Přeskoč navigaci

Zde hledá Jyxo.

Jyxo

Hledá se kvalita webu

24. 03. 2004

Kvalitní web si každý představuje jinak. Někdo dbá na kód, někdo na grafiku, někdo na obsah. Často se ale v jednotlivostech ztrácí celek.

Jason Fried v článku Web design going in the wrong direction? (Signal vs. Noise, 17.3.04) uvažuje o kvalitě webu a dává při tom přednost uživatelům před technologií. Příliš mnoho se mluví o CSS a XHTML a standardech a přístupnosti, a příliš málo o lidech, píše. Více cituje Dušan Janovský v článku Špatný směr webdesignu? (Yuhůůw weblog o webu, 24.3.04) a podobný tón nasadil i Radek Hulán v poněkud kontroverzním textu CSS: černá nebo bílá. Nic mezi tím!!! (Občasný o'blog, 22.3.04).

A teď z jiného soudku. Fredrick Marckini se v článku Ass-Backwards SEM (ClickZ, 22.3.04) podivuje, proč marketéři utrácejí velké peníze za propagaci špatných webů. Jeho úvaha je jednoduchá a stará jako web sám, přesto ji stále mnoho majitelů webů nerozumí: Když chcete zdvojnásobit prodej, musíte buď zdvojnásobit návštěvnost, nebo konverzní poměr. To první vás skoro jistě vyjde dráž.

Jak spolu tyto dva články souvisejí? V obou jde o kvalitu webu. Oba směřují k tomu, že kvalita webu je jako mozaika. Jsou-li všechny díly mozaiky perfektní a vzájemně ladí dohromady, je perfektní i celá mozaika. Pokud je ale některý díl špatný nebo zcela chybí, ty zbývající výsledek nezachrání. Ostatně, už před lety jsem napsal (Quo vadis, webmasteři?, Lupa, 29.5.01), že:

…webové stránky tu nejsou proto, aby byly graficky perfektní, nejsou tu dokonce ani proto, aby měly hodnotný obsah a nejsou tu ani proto, aby byly komukoli snadno přístupné. Webové stránky se tvoří prostě proto, aby plnily určitý cíl…

Mimochodem, na jeden opravdu dobrý web jsem narazil zrovna včera, když jsem hledal diářový program. Calendarscope si mne jako návštěvníka i zákazníka získal velmi rychle. Tak vypadá profesionální práce ve službách konkrétního účelu. Škoda, že jsem něco podobného nenašel u nás.

Marek Prokop, 24. 03. 2004 15:06, Pošli komentář

Komentáře k tomu článku jsou uzavřeny.

Tato stránka je přístupná libovolným prohlížečem, nejlépe však vypadá v prohlížeči, který podporuje HTML 4.0 a CSS 2 (Internet Explorer od verze 5, Mozilla, Opera a další). Pokud čtete tuto zprávu, váš prohlížeč zřejmě dostatečně nepodporuje CSS. Stránku sice vidíte bez pokročilejšího formátování, avšak veškerý obsah je plně přístupný i pro vás.