Oficiální stránky

Na českém webu máme 293 290 oficiálních stránek, webů a serverů. Říká Google. Slovo oficiální znamená mající úřední ráz. To pro změnu říká Slovník spisovné češtiny pro školu a veřejnost. Zvláštní. To říkám já.

Že bychom měli bezmála 300 tisíc úřadů? Tuto doměnku naštěstí vyvrací podrobnější pohled na výsledky vyhledávání. Z nich se zdá, že úřední ráz kromě měst a obcí neodolatelně přitahuje i bigbeatové kapely, finalisty Super star či sportovní kluby. Jeho kouzlu podléhá i nejeden časopis, divadlo a film.

Jak si tento úkaz vysvětlit? Věří snad autoři, že si nálepkou oficiální stránky vyslouží větší důvěru publika? Nebo si ji snad opravdu vyslouží? Ale pokud ano, tak proč? Vždyť Oficiální stránky Anety Langerové si mohu dát do titulku i já. Mám k tomu snad menší právo než jakýsi pan Rajmont, který vlastní doménu langerovaaneta.cz?

Možná v nás dříme potlačená touha po úřednické důležitosti. Možná dokonce věci úřední podvědomě obdivujeme. Co je oficiální, je automaticky lepší, aktuálnější, správnější, pravdivější. A tak si do titulků stránek píšeme nesmysly, a ani nás nenapadne, že to jsou nesmysly.

Pro národní pesimisty: na anglicky psaném webu atakují oficiální stránky hranici pěti milionů.

, 26. 01. 2005 00:04, Pošli komentář

| Nejnovější |

Komentáře

  1. Myslím, že za tím hledáte zbytečnou vědu. Oficiální stránky kapely se od těch “neoficiálních” liší jednoduše tím, že je provozuje přímo daná kapela, oproti fanouškům, kterým zbývají ty neoficiální. Analogicky pak můžeme pokračovat ke stránkám sportovních klubů atd. Co mě překvapilo, když jsem viděl “oficiální stránky Stodolní ulice”, tam už jsem opravdu v koncích.

    — Michal Hrabovský · 7257 days ago · #

  2. Když už jsme u toho Googlu…
    http://www.google.com/search?q=define%3Aofficial

    Jiří Sekera · 7257 days ago · #

  3. Ale ano, já chápu co chtějí autoři tím souslovím oficiální stránky řici. Jenom mi není jasné, *proč* to chtějí říci a proč si myslí, že jim to budu věřit, když si to napíší do titulku. Tam si to může napsat každý.

    Nevím, jaký mají kapely právní status, a zda tedy mohou oficiálně ;-) vlastnit a provozovat stránky. Vím ale jistě, že domény hostující oficiální stránky Anety Langerové nebo Šárky Vaňkové nevlastní (a tudiž zřejmě ani neprovozují) Aneta Langerová resp. Šárka Váňková. Při nejlepším patří agenturám, které je nyní zastupují (což zítra již nemusí) a jsou to tedy stránky těchto agentur *o* jmenovaných slečnách.

    Možná jsem jen natvrdlý, ale stále nechápu, co je na těch stránkách oficiálního.

    Marek Prokop · 7257 days ago · #

  4. Jiří, Google define jsem zkoušel také. Výsledky jsou trochu nepřehledné, takže jsem raději sáhl sáhl po svém Oxfordském slovníku. Ten slovu official dává mj. význam properly authorized, což je, myslím, výstižné a obdobný význam lze přikládat slovu oficiální i v češtině.

    Přesto si myslím, že je sousloví oficiální stránky v daném kontextu poněkud nešťastné.

    Marek Prokop · 7257 days ago · #

  5. Tak schválně ... Fotbalový klub. Jedna neoficiální fan stránka, druhá oficiální stránka provozovaná klubem. Na obou se píše o přestupech. První čerpá z toho, co se povídá v hospodě, druhá je přímo u zdroje, má k dispozici vyjádření trenéra i vedení klubu. Komu budete věřit více?!

    Jiří Macich ml. · 7257 days ago · #

  6. několik “oficiálních” stránek shodou okolností patří pod mou správu, tak bych se to snažil osvětlit: slovo *oficiální* je zažitý pojem pro stránky, které jsou s danou institucí spjaty tak, že má daná instituce – v mém případě sportovní klub – pod kontrolou jejich obsah a informace, zde uvedené, se dají pokládat za touto institucí schválené. Samo slovo oficiální jim nijak tuto vlastnost úředně nepřiklepne, ale dává návštěvníkovi najevo, že se nejedná o neautorizované informace publikovné třetí stranou. Je to stejné označení, jako “osobní stránky”, “komerční prezentace” nebo “amatérské stránky” ve stejném smyslu, jako někdo označí za “oficiální” pravidla šachu, akciový kurs nebo oficiální stanovisko někoho k něčemu. Oficiální ve smyslu autorizované, verifikované.

    Možná je to zvláštní, ale sousloví “oficiální stránky” máme i ve smlouvách s těmi sportvími kluby a nikomu to nikdy nepřišlo divné, spíš naopak.

    Misha · 7257 days ago · #

  7. [5]: Více budu věřit té oficální—jakmile si ověřím, že opravdu čerpá informace od vedení klubu. Myslíte si, že titulek oficiální stránky k takovému ověření stačí?

    Marek Prokop · 7257 days ago · #

  8. [6] Já vím, že to je zažité a že to nikomu nepřipadá divné. To mi právě připadá divné ;-)

    Marek Prokop · 7257 days ago · #

  9. Také jsem zkoušel google, ale hledal jsem kolik najde titulků typu “nová stránka 1”. Výsledky a report: http://www.kelvinet.cz/weblog/a/1105223043-doplnit-titulek.htm .
    To se mi zdá jako horší problém než slovo oficiální.

    kelvin · 7257 days ago · #

  10. OT: ve FF se mi špatně zobrazují uvozovky, možná jsou v css v jiném kódování než dokument (osvědčily se mi entity).
    Myslím, že “oficiální” je v češtině anglicismus a v angličtině je ten význam jiný, jak už padlo výše.

    Pachollini · 7257 days ago · #

  11. [7] [8] Marku, máte určitě pravdu, že důsledně vzato dle definice je to divné. Ale teď už se použití termínu “oficiální stránky” rozšířilo natolik, že je zřejmě třeba akceptovat určité významové rozšíření slova “oficiální”. Z několika reakcí zde je vidět, že to lidé chápou docela jasně (jakožto stránky provozované tím, o kom je jejich obsah), a stejně tak to chápu já.

    Samozřejmě, označení “oficiální” si může dát na stránky každý, ale pak bychom asi měli odlišovat na jedné straně debatu o smysluplnosti použití tohoto označení (tam, kde odpovídá pravdě) a na straně druhé debatu o jeho zneužívání k předstírání větší důvěryhodnosti (což je asi případ oněch zmíněných stránek o “superstar”).

    Takže – použití slova “oficiální” jako ověření spolehlivosti informací samo o sobě nestačí, neznamená to však, že bychom se nutně museli bránit určitému rozšíření významu tohoto slova, zvláště pokud panuje shoda v jeho chápání (v daném kontextu).

    Bochi · 7257 days ago · #

  12. [4] Marku, a zkoušel jsi hledat stránky nějaké kapely? Dejme tomu Olympic – zkus hledat “skupina olympic” a potom “skupina olympic oficiální stránky”.
    V tom druhém případě by ses měl dostat k cíli dřív (pokud tě zajímají autorizované informace a nikoliv drby Franty z Horní Dolní).
    Minulý rok jsem dělal jeden hudební web a přesně z tohoto důvodu jsem řetězec “oficiální stránky” také použil.

    Pavel Kout · 7257 days ago · #

  13. Když článek vychází z chybné premisy, je pak zbytečné diskutovat o jeho obsahu ;-)

    Definice oficiální = mající úřední ráz je myslím naprosto výstižná, netřeba hledat další významy. Ale proč to spojení ‘úřední ráz’ spojovat s úřady, úředníky nebo snad s razítky?

    Zkusím uvést příměr: pokud se o nějaké akci řekne, že měla ‘slavností ráz’, v podstatě tím naznačuji, že o slavnost nešlo. Kdyby ano, použiji přímo slovo ‘slavnost’. Stejně tak ‘úřední ráz’ naznačuje, že to s úřadem nemá nic společného, snad jen onu strohost (například).

    Co jsou tedy oficiální stránky?

    To jsou stránky, které obsahují informace cenzurované, zkreslené a vůbec modifikované tak, jak to vyhovuje zadavateli. Tedy na oficiálních stránkách Ivety Bartošové se dozvím, že právě vydala CD a je to zatím nejlepší kousek v její kariéře, zatímco neoficiální stránky (spravované například fanouškem) uvedou, že CD patří spíše k tomu horšímu, s čím kdy Ivetka zaplavila prodejny hudebnin.

    Oficiální stránky tedy může tvořit kdokoliv, kdo má přístup k oficiálním informacím, resp. ví, která informace je oficiální a která ne.

    dgx · 7256 days ago · #

  14. Obcas se mi stane, ze neco hledam a vali se na mne spousta vysledku, pokud chci “hlavni” web daneho produktu (osoby, skupiny, ...), doplnim do hledane fraze “oficial” nebo “home page” a obcas to pomuze, takze bych to zase tak nezatracoval. Nicmene vetsinou to pouzivam u hledani open source softwaru, kde existuje spousta klonu a verzi a ja potrebuju fakt tu prvni, zakladni.

    Tomáš Krause · 7256 days ago · #

  15. Napada nekoho, jake jine (rekneme mene uredni) slovo pouzit na misto slova oficialni

    Rza · 7256 days ago · #

  16. [12] Pavle, točíme se v kruhu. Chápu, že mi slovo oficiální pomůže najít stránky s titulkem “oficiální”. Jak ale poznám, že opravdu patří té kapele a že obsahují správnější informace než stránky Franty z Horní Dolní?

    [13] Dgx, vy se nejvíc blížíte tomu, o co mi šlo. Jak správně píšete, titulek “oficiální” není zárukou vyšší kvality či objektivity informací. Proč ho tedy autoři považují za tak důležitý?

    [15] Rza, já bych to do titulku nepsal vůbec. Web kapely či zpěvačky přeci musí návštěvníky přesvědčit o své důvěryhodnosti úplně stejně jako jakékoli jiné weby. Základem je, aby bylo vždy jasné, komu stránky patří a kdo je provozuje. Nahrazovat konkrétní a ověřitelná fakta bezobsažným slovíčkem mi připadá směšné.

    Nicméně z reakcí vás všech už mi to začíná být jasné. Lidé zřejmě věří nálepkám víc než obsahu.

    Marek Prokop · 7256 days ago · #

  17. Shodou okolnosti pripravuju pro jednu kapelu web a premyslel jsem co dat do [title] uvodni stranky. Nakonec z toho vzeslo toto: Domovská stránka hudební skupiny XY

    Rza · 7256 days ago · #

  18. Byl by to zajímavý spor, kdyby si někdo neoficiální dal na své stránky slovo oficiální. Oficiální by pak na neoficiálně oficiálního mohl podat žalobu. Nebo by mohl přidat další oficialitu a provozovat tak oficiálně oficiální stránky.

    Jiří Bureš · 7256 days ago · #

  19. [18] Jiří, obávám se, že za titulek oficiální stránky nikoho žalovat nejde, protože je to sousloví zcela bezobsažné a neverifikovatelné. Něco jiného by byl třeba text v patičce: “Obsah těchto stránek je schválen slečnou XY.”

    [17] Rza, proč jste se nerozhodl jen pro Skupina XYZ? Že to je stránka, vidí přeci každý a slovo “domovský” je ještě bezobsažnější než “oficiální”.

    Marek Prokop · 7256 days ago · #

  20. [15] Není to o tom, že by lidé věřili víc nálepkám než obsahu. Je to o tom, že ty nálepky pomáhají lidem zorientovat se ve velkém množství alternativ. Jsem také webmaster jedné české kapely. Dnes už sice na webu výraz “oficiální stránky” není, dřív ale byl. Lidé můžou lehce zjistit, že se skutečně jedná o oficiální stránky, neboť tam členové kapely osobně píšou vzkazy fanouškům a novinky o kapele. Ten výraz je nemá přesvědčit, ale upozornit.

    Je to jako byste vytýkal např. webu, který by prodával levné knihy, proč mají v titulku slovo “Levné”. Proč ne jenom “Knihy”? Lidi si stejně nekoupí knihu jenom proto, že v titulku je slovo “levné”. Stejně si to nejdříve ověří v ceníku stránky. Jenže tím titulkem upozorníte lidi, hledající právě ty levné knihy, aby se na váš web podívali.

    Nechci se vás nějak dotknout, ale přijde mi, že nemáte o čem psát, tak hledáte zajímavosti i tam, kde nejsou. Není to tak? :o)

    Hellish · 7256 days ago · #

  21. Omlouvám se, ten předchozí příspěvek byl reakcí na příspěvek [16] Marka Prokopa

    Hellish · 7256 days ago · #

  22. [19] je to bezobsazne z hlediska SEO (souhlas) nebo z hlediska navstevnika, ktery diky tehle (nebranim se tomu) nalepce ziska z jedne vety informaci, ze narazil na web, ktery je s kapelou XY primo spjat?

    Rza · 7256 days ago · #

  23. [22] neřekl bych, že je to bezobsažné z hlediska SEO. Dokonce naopak. Pokud se ukáže (ukazuje), že lidé jsou zvyklí do vyhledávacího políčka psát vedle názvu kapely i slovo ‘oficiální’, musím je prostě na webu mít.

    Takže hned běžím opravit doladit SEO pro http://www.hraczki.cz/ – mimochodem, ten jejich název se dá také napsat nejméně 5 různými způsoby.

    dgx · 7256 days ago · #

  24. [23] dgx, ja nereagoval na slovo oficialni; viz [17]

    Rza · 7256 days ago · #

  25. Řekl bych, že je snaha zde oddělit pravou značku od nepravé, tzn. oficiální od neoficiální, ale JAK?

    Je otázka jestli slovo oficiální je to pravé, v každém případě je často používané a proto de-facto standardní. Valná většina lidí pochopí co tím chce autor stránek říci. Pokud by existoval OLYMPIC, a.s., KABAT s.r.o, LANGEROVA či VAŇKOVÁ s.r.o. asi by zde nebyl problém rozlišit je-li to oficiální či ne. Neznám Firemní web který by byl právoplatně provozován někým jiným s vědomím Firmy a takto tolerován i přesto že, by zde byly vymyšlené údaje, které by firmu diskreditovaly a poškozovaly.

    Tomáš Valder · 7256 days ago · #

  26. [25] Tomáši, trefil jste hřebík na hlavičku. Pravdivost informací, to je ta podstata. Pokud o někom (firmě, kapele, zpěvačce) publikuji pravdivé informace, nemůže ten někdo říci ani ň, i kdybych si na web napsal, že to jsou oficiální stránky. A naopak, pokud publikuji informace nepravdivé a někoho poškozující, může se ten někdo právně bránit, i kdybych zdůraznil, že to jsou informace neoficiální.

    Marek Prokop · 7256 days ago · #

  27. [19] To byl, Marku, takový můj nepovedený pokus o vtip.

    Jiří Bureš · 7256 days ago · #

  28. OT: Mne sa tiez nespravne zobrazuju uvodzovky – ako tie klasicke otazniky v ciernych kosostvrcoch. Asi to nespravne generuje novy system? UTF-8 mam vo FF nastavene.

    dusoft · 7256 days ago · #

  29. [16] Myslím, že tu pořád mluví jedna část lidí o voze a druhá o koze.

    Je to podle mě přesně jak uvádí Hellish [20].
    Marek Prokop píše: ”...Nicméně z reakcí vás všech už mi to začíná být jasné. Lidé zřejmě věří nálepkám víc než obsahu.” To z místních reakcí ale právě jasné není. Tu neplatící implikaci “oficiální” = “důvěryhodný/nejdůvěryhodnější” jste si tam, Marku, mezi řádky vložil sám a stavíte na ní celou polemiku.
    Ani já netvrdím, že “oficiálnost” je nějaká záruka důvěryhodnosti, a už vůbec ne objektivity. Mé chápání slova oficiální v tomto kontextu je něco jako “přímo od zdroje”. Podobně jako oficiální informace nějaké firmy je taková, kterou samotná firma (resp. jejich mluvčí) vypustila do médií (resp. na svůj web/bulletin), nikoliv ta, kterou o nich sepsal investigativní novinář, byť by ta druhá byla stokrát důvěryhodnější a objektivnější.

    Takže celá debata mi přijde víceméně zbytečná, o důvěryhodnost informací resp. celého webu versus pojmenování “oficiální” se tu nikdo nepře. Když si někdo přidá ke klíčovým slovům ve vyhledávání toto slůvko, nejspíš čeká, že se dostane přímo k vlastnímu subjektu, nikoliv někam, kde se o něm jenom píše.

    Bochi · 7256 days ago · #

Commenting is closed for this article.