Jak na úspěšný blog - ediční plán

Když učím blogovat klienty, často se setkávám s touto situací: vědí, že chtějí psát blog, vědí jak, vědí i o čem, rezervují si na to čas, ale jakmile sednou k prvnímu (druhému, třetímu, osmému...) článku, nic je nenapadne. V takových případech může pomoci předem připravený ediční plán.

Nejprve si ujasním, kolik článků bych měl vydat za určitou dobu. Aby blog žil, chtělo by to aspoň dva, lépe tři nebo i čtyři týdně. To je 100 až 200 článků za rok. Dokážu to? Záleží na tom, co to bude za články. Sestavím si tedy seznam základních typů weblogových článků a u každého typu zkusím odhadnout, kolik článků za rok napíšu.

 • Upozornění na cizí článek. Krátce komentovaný odkaz, stál u zrodu popularity weblogů. Jeho význam pro čtenáře sice trochu klesl s rozšířením RSS, ale cílová skupina Všemi osmi asi RSS zpočátku tolik využívat nebude, takže jde používat dost často. Budu-li sledovat dostatek zdrojů, zvládnu těchto článků tak 50 až 100 ročně.
 • Recenze knížek, webů, softwaru. Pro Všemi osmi je to hodně důležitý, zároveň ale hodně pracný typ. Za rok jich napíšu tak 10 až 20.
 • Překlady zahraničních článků. Jsou užitečné pro čtenáře i pro link building (ještě někdy vysvětlím). Jdou psát docela rychle, takže si troufnu na 20 ročně.
 • Aktuality, neboli krátké informace o tom, že se něco v oboru stalo. Normální čtenáře možná tolik nezajímá, vábí ale novináře (zase ten link building). V oblasti webových aplikací se toho děje hodně, takže si troufám aspoň na 50 kousků.
 • Návody, jak něco udělat. To je asi nejpracnější typ, ale pro Všemi osmi hodně důležitý. Snad se mi podaří napsat aspoň 10-20 návodů za rok.
 • Rozhovory se zajímavými lidmi, v případě Všemi osmi asi s autory nebo uživateli webových aplikací. Rozhovory jsou pracnější, než se na první pohled zdá, a bývá těžké k nim zpovídané donutit. Víc než 5 za rok jich nebude.
 • Ankety. To je vděčné téma, jakmile má blog už dost čtenářů. Mohlo by jich být také tak 5 za rok.
 • Recyklace. Tím myslím souhrnné články recyklující to, co jsem už dříve napsal. Mohou to být různé žebříčky (např. nejpopulárnější aplikace pro GTD), seznamy odkazů (např. seznam blogů o GTD), přehled událostí měsíce či roku apod. Do roka se jich zvládne aspoň 10.

Když nyní vše sečtu, dostanu 160 až 230 článků. Tím už jsem nad plánem, a můžu dokonce trochu šetřit. Asi uberu 10 překladů, zredukuji aktuality a budu méně odkazovat na cizí články. Česky jich stejně v oboru Všemi osmi zatím moc nevychází.

, 22. 10. 2007 19:37, Pošli komentář

| Nejnovější |

Komentáře

 1. Marku, obdivuji Tvou rychlost psani. Pri deklarovanem fondu tusim 120 hodin za rok to vychazi priblizne na 0.5-1 hodinu na prispevek. Vzhledem k tomu, ze tam budou i tezke kalibry typu rozhovor, typicky to bude jeste mene. Zajimalo by mne, kolik casu Ti zabralo to, co uz jsi napsal?

  Pachollini · 4885 days ago · #

 2. [1] Matěji, nemyslím, že píšu nějak rychle. Spíš naopak. Třeba dnešní článek o GTD jsem psal přes dvě hodiny a návod na používání Google Notebooku přes hodinu. Většina článků v edičním plánu jsou ale aktuality a odkazy a ty trvají 5-10 minut i s případným screen shotem.

  Jiná věc je sběr informací, který také nějaký čas zabere. Snažím se jím ale vyplnit doby, kdy stejně nemohu dělat nic jiného (ještě o tom někdy napíšu přímo do Všemi osmi), takže ho nepočítám.

  Marek Prokop · 4885 days ago · #

 3. Dekuji Marku,
  pro mne osobne to bylo velmi podnetne. A take ten palubni denik + par dalsich odvozenych postrehu jako

  * neni dulezite mit cesky blog v domene cz * neni dulezite mit v nazvu domeny klicove slovo, ale zamerit se spise na vyrazny nezamenitelny nazev-znacku

  Nishkam · 4885 days ago · #

 4. [2] Tak to jsi mě uklidnil, když něco píšu, málokdy se dostanu pod dvě hodiny, zvlášť pokud započítám i vypublikování a obvyklou několikerou kontrolu.

  Pachollini · 4885 days ago · #

 5. Tak, seriál začína mať konečne šťavu. Po 4 zúfalých dieloch prichádzajú konečne diely nabité informáciami. Len tok (myšlienok) ďalej. Ale nie je všetko zlato… Asi nedopatrením, vypadlo prepojenie na ostatné časti seriálu. Alebo zámer?

  Piki · 4885 days ago · #

 6. Tak s tímto obecně mám hodně velké problémy, zvlášť když napíšu v poměrně krátkém intervalu více příspěvků za sebou. Pak najednou nápady v hlavě dojdou a někdy dost násilně vymýšlím téma k psaní článku. A kvůli tomuto se dost často musím zkritizovat… psát, když není inspirace je jako nepsat.

  Jan Roman · 4885 days ago · #

 7. Nemyslím si, že je rozhodující jak rychle kdo píše, ale spíš jak rychle a jak kvalitně je schopen sbírat a analyzovat informace. Přesto mi připadá Váš ediční plán jako velmi ambiciozní. Tedy pokud nehodláte psát blog “na plný úvazek”.

  Například 10 kvalitních recenzí knížek, webů nebo software je hodně časově náročná záležitost. A to i v případě, že daný software již používám, web navštěvuji a knížku jsem četl.

  TonyK · 4881 days ago · #

 8. Ediční plán, to mě nikdy předtím nenapadlo. Takže už vím proč moje pokusy o blogování většinou dopadly tak, jak se píše nahoře. Po pár článcích došla inspirace.

  Napa · 4871 days ago · #

Commenting is closed for this article.