Právo na doménu absurdistan.net si brát nedáme!

Na návrh České republiky zakázal soud v Berlíně současnému majiteli používání domén tschechische-republik.at, tschechische-republik.ch a tschechische-republik.com s odůvodněním, že na doménu druhé úrovně (s libovolnou koncovkou) obsahující název státu (zřejmě v libovolném jazyce) má výlučné užívací právo příslušný stát. Píše o tom významný český internetový deník, který systematicky utajuje své zdroje, takže vám ho, abych působil stejně seriozně, utajím také.

Při té příležitosti bych rád navrhl, aby byl evropský internetový prostor důsledně izolován od zbytku světa a zpřístupněn jen prostřednictvím vyhledavače navlastninebezpeci.eu, případně worldwideidiotsdirectory.info. Jen nevím, k jakému soudu bych měl takový návrh podat. Poradíte mi?

, 27. 06. 2007 12:24, Pošli komentář

| Nejnovější |

Komentáře

 1. hmm to je dobrý, obšlehnu “neseriozní” zprávu a okomentuju to. Nedělá tohle třeba deník AHA či blesk? Vy už neděláte v H1 :-D

  — k800 · 6007 days ago · #

 2. neviem ako je to presne u .at alebo .ch, no viacere registries maju v podmienkach uvedene, ze nazvy statov (v pripade .eu dokonca aj preklady do vsetkych jazykov krajin europskej unie) sa nesmu registrovat.

  http://www.eurid.eu/content/view/21/38/lang,en/

  — marek · 6007 days ago · #

 3. Takže, když se někdo jmenuje Anatol France, tak nemá sebemenší právo na doménu france.name?

  Šimon Grimmich · 6007 days ago · #

 4. [3] Nemá, protože to je ve skutečnosti známý doménový spekulant Thibault, který chce jen zneužívat dobré jméno Francouzské republiky (a navíc cynik posmívající se chráněnému ptactvu).

  Marek Prokop · 6007 days ago · #

 5. Marku nevíš prosím tě jak je to s neoficiálními názvy zemí? V němčině se totiž běžně používá třeba Tschechien nebo poněkud posměšně Tschechei. Co tedy třeba tschechien.com?

  — habendorf · 6007 days ago · #

 6. [5] Habendorfe, pokud vím, v Německu stejně jako u nás neplatí soudní precedenty, takže to zkus a uvidíš. Třeba budeš mít štěstí na soudce, kterému dojde, že:

  • nemčina nepatří jen Spolkové republice Německo,
  • zeměpisné názvy nepatří jen státům,
  • je pošetilé, aby z Berlína někomu mluvil do používání domén com a at.

  Jestli tě to zajímá víc do hloubky, tak snadno vygoogluješ plný text asi rok starého odůvodnění původního předběžného opatření (v němčině). Plné znění nejnovějšího rozsudku se mi zatím najít nepodařilo (což s moji němčinou není divu).

  Marek Prokop · 6007 days ago · #

 7. To potom může třeba Tunisko chtít vlastnit tunisko.cz a tunisko.com. No … já věděl, proč tyhle domény nechci.

  Yuhů · 6007 days ago · #

 8. habendorf: tschechei pokial viem je mozne registrovat. tschechien nie.

  u .de tieto obmedzenia ale napr. neplatia a domeny s nazvami statov su bezne. napr. tschechien.de, france.de, kuba.de…

  v nemecku sice neplati sudny precedens, nemecke sudnictvo vsak vzdy prihiada na rozhodnutia predoslych sudov v podobnych zalezitostiach. minimalne v pripade domen a internetu vsebecne to tak doteraz v nemecku vzdy bolo, nakolko je to stale este relativne nova oblast.

  Tu sa da o tom najst konkretne informacie: http://www.amazon.de/Handbuch-Domain-Namen-Florian-Huber/dp/3831146721/

  — marek · 6006 days ago · #

 9. U nás neplatí soudní precedenty? To bude nějaká novinka… nebo se nám tu někdo trošičku plete :)

  — Martiner · 6006 days ago · #

 10. soudnictví se snad neřídí dle precedentů ne? :) v tom nevidim v článku chybu :) Jenom by mě zajímal ten původní zdroj, takhle ošklivě nás hnát na gůgl…. :)

  marek · 6006 days ago · #

 11. #9 Ne, u nás je rozhodující litera zákona. Takže se klidně můžou dva soudy v podobných případech v mezích zákona rozhodnout různě. Proto jsou taky ty zákony tak podrobný, aby se to moc nestávalo.

  #10 Takhle se chovají skoro všechny významné české internetové deníky a tuhle informaci všechny převzaly z ČTK, takže si můžeš vybrat. :-)

  LLook · 6005 days ago · #

Commenting is closed for this article.