Zapíše se Apple iPhone do historie webu?

V pátek se začal v USA prodávat dlouho očekávaný Apple iPhone. Lidé kvůli němu nocovali ve frontách a ještě v noci prý celou první várku vykoupili. Novinové titulky nejčastěji opakují slova historie a revoluce. Telefonům nerozumím, takže netuším, jestli je iPhone dobrý nebo špatný, a zda opravdu píše technologickou historii. Vlastně mne to ani nezajímá. Co mne zajímá, je, zda se zapíše do historie webu.

Mnozí webdesignéři už léta tvoří weby s ohledem na mobilní telefony. Všechny významné světové vyhledavače mají pro mobilní telefon speciální verzi. Pár cvoků na mobilu vyřizuje e-maily nebo si čte RSS. Já sám teď na mobilu píšu tento článek. Onen pověstný Běžný Uživatel ale “na mobil” ještě nedorazil.

Dostane ho tam Apple iPhone? Začnou mít všechny ty weby připravené pro mobil konečně smysl?

, 1. 07. 2007 22:43, Pošli komentář

| Nejnovější |

Komentáře

 1. Marku, iPhone nemůže mít vliv vývoj webů pro mobilní zařízení, protože používá Safari (jádro WebKit). A co vím, tak i ostatní mobilní zařízení většinou používají (X)HTML-prohlížeče, takže stylesheety handheld můžeme de facto považovat za mrtvé.

  Jediné, po čem mohou uživatelé podobných kapesních zařízení volat, je snížení objemu přenášených dat a možná i optimalizace šířky pro užší viewport (pro tvou informaci: Safari v iPhone disponuje celkovým náhledem stránky a zoomem, přičemž bez scrollování zobrazuje něco kolem šesti set bodů šířky, myslím…). Také zatím nezvládá flash, takže jeho uživatelům mohou vadit navigace, postavení výhradně na této technologii.

  Závěr? Dál tvořit “dobré weby” — se správným kódováním, dobrou strukturou, efektivní a ohleduplné vůči kapacitám přenosových linek. Papír máme nový, voňavý, ale jednotlivá písmenka pořád zůstávají stejná :-)

  Pavel Kout · 5194 days ago · #

 2. Pavle, možná to vidím méně technicky. Pokud iPhone způsobí či alespoň nastartuje masové používání webu na mobilu, bude mít z mého pohledu na vývoj webů převratný vliv. Není podstatné, zda se střeva těch webů budou či nebudou muset dělat jinak. Podstatné je, že se web stane dostupný mnohem více lidem na mnohem více místech.

  Představ si důsledky např. na používání map, lokální vyhledávání (nejbližší otevřená hospoda), přesun desktopových aplikací na web apod. To vše už je samozřejmě dostupné i dnes, ale v mnoha případech chybí kritická masa uživatelů k tomu, aby se to opravdu pořádně rozjelo.

  Marek Prokop · 5194 days ago · #

 3. Otázka spíš je, jestli onen pověstný Běžný Uživatel má chuť sebou tahat tak velkou krabičku, nebo spíš dá přednost maličkému mobilu.

  dgx · 5194 days ago · #

 4. [3] Ano, Davide, máš pravdu, ale před 15 lety bylo nepochopitelné, proč by měl s sebou člověk tahat vůbec nějakou krabičku. Když jsem měl svůj první mobil, a to bylo už dost pozdě, někdy v roce 93-4, koukali na mne všichni jako na blázna. Nakonec někdo pro ty krabičky vynalezl brašničky a bylo to.

  Marek Prokop · 5194 days ago · #

 5. Apple neapple, ale tahle informace mě šokovala: Marku, ty už máš mobil?

  Michal Illich · 5194 days ago · #

 6. [5] Jo jo, mám. Šéf mne přinutil asi před rokem a jsem rád. Sice s ním prakticky vůbec netelefonuju, ale na web a na psaní poznámek je výborný.

  Marek Prokop · 5194 days ago · #

 7. Pavle, není stylesheet pro mobily právě od toho, aby měl užší viewport, méně grafiky, trochu jinou navigaci?
  Možná je tu posun od toho, že původně speciální design pro mobily a PDA řešil přístupnost, a dneska spíš použitelnost?

  Pachollini · 5194 days ago · #

 8. [7] Původní záměr takový určitě byl. Ale kolik zařízení sáhne právě po stylesheetu handheld?

  Pavel Kout · 5194 days ago · #

 9. [8] nejde jenom o zařízení ale i o prohlížeče. Mobilní Opera si bere screen a na stejným PDA si Explorer bere handheld.

  Filda · 5194 days ago · #

 10. [2] web se přece na PDA již masově používá, Windows Mobile zařízení jsou technicky řádově lepší než iPhone, a mají i větší displej (až 640×480). Existuje Internet Explorer Mobile, Opera Mobile 8.65, Opera Mini (javová) či Netfront 3.3. Na mém serveru mají podíl 0.5-1.5%, dle tématu.

  iPhone je revoluce, ale nikoliv technická, pouze v reklamě. Apple je na marketing machr.

  Pokud mám ale trh 250 miliónů lidí, jsem schopen 5% z nich přesvědčit, ať si koupí něco předraženého s 2 roky starým vnitřkem.

  Domnívám se nicméně, že toto v Evropě příliš fungovat nebude. Evropané se mnohem více zaměřují na hodnota/cena poměr a telefon bez možnosti doinstalovat aplikace (tedy dumbphone), bez MMS, GPS navigace, 3G datových přenosů, a prodávaný za 3x vyšší cenu než konkurence nemá šanci.

  Radek Hulán · 5193 days ago · #

 11. [10] Radku, nezlobte se, ale mezi tvrzením “web se přece na PDA již masově používá” a “Na mém serveru mají podíl 0.5-1.5%” vidím určitý rozpor.

  S marketingem Applu a hodnocením iPhonu můžete mít samozřejmě pravdu. Mne na tom zajímá právě jen ten marketing a to, zda přesvědčí dalších aspoň 0.5-1.5% lidí používat mobil k prohlížení webu.

  Marek Prokop · 5193 days ago · #

 12. [11] určitě část lidí přesvědčí, protože se prodává jen a pouze s unlimited datovým plánem ($60-$100/měsíc). Ale není to tak o iPhone, ten je opravdu technicky zastaralý (například má jen pomalý internet přes EDGE a homepage Yahoo.com se tak v praxi načítá dlouhé 2 minuty), jako právě o celém balíčku služeb, zejména datovém plánu AT&T.

  Výsledek bude jen krátkodobý. Opera Mobile 8.65 umí dávno renderovat stránky na mobilním zařízení stejně jako na desktopu nebo je uzpůsobit na malé rozlišení (3 sloupce dá do jednoho a nemusím skrolovat horizontálně).

  Safari na iPhone to neumí (ono uzpůsobení), a osobně si myslím, že hodně lidí si s tím bude teď hrát, po čase je to ale přejde, protože to není praktické.

  Kromě “počátečního záchvatu” to prostě moc velká změna pro web nebude.

  Radek Hulán · 5193 days ago · #

 13. Pokud bych to sumarizoval: – iPhone má pomalá data, lidé nebude bavit čekat X minut na načtení stránky – Safari pro iPhone rederuje jen “plné” weby, neumí je uzpůsobit pro malý displej, což vypadá efektně na propagačním videu, ale v praxi neustále dělat zoom in/out a skrolovat doleva/doprava/nahoru/dolů děsně zdržuje – existuje jen SW klávesnice a jen zadání URL adresy na této klávesničce bude pro hodně lidí velice otravné, téměř neřešitelné – po chvíli pomine “wow” faktor

  Výsledek? Internet na mobilu se bude používat stejně jako dosud, nouzově a nuceně, nikoliv “radostně” a chtěně.

  Radek Hulán · 5193 days ago · #

 14. Koukněte na webové aplikace pro iPhone: http://blog.wired.com/monkeybites/2007/07/vote-best-web-a.html

  Myslím, že to je to „zapsání do historie webu“, o němž Marek hovořil…

  karmi · 5189 days ago · #

Commenting is closed for this article.