Nyní vám prozradím, jaké téma jsem si pro svůj pokusný blog zvolil a jak jsem k němu dospěl. Už víte, že by se mělo týkat internetu, kterému docela rozumím, ale jako celek představuje příliš širokou oblast. Sepsal jsem si proto všechny další obory a činnosti, o kterých něco vím, a hledal jsem jejich možné průniky s internetem. Sepnulo mi to v okamžiku, kdy se v seznamu objevily tyto dvě položky:
Propojil jsem je s internetem a dostal jsem webové aplikace, tedy téma, které mne baví, je na vzestupu popularity, zájem o něj hned tak neopadne a brzy se asi rozšíří i mezi běžné uživatele, kteří chtějí internet používat i pro něco jiného než jen zábavu. Navíc je potenciálně zajímavé i komerčně, protože většina webových aplikací má také (nebo jenom) placené verze. Na druhou stranu jsou tu dvě slabiny:
Obě slabiny jdou ale naštěstí překonat úhlem pohledu. O webových aplikacích zatím píší především vizionáři, vývojáři nebo skeptici a jejich pohled je spíše teoretický. Já s nimi ale dost intenzivně pracuji a chci o nich psát z ryze praktického úhlu. Nechci vlastně psát o webových aplikacích jako takových, ale o tom, jak je efektivně používat pro pracovní či studijní účely a zvyšování osobní i firemní produktivity.
Jakmile začnu uvažovat tímto praktickým směrem, přestává být důležité i to, jak webové aplikace definovat. To mi umožní šíři záběru uzpůsobovat podle potřeby a reagovat tak na aktuální vývoj oboru (třeba webové aplikace pro iPohone). Musím jen hlídat, abych neustále kladl největší důraz na to, jak něco pomocí webu udělat, a teprve v druhé řadě se zajímal o to, čím to udělat.
Na závěr vám prozradím ještě jednu věc. Nový blog už nějaký ten pátek existuje. Není ale dosud v žádném vyhledavači, takže je těžké ho najít. Podaří se to někomu z vás dříve, než zítra jeho adresu zveřejním?
« Jak na úspěšný blog - první úvaha o tématu | Nejnovější | Jak na úspěšný blog - založení blogu »
Commenting is closed for this article.
Porno zprávy?
— Rixo · 6298 days ago · #
Takže další surfer na Web 2.0 vlně?
Nápad je to dobrý, ale moc nechápu, proč bude blog česky, když se dají lokalizované a kvalitní aplikace spočítat na prstech jedné ruky po kontaktu s cirkulárkou.
Hlavně si dej pozor na používání pojmu “Web 2.0”. O’reilly to mají zaregistrované jako ochrannou známku a jejich právníci rozesílají výhružky na všechny strany :)
— Martin Sikora · 6298 days ago · #
Už jsem Vás odhalil Marku: http://marekprokop.blog.idnes.cz/ :-)
— roykinen · 6298 days ago · #
Ja uz taky vim:
http://sindrian.blog.cz/0709/maraprokop
— Michal Ilich · 6298 days ago · #
Mno tak aplikace pro IPhone si myslím že budou mít úspěch.
— Ivo · 6298 days ago · #
Marku, jsem cim dal vic skeptictejsi. Kdyz o vasich textech premyslim, nachazim v jednotlivych “dilech” plno logickych rozporu. Ze zacatku jste psal o masovem blogu, az pro 1 milion ctenaru, atd. – ted to vypada spis na dalsi z mnoha webu pro maximalne par tisic ceskych geeku.
— fandor · 6298 days ago · #
[6] Petře, není spíš problém v tom, že vy sám jste spíše geek a v důsledku toho si představujete popisované téma mnohem užší, než skutečně je? Jistě, část webových aplikací zatím osloví jen geeky. Jiné se ale používají už dlouho masově (webmaily, vyhledavače) a ještě další se zrovna nacházejí na hranici geekovského a BFU světa — mapy, RSS čtečky, “chytré” hostingy (video, fotogalerie, CMS).
Ještě tento týden by měl vyjít díl s asi šesti příklady ideálních čtenářů. Za geeka by snad šel označit je jeden z nich, ale kdyby o tom věděl, určitě by se zlobil.
— Marek Prokop · 6298 days ago · #
[7] Opravdu je toho v češtině tolik? Popisovat všechny služby nemá cenu, stačí vybrat úkol a tři aplikace, které ho nejlépe řeší. Přidaná hodnota by měla být právě v tom výběru, aby čtenář nemusel zkoušet všechno sám. Opravdu jsem zvědav na ty desítky aplikací v češtině.
— Martin Sikora · 6298 days ago · #
[8] Martine, také vidím hodnotu v radách, jak různé úkoly vyřešit co nejlépe. Narozdíl od Vás mi ale nepřipadá nutné, aby všechny popisované aplikace byly v češtině. Na mnoha webových aplikacích v angličtině je právě hezké to, že jsou s jednoduchým návodem přístupné i lidem, kteří anglicky neumějí.
Nicméně i českých aplikací už je hodně a úkolů, které jimi jdou řešit, je ještě mnohem víc.
— Marek Prokop · 6298 days ago · #