Jak na úspěšný blog - palubní deník

Skoro u každého webového projektu si zapisuji důležité změny a události, které mohou ovlivnit návštěvnost či chování uživatelů. Říkám tomu palubní deník, neboť mi pomáhá pochopit vývoj projektu podobně, jako pomáhaly skutečné palubní deníky dávným mořeplavcům určit, kde jejich loď právě je a kam pluje.

Hlavní význam palubního deníku je v jeho souhře s analýzou návštěvnosti. Když nevíte, jaké vlivy a v jakou dobu na návštěvnost působily, má samotná analýza návštěvnosti jen omezenou hodnotu. U komerčních projektů se do deníku zapisují především všechny změny placených reklamních kampaní, aby bylo možné vyhodnotit jejich návratnost.

Já budu do deníku blogu Všemi osmi asi nejčastěji zapisovat aktivity související s budováním zpětných odkazů, použití PPC reklamy (pokud ji použiji), změny technického řešení či vzhledu samotného blogu apod. Občas si asi poznamenám i nějaký zajímavý údaj z analýzy návštěvnosti, který bych později v Google Analytics těžko znovu hledal. Vydávání článků naopak zapisovat nemusím, protože ty jsou přímo na blogu datovány.

Abyste měli v průběhu projektu podobné informace jako já, rozhodl jsem se palubní deník Všemi osmi zveřejnit. Vedu ho v Google Docs, takže se bude automaticky aktualizovat a můžete dokonce sledovat RSS kanál jeho změn.

Další díly seriálu Jak vybudovat úspěšný blog:

 1. Úvod
 2. První úvaha o cílech
 3. První úvaha o tématu
 4. Upřesnění tématu
 5. Založení blogu
 6. Proč bylo přemýšlení o tématu důležité
 7. Palubní deník (právě čtete)
 8. Pro koho píšu
, 19. 10. 2007 12:06, Pošli komentář

| Nejnovější |

Komentáře

 1. K poznámce z 18.10.2007: Všemi osmi vedou Weblogy.cz jako plnohodnotný zdroj.

  Jakub Vrána · 5153 days ago · #

 2. Chybí mi tam nějaký záznam o tom, kde byl blog zalinkován. Protože když tě někdo našel na “google mapy česky”, tak už si musel mít pár backlinků určitě. Nebo ne?

  A odkud?

  Tomáš Fejfar · 5153 days ago · #

 3. [1] Jakube, ano, to už mi také došlo z toho, že byl odkázán i další článek.

  [2] Tomáši, pokud vím, před Weblogy.cz existoval jen automatický odkaz z mého profilu na Bloggeru. Google ale o nových blozích na Blogspotu stejně nějak ví sám od sebe. Všichni návštěvníci, kteří přišli před tímto seriálem na Sově, byli právě z Bloggeru (z profilu, z odkazu “Next Blog” v horní liště a možná ještě odněkud).

  Marek Prokop · 5153 days ago · #

 4. Otázka: Jak se může začínající bloger dostat na weblogy? Myslím, že tohle se malokterému blogu poštěstí, aby byl ihned na weblogy.cz. Tím bude mít o hodně těžší startovní pozici jak prorazit.

  Můžeme někde vidět kolik čtenářů přišlo z weblogy?

  Jinak přeji hodně zdaru při dalším pokračování článku je to zajímavý počin.

  Pavel · 5153 days ago · #

 5. [4] Nevím, podle čeho se Honza Bien při zařazování zdrojů na Weblogy.cz rozhoduje. To se musíte zeptat jeho.

  Jinak máte samozřejmě pravdu, že se většina blogů na Weblogy.cz nedostane. Proč by také měla? Weblogy.cz jsou určeny pro blogy o webdesignu, a to většina blogů není. Z téhož důvodu také nepovažuji zařazení Všemi osmi za nějaké štěstí či úspěch. Potřeboval bych se spíš dostat na Novinky, Právě dnes, homepage Googlu a ještě lépe homepage Seznamu :-)

  Včera přišlo na Všemi osmi z Weblogů.cz 58 návštěv, dnes zatím 112. Dnešní data nejsou ještě kompletní. Statistiky návštěvnosti budu pravidelně zveřejňovat.

  Marek Prokop · 5153 days ago · #

 6. Návod na to jak udělat úspěšný blog je zajímavým seriálem, nicméně si myslím, že samotný výsledek projektu do v obrovské míře těmito články ovlivněn. V některém z minulých článku bylo napsáno že nechcete linkovat na nový blog abyste neovlivnil výsledek…ale výsledek obrovským způsobem ovlivňujete. Aby to mělo význam musel byste nový blog půl roku provozovat bez jakékoliv zmínky kdekoliv na Vašem webu…a zpětně tyto články vydat. Obávám se, že Váš nový blog je tak jako tak odsouzen k úspěchu.

  Vlasta · 5153 days ago · #

 7. [5] Děkuji za informace.

  Pavel · 5153 days ago · #

 8. Pro přidání na Weblogy stačí Honzovi napsat a pokud má blog většinu článků týkající se tématu weblogů, tak se mu Honza určitě bránit nebude. Možná ho nejdřív přidá pro ruční kontrolu, ale neměl by být problém se na Weblogy objevit. :)

  Milan Kryl · 5153 days ago · #

 9. Trošku jsem se tohohle seriálu bál. Připadal mi dost řadový a hlavně pod úroveň Sovy.

  Zveřejnění palubního deníku mu přecijen dává nějaký náboj, tak uvidíme. ;)

  Tonda · 5152 days ago · #

 10. Je někde na blogu klasický RSS feed? Outlook mi odmítá kanály přečíst…

  Maxell · 5152 days ago · #

Commenting is closed for this article.