Jak na úspěšný blog - pro koho píšu

Spolu s tématem si musím ujasnit i to, pro koho chci psát. Říká se tomu cílová skupina, ale já mám raději konkrétní příklady lidí, protože si je umím živěji představit a vím, co je zajímá a co potřebují. Do mé představy zapadá např.:

  • Můj tatínek. Byl vysokoškolský učitel, a i když už mu je přes 80, stále píše a překládá odborné publikace. S počítačem začal pracovat před pár lety, s internetem před pár měsíci. Potřebuje vyhledávat zdroje, uspořádávat si nalezené informace i vlastní poznámky, psát texty.
  • Kolega M z práce. Studuje vysokou školu a zároveň pracuje jako konzultant. Kromě práce s informacemi je pro něj důležitá osobní produktivita a dost se zajímá o metody jejího zvyšování. Na rozdíl od mého tatínka je velmi zkušený uživatel internetu.
  • Moje dcera. Studuje prvním rokem učitelství matematiky a informatiky. Asi ještě pořádně neví, co chce a co potřebuje, ale věřím, že časem začne některé webové aplikace využívat jak pro své studium, tak pro své koníčky. Zatím používá jen Gmail a Blogger.
  • Můj kamarád J. Je advokát, píše hodně textů (ve Wordu), dost důležitý je pro něj time management. Počítače a internet ovládá jako průměrný čtyřicátník s humanitním vzděláním, takže z mého pohledu skoro vůbec.
  • Můj tchán. Byl konstruktérem optických přístrojů, nyní je v důchodu, pečuje o svou rozsáhlou sbírku orchidejí a k ní si vede ještě rozsáhlejší evidenci. V tom by mu mohly některé webové aplikace pomoci.

Napadá mne ještě pár dalších lidí, ale tihle zatím stačí. Pro ně budu blog psát. Jejich potřebám, znalostem a způsobu myšlení budu přizpůsobovat výběr témat, hloubku zpracování i styl textu. Z toho, kde se pohybují, později odvodím i možné směry a metody propagace blogu.

Když už jsem ale u té propagace, neměl bych zapomenout ani na sekundární cílovou skupinu. Tím myslím lidi, kteří mi s propagací blogu pomohou např. zpětnými odkazy a osobním doporučením. Jde hlavně o jiné bloggery, novináře, možná i učitele a určitě vývojáře resp. producenty samotných webových aplikací. I na ty tedy budu při psaní myslet. Pokud by můj blog pravidelně četlo pár vlivných novinářů, bylo by to pro link building skvělé.

Další díly seriálu Jak vybudovat úspěšný blog:

  1. Úvod
  2. První úvaha o cílech
  3. První úvaha o tématu
  4. Upřesnění tématu
  5. Založení blogu
  6. Proč bylo přemýšlení o tématu důležité
  7. Palubní deník
  8. Pro koho píšu (právě čtete)
, 21. 10. 2007 19:52, Pošli komentář

| Nejnovější |

Komentáře

  1. Pekna cilovka, jen vysokoskolaci (krome tech dvou, kteri behem par let nejspis budou). To se na ten milion potencialnich ctenaru nedostaneme vzhledem k tomu, ze v CR ma vysokolsky titul jen cca 8 procent populace :-)

    fandor · 6025 days ago · #

  2. Pěkné, většinou začátečníci, kteří o internetu a počítačích nevědí nic. Jen mi u cílovky chybí informace, jestli umí anglicky. Např, ve vašem posledním spotu jsou jen odkazy na anglicky psané informace. Nevyděsí to naši cílovku?

    Také by mě zajímalo, jak váš blog najdou? Jak se dá dělat reklama na věc, o které lidé ani nevědí, že ji potřebují?

    Navíc z mých zkušeností vyplývá, že neumětelé s počítači neradi čtou teoretické texty. O mně si myslí, že jsem se všechno naučil tak nějak sám. Nikdo nevidí ty hodiny a hodiny u dokumentace. Zatímco pro mě je zábavou učit se nějaký postup podle tutorialu, pro laika je to totální pruda. Váš blog je v podstatě populárně podaná suchá dokumentace.

    — Martin Sikora · 6025 days ago · #

  3. [1] Fandore, dobrý postřeh. Sám jsem si ani nevšiml, že jsou v seznamu samí vysokoškoláci, což je nejspíš chyba. Měl jsem tam zařadit i nějakého středoškoláka. Při psaní seznamu jsem uvažoval hned o dvou, ale nedal jsem je tam, aby to nebylo moc dlouhé.

    O ten počet bych se zase tak nebál. Jednak jsem nepsal milion nýbrž k milionu a jednak asi můžeme částečně počítat i Slovensko.

    [2] Martine, někteří anglicky umí, někteří ne. Proto ve Všemi osmi na angličtinu upozorňuji v závorce za odkazy (na rozdíl třeba od Sovy), takže by je vyděsit neměla. Jinak vnímám jazykovou bariéru v tomto případě spíše jako výhodu, protože některé články asi budou jen překlady z angličtiny.

    Také by mne zajímalo, jak blog najdou ti, kteří podobné informace sami aktivně nehledají. To budu muset teprve objevit a myslím, že to bude nejzajímavější stránka celého experimentu — aspoň pro mne určitě.

    Marek Prokop · 6024 days ago · #

  4. Marku, pěkné čtení ... aj keď trochu po funuse. Čo mi ale viac vadí je, že spôsobom, akým tento experiment vedieš sa v podstate ničí jeho objektívnosť a teda i vyšší prínos pre ľudí.

    V prvom rade, celkom chápem, že ak si chcel nadviazať na vlnu príbehov “how-to”, ktorá teraz beží na niektorých blogoch, tak si nemohol čakať pridlho. Omnoho objektívnejšie by ale bolo, keby si všetky tieto veci písal s aspoň pol ročným časovým oneskorením. To by vytváralo podmienky aspoň trochu podobné tým “obyčajným” blogerom, pre ktorých tento príbeh má byť. Lenže tým, že v časovej línií si zarovno s realizáciou, vedením tohto blogu a týchto článkov na Sově v podstate navádzaš ľudí, aby Ťa nalinkovali, naznačuješ, že by si uvítal vplyvného čitateľa apod. Aká je tu potom objektívnosť v realizácii, ak “vplyvný internetový mág” požiada niekoho iného vplyvného o pomoc. Sám vieš, ako sa ľudia v takýchto prípadoch správajú .. vplyvní pomôžu vplyvnému, viď. aj napr. neuveriteľne rýchla registrácia “amaterského” blogu v profi weblogy.cz. To ale žiaden obyčajný bloger, ktorým je akože celý príbeh venovaný, nedosiahne. Možno by bol dobrý návod, keby si všetci viedli blog o blogu a tam žiadali, aby im niekto zalinkoval.

    Inak držím palce, myslím, že každý si vie vybrať niečo zaujímave z týchto informácií, uvidíme, ako sa to ešte bude vyvýjať :)

    Anton Piták · 6024 days ago · #

  5. “ve Všemi osmi na angličtinu upozorňuji v závorce za odkazy”

    Já to nějak nevidím. Slepota, nebo chybka?

    — Langoš · 6024 days ago · #

  6. [4] Anton, na podobnou otázku jsem odpovídal již před třemi dny Martinu Sikorovi. Chápu, že by pro některé čtenáře byl tento seriál atraktivnější, kdyby se jednalo např. o sázku a já bych musel v případě prohry přeběhnout nahatý přes Václavák. Pak by byly důležité i regulérní podmínky. Jenže tohle není sázka. Je to návod pro ty, kteří s blogováním začínají nebo chtějí začít.

    Mohou to přitom být třeba i mnohem slavnější lidé (nebo firmy) než jsem já a mít tudíž ještě větší výhody. Nebo nebudou slavní ani trochu, a pak tuto výhodu mít nebudou. S tím se asi nedá nic dělat.

    Snad Tě uklidní, že chci popisovat hlavně takové metody propagace, které se mi osvědčily jak u klientů, kteří slavní nejsou, tak mně samotnému v zahraničí a v oborech, kde mne nikdo nezná.

    Mimochodem, o tom, že bych nejprve blog nastartoval anonymně a pak o něm teprve ex post napsal, jsem také přemýšlel. Tohoto souběžného psaní jsem se docela bál. Asi Tě ale překvapí, že jsem se ho bál z přesně opačného důvodu. IMHO totiž budu mít za těchto podmínek link building těžší. Link building jsou z velké části psychologické triky a když je předem popíšu a pak teprve udělám, už nemusejí fungovat. Třeba do Wikipedie se s Všemi osmi asi nedostanu, přestože to jinak není tak těžké.

    Marek Prokop · 6024 days ago · #

  7. Zajimavý projekt, docela mi to asi pomůže už se těším, až to všechno přečtu :o)

    kuki · 6006 days ago · #

Commenting is closed for this article.