Proč má Seznam málo programátorů

Seznam bývá často obviňován z kopírování nápadů i celých řešení od Googlu. Přesto, nebo spíš právě proto, je nejprogresivnější českou internetovou firmou. Ono totiž kopírovat Google není vůbec snadné a Seznam to dělá zatraceně dobře. Díky Seznamu máme jeden z nejlepších a nejpoužívanějších fulltextových vyhledavačů na světě a mapovou aplikaci, kterou nám většina zemí může jen závidět.

Seznam však má i jeden dost velký problém. Chybějí mu vývojáři. Píše o tom mj. Dušan Janovský ve svém článku Co jsem dělal v Seznamu. Nejsou vývojáři, nejsou nové nápady, nejsou kapacity nové nápady realizovat. Seznam se totiž ještě od Googlu nenaučil jednu věc — jak využít tisíce vysoce motivovaných programátorů, aniž by je bylo třeba zaměstnat a něco jim platit.

Že by Google neplatil programátorům? Nu, ano, je to tak. Samozřejmě, svým zaměstnancům platí, ale většina programátorů, kteří po celém světě rozvíjejí aplikace Googlu a dramaticky tím zvyšují jejich užitnou hodnotu, tak činí ve své režii, protože mohou, nikoli musí.

Projděte si následující dvojice odkazů:

Není to zdaleka všechno, mohl bych ještě pokračovat, ale už je vám asi jasné, kde by mohl Seznam získat chybějící programátory. Teď už jen zbývá, aby to pochopil i Seznam.

, 13. 07. 2007 11:30, Pošli komentář

| Nejnovější |

Komentáře

 1. Hm, jestli to, že je fulltext “jeden z nejlepších a nejpoužívanějších” není způsobeno úspěšným spamováním výsledků googlu :)

  Ale mapy jsou skvělé, o tom žádná.

  Finwe · 6192 days ago · #

 2. Já věděl, že je víc věcí, kde se shodneme než těch, kde se neshodneme… ;) Před časem jsem si stýskal, že to, co tu chybí, jsou právě API. (http://zapisnik.maly.cz/481637-web2-0-api-a-php-dil-prvni.php) Připadá mi, že firmy dílem netuší jak na to, dílem se bojí svá API nabídnout (“Proč by měl někdo jiný sklízet plody naší geniální aplikace?”) a dílem nechápou proč by to měli dělat. Seznam je možná nejprogresivnější, a přesto nic moc, jak tedy vypadá ten zbytek?

  Říkal jsem si, proč v .CZ nejsou moc vidět nějaké mashupy… Odpověď je prostá: Kde není API, tam není co mashupovat! :)

  Arthur Dent · 6192 days ago · #

 3. Aby nějaké API mohlo vzniknout, tak ho někdo musí napsat a k tomu jsou potřeba vývojáři :))

  Není o tom, že by si Seznam neuvědomoval, že API je užitečné, ale je to pouze otázka zdrojů a priorit.

  Je hezké, že ve světě je plno mashup aplikací, ale ve světě je také plno programátorů. U nás v ČR je řádově menší šance, že mashup vznikne, protože programátorů, kteří by si s tím hráli, měli čas a chuť je podstatně méně v porovnání s potenciálem celého světa. Nicméně já osobně API podporuji a je pouze otázku času, kdy u nás budou užitečné a funkční API k dispozici.

  Josef Šíma · 6192 days ago · #

 4. [3] Chápu, že vývoj API také vyžaduje zdroje. Nákladově je ale dost zásadní rozdíl, zda se API tvoří hned od počátku a sama základní aplikace ho pak zčásti využívá, nebo se dodělává ex post.

  Chápu i to, že to je věc priorit. Proto se ptám, zda se náhodou priority Seznamu a Googlu neliší. A zároveň si i odpovídám — myslím, že se liší, a to přesně z těch důvodů, které uvádí Martin v [2].

  [2] Martine, v ČR už jsou vidět mashupy (Turistik, PhotoExtract) a možná ještě víc jich je od českých programátorů na anglickém webu (mapa 1, 2), jenže využívají API Googlu a jiných zahraničních firem.

  Marek Prokop · 6192 days ago · #

 5. Co si budeme povidat … v CR a hlavne v Praze je posledni dobou velky nedostatek programatoru. Proste a jednoduse pokud je malo lodi, neni prostor na napady … napady jsou stale a je malo lidi na jejich realizace.

  Lukoko · 6192 days ago · #

 6. Marku, z úvahy Ti ale vypadli veľkosti trhov a ich možnosti, a to nielen v rámci ekonomického využitia API (využitia pre obe strany), tak veľkosť trhu čo sa týka ponuky programátorov. Pokiaľ si niekedy s programátormi pracoval, dnes by si vedel, že ich je už nejaký ten rok nedostatok v ČR a už aj v SR, aj keď sa každý gymnazista hrdo hlási za programátora. Dnes už si priam treba programátorov vychovávať vo vlastnej réžii. A … určite v Googli nepracuje samý američan :)

  Tiež, ako píšeš, API by malo byť programované ako súčasť aplikácie. Na to ale treba aj dobrých analytikov na začiatku, project manažérov atď. Navyše, Seznam tu nie je od piatku, ako poniektoré z iných aplikácií, integrovať API môže byť do molochu, ktorý sa roky vyvýja neúmerne nákladné.

  Ekonomická prínosnosť pre Seznam odhadujem taktiež na minimum, teda skôr na straty. Koľko českých (akýchkoľvek) projektov dokáže priniesť nejakú zaujímavu výhodu pre Seznam z implementácie API? Google poskytuje API pre mapy pokrývajúce celý svet, Seznam len ČR. Ak by Google poskytoval len mapy napr. UK (aby sme zostali v angličtine), nemyslím si, že by boli natoľko trhákom pre Google, že by pre ne robil hneď API.

  Na druhej strane, ale pre taký Seznamacky toolbar by buttony či gadgety nemali byť problém. Náklady sú omnoho menšie, celý vývoj toolbaru sa dá v podstate outsourcovať, keďže nie je prísne viazaný na know-how či techniku vo vnútri Seznamu ani nie je potrebné hľadať super veľkého developera. Rozširovanie funkcionality o ďalšie “pre český trh” zaujímavé funkcionality by Seznamu tiež mohlo niečo priniesť. Rovnako tak poskytovateľom služieb, ktorí by mali možnosť integrovať svoju ponuku cez buttony či gadgety do toolbaru a tak byť opäť bližšie užívateľovi. Za čo sa samozrejme odmenia väčšou láskou i k Seznamu :)

  No, ale všetko je to vecou pohľadu na vec :)

  Anton Piták · 6192 days ago · #

 7. [4] Před časem jsem si hrál s myšlenkou udělat něco jako je http://programmableweb.com/ pro český web. Ale zatím jsem to odložil, protože by to bylo zoufale prázdné... Přitom programmableweb je plný takových s prominutím blbinek, jako je třeba webová služba pro hledání PSČ pro dané město. Ideální pro API by byl třeba web csfd.cz. Nebo IDOS. Nebo eshop. Programy kin. (Bylo by krásné mít třeba mashup “kulturní přehledy + mapy”.)

  Otázka je, jestli je opravdu problém v tom, že je málo programátorů. Neřekl bych. Spíš si myslím, že je za tím určitá zkostnatělost provozovatelů, kteří “otevření služeb” považují za konkurenční znevýhodnění (“Co když přijde nějaká pijavice konkurence, využije naši službu, dá k tomu přidanou hodnotu a odláká nám uživatele ze stránek?”) než za příležitost zasáhnout větší prostor a celkem snadno zvýšit počty uživatelů (a potažmo vývojářů) své aplikace. Osobně jsem zastáncem přístupu: “Dejte lidem nástroj, on už se ho někdo ujme…”

  Arthur Dent · 6192 days ago · #

 8. No mapy se celkem povedly, je vidět, že to není žádný ArcGIS. Jediná připomínka jsou mapové podlady, rektifikace, rastry jsou staré a vektory často nepřesné. U fulltextu si nejsem tak jist, jestli je skvělý. Raději hledám na Google, protože Seznam mi plno českých stránek nenajde a když už najde, tak má většinou odlišně nastavené priority, takže hledaný web najdu až na dalších stránkách.

  Držím palce k dalšímu rozvoji.

  — Jarda · 6192 days ago · #

 9. Seznam Mapy jsou super. Ale API je licencne dost omezene, takze nema vlastne smysl vymyslet potencialne (a pripadne realizovat) uspesnou aplikaci, protoze to pak muze odporovat licenci resp. muze Seznam kdykoliv zacit prudit s licencnimi poplatky, pripadne kdykoliv bez nahrady a vysvetleni API zrusit – bud jednotlive nebo plosne. To muze udelat i Google, jenze jemu verim tak nejak vic nez firme s vsemocnym gubernatorem ceskeho internetu v cele.

  fandor · 6192 days ago · #

 10. amapy.atlas.cz maji velmi kvalitni API, doporucuji kouknout na samply http://amapy.atlas.cz/api/

  Michal · 6191 days ago · #

 11. API Seznam Mapy je jen taková parodie na API, aby se neřeklo. Nedoporučuji vůbec používat.

  — nobody · 6191 days ago · #

 12. Seznam má tolik programátorů, kolik pořebuje. Ivo nerad dělá něco, co potom používá méně lidí, než je alespoň polovina internetové populace v ČR. Prý se to nevyplatí :-)

  Axiss · 6191 days ago · #

 13. Komentoval jsem tuto českou “malost” před více než rokem v souvislosti se supermapy.cz – http://www.businessweek.cz/supermapy.html – tento problém se totiž netýká ani tak seznam.cz jako celé .cz oblasti – ale dá se říct, že se ledy hnuly – viz mapi.cz, projekt s čápy a další vlaštovky…

  mblk · 6190 days ago · #

 14. “jeden z nejlepších a nejpoužívanějších fulltextových vyhledavačů na světě”? Hm, tak to nevim, jestli je rec o tom Seznamu, ktery znam ja :-) Protoze ten “muj” mi oproti konkurenci vraci velmi spatne vysledky

  — Jirka · 6190 days ago · #

 15. Souhlasím, že mapy se povedly (okopírovat dobře). O tom žádná diskuze.
  Zbytek Seznamu mi ale přijde jen jako směs komerce se zprávami z Rudého Práva, Blesku a Spye.. A email prolezlý spamem.

  Nevím, jestli je to jen můj názor, nebo tak smýšlí i další jedinci kteří se živí programováním, ale já bych asi žádné SeznamAPI nevyužil, domovskou stránku mám Googla a na Seznam zajdu jen na ty české mapy..

  — Šaman · 6189 days ago · #

 16. Marku, nevím, jestli jsem to správně pochopil, ale tohle mi přijde jako odpověď na tento příspěvek:
  http://api.mapy.cz/

  Nefunguje to zatím asi na 100%, ale určitě zde Seznam nespí. Tady je to např. použito , klik na “Příklad s mapou Seznamu”, ale nefunguje mi ta šipka, až po posunutí mapy.

  jouda z prahy · 6182 days ago · #

 17. Co tak sleduju Seznam si tenhle svůj nedostatek uvědomuje a snaží se zaujmout mladé programátory narážím teď na tu přednášku v Brně, dokonce prý zvýší zaměstnanecký podíl na zisku.

  Taky sem na to koukal ale ono se zdá, že seznam je opravdu někde v 50 tce nejpoužívanějších vyhledávačů, ovšem nepoměr mezi top 5 a top 50 co do počtu uživatelů je samozřejmě obrovský.

  Fox Axe · 6174 days ago · #

 18. [4] Podobny dalsi mashup je treba na 3dtour.cz , ale na ceskem webu je jich fakt malo. API map Seznamu je oproti tomu googlimu nesrovnatelne vice omezene (staci si jen porovnat mnozstvi podporovanych parametru a metod).

  — OrliMuz · 6168 days ago · #

Commenting is closed for this article.