.
Marek Prokop, 28. 04. 2004 15:00, Pošli komentář

Komentáře

1. SuE:

28. 04. 2004 15:16

Předřadila bych: Tato stránka slouží zároveň jako test vašeho zraku. Pokud nerozeznáte jednotlivá písmenka, navštivte očního lékaře (reklamy na soukromé ordinace by mohly být dostupné na kliknutí a mohly by tak zvýšit profitabilitu webu).

2. Lukáš Hroch:

28. 04. 2004 15:43

Super článek. První dva body si určitě dám na své stránky, ostatní je povedená a vkusná parodie. Ovšem o to mi nejde.

Kdysi jsem na jednom svém webu napsal malý apel na uživatele a snažil se jim vysvětlit výhody prohlížečů modernějších než MSIE. Dostal jsem jednu odpověď, která mluví za vše:

Milý Lukáši, myslím, že to, nad čím se tu zamýšlíš, je asi ten poslední problém, který většina z nás řeší. Nejen že je mi upřímně jedno, jaký prohlížeč používám (hlavně když chodí a zobrazí mi to, co potřebuju!), ale navíc, jak správně konstatuješ, si opravdu nemůžu vybírat. Těžko bych našeho firemního technika přesvědčila, že nutně potřebuju úplně jiný prohlížeč, než používá zbývajících 400 lidí ve firmě.

Mimochdem, apel se lehoučce osvědčil a dostal jsem i pár zajímavých rekací od lidí, kteří zkoumají úžasné vlastnosti Firefoxu a Opery.

Jinak upřímně doufám, že Microsoft umoudří a svůj příští prohlížeč bude dokonalejší než ty současné a bude podporovat standardy, a snad i nějaké pomůže vytvořit.

Komentáře k tomu článku jsou uzavřeny.

Tato stránka je přístupná libovolným prohlížečem, nejlépe však vypadá v prohlížeči, který podporuje HTML 4.0 a CSS 2 (Internet Explorer od verze 5, Mozilla, Opera a další). Pokud čtete tuto zprávu, váš prohlížeč zřejmě dostatečně nepodporuje CSS. Stránku sice vidíte bez pokročilejšího formátování, avšak veškerý obsah je plně přístupný i pro vás.