Jak duplicitní obsah zhoršuje použitelnost stránek

Duplicitní obsah jako terminus technicus z oboru optimalizace pro vyhledavače (SEO) označuje situaci, kdy se na více různých URL nachází zcela identický obsah. Nejčastěji duplicitní obsah vzniká paralelní existencí URL s www i bez www na začátku nebo s i bez výchozího souboru adresáře na konci (index.php apod.).

V “SEO FAQ”:http://vyhledavace.info/seo-faq/ se dočtete, proč duplicitní obsah vadí vyhledavačům. Zřejmě nikde se ale nedočtete, že duplicitní obsah také snižuje použitelnost stránek. To už spíš narazíte na fanatického odpůrce SEO, který vám bude tvrdit, že sjednocená URL mají význam jen pro vyhledavače a uživatelům nic nepřinášejí. Není to pravda, jak ukazují tyto tři konkrétní příklady:

 • Různá URL obsahově stejných stránek znepřehledňují rozbalovací nabídku navštívených stránek v adresním řádku prohlížeče.
 • Pokud si uživatel v prohlížeči uloží login a heslo na stráce s jednou variantou URL, tatáž stránka s jinou variantou URL už si ho pamatovat nebude.
 • S duplicitním obsahem si zatím neporadí různé veřejné služby pro ukládání a sdílení odkazů (např. del.icio.us), což činí jejich výsledky méně přehledné a použitelné.

Věřím, že vás napadnou další příklady špatné použitelnosti duplicitního obsahu a podělíte se o ně v komentářích.

, 28. 03. 2006 13:31, Pošli komentář

| Nejnovější |

Komentáře

 1. Určitě dalším příkladem je tapetování výsledků vyhledávání, protože pak je uživatel naštván, že se pořád dostává na stejný web. Alespoň já bych byl naštván a jsem rád, že se vyhledávač tyto stránky pokouší filtrovat.

  Petr Weida · 6596 days ago · #

 2. Takže pokud si nyní zaregistruji doménu .eu a nasměruji ji na svoji původní doménu, tady vytvořím alias, tak to bude chyba?

  — ihned · 6596 days ago · #

 3. Pokud se na ní bude zobrazovat stejný obsah jako na té původní, pak ano. Pokud ji však přesměrujete přes hlavičku 301, žádný problém nevznikne.

  Shaman · 6596 days ago · #

 4. Ale co tedy s tím index.php? Kořenový dokument v adresáři se vždy nějak jmenuje (index.php či jinak) a řekl bych, že možnost zadat URL zadat i bez něj je naopak použitelnosti spíše ku prospěchu. Abychom odstranili duplicitní URL, museli bychom buď tuto možnost zrušit (jednoduché, ale budeme mít škaredá URL), nebo naopak nějak zakázat uvádění kořenového dokumentu v URL – lze to vůbec?

  — Radek Burget · 6596 days ago · #

 5. Pokud nebudete odkazovat na vasich strankach na www.example.com/index.php , ale pokazde pouze na www.example.com/ , tak vam problem nevznikne.

  Diky tomu, ze na tu stranku nepovede zadny odkaz se tam nedostane ani robot ani klikajici uzivatel.

  Na stranku www.example.com/index.php se dostane pouze ten, kdo toto URL v teto podobe napise do prohlizece.

  svacinka · 6596 days ago · #

 6. Navíc lze soubor index.* opět snadno přesměrovat na příslušný adresář, vyzkoušet to lze např. na www.shaman.cz

  Shaman · 6596 days ago · #

 7. Je to drobnost, ale v některých případech odkaz, na který už uživatel klikl, změní barvu (:visited)... prohlížeč toto zabarvování vyhodnocuje právě podle url.
  Pokud se uživatel chce hlouběji seznámit s obsahem webu, tak se nutně dostane víckrát na tutéž stránku, i když zrovna bude vynechávat stránky, které už navštívil.

  — Roman Appeltauer · 6596 days ago · #

 8. Romane, velmi dobře. To je další dobrý příklad. Jako drobnost mi to nepřipadá. V některých případech je odlišení barvy navštívených odkazů pro použitelnost velmi zásadní.

  Marek Prokop · 6596 days ago · #

 9. “Na stranku www.example.com/index.php se dostane pouze ten, kdo toto URL v teto podobe napise do prohlizece.”

  Pak by bylo užitečné ve skriptu ošetřit přesměrování i pro tento případ pomocí jednoduchého příkladu header.

  Petr Heller · 6595 days ago · #

 10. Doporučuji přesměrovat přes header 301

  Cletus · 6594 days ago · #

 11. Zbarvování navštívených odkazů je pro přístupnost stěžejní. Hlavně u webů kde je na jedné stránce víc odkazů (např. eshopy)

  Karel · 6562 days ago · #

 12. Chci přesunout web z jedné domény na druhou. Když na staré adrese budu přesměrovávat pomocí 301 Moved Permanently, přiřadí nové adrese vyhledávače stejnou váhu jako staré?

  Pavel · 6560 days ago · #

 13. Chtel bych se zeptat co by se stalo kdyby nekdo zneuzil “nenavist” vyhledavacu k duplicite? predstavte si, ze bych mate web www.neco.cz a odkazujete pouze na tuto variantu, najednou by nekdo (treba konkurent) umistil na svuj web odkaz na nase www.neco.cz/index.php. Vyhledavac by najednou zjistil, ze na domene www.neco.cz je soubor s totoznym obsahem. Chci rici, ze webmaster nemuze ovlivnit zcela jestli vyhledavac zjisti ze jsou na webu 2 adresy se stejnym obsahem. Pokud je duplicita penalizovana, muzu zlikvidovat jakykoliv web… Co vy na to?

  MIRDa · 6535 days ago · #

 14. Mirdo, duplicitní obsah není nijak penalizován (tj. trestán). Vyhledavač ho pouze nebere v úvahu. Zpětné odkazy na duplicitní stránku, kterou si vyhledavač nevybere, se prostě jen nezapočítají. Konkurent, který by odkazoval tak, jak píšete výše, by dosáhl stejného efektu, jako kdyby neudělal vůbec nic.

  Marek Prokop · 6535 days ago · #

 15. Díky za informaci. To mě uklidnilo :-) Jak je možné že duplicitní stránka má S-Rank jiný než prvotní stránka? Řekněme že www.neco.cz ma S-Rank 53 a www.neco.cz/index.php ma S-Rank 59…

  MIRDa · 6532 days ago · #

 16. Mirdo, v tom je právě podstata duplicitního obsahu. Máte dvě stejné stránky s rankem 53 a 59, místo abyste měl jednu stránku se součtem těchto ranků.

  Případné další dotazy směřujte prosím do poradny na Vyhledavače.info.

  Marek Prokop · 6532 days ago · #

 17. Zaujímala by ma Vaša skúsenosť s presmerovanim cez 301 – ci sa neznizi povodny PR

  Rado Rohal · 6523 days ago · #

 18. [13] muzes index presmerovavat na /. Ja delam weby v PHP a controller by toto provedl automaticky. Nebo v nastaveni VHOSTa.

  Jinak s clankem nesouhlasim, resp. mam vyhradu. Je to mnohokrat omylane tema, kdy existuje stranka, ktera hiearchicky spada do vicero oddilu. Napriklad internetovy obchod:

  /sport/obleceni/ponozky/PRODUCT
  /odevy/ponozky/sportovni/PRODUCT

  Jak toto spravne vyresit? Teoreticky by se dala kategorie ponozky/sportovni presmerovat do sportu nebo naopak, ale co kdyz bude vypis /odevy/ponozky/PRODUCT a v jednom seznamu bude obsahovat i ne-sportovni ponozky? Vznikaji dve duplicitni stranky s PRODUCTem.

  — mrzout · 6523 days ago · #

 19. Při přesměrování via 301 by se PR snížit neměl.

  Ivan · 6486 days ago · #

 20. A když se nemůžu rozhodnout? Hm, jednu verzi ostřelím ale nevím kterou

  MzK · 6341 days ago · #

Commenting is closed for this article.