history.go(-1), aneb cesta tam a zase zpátky

Jistě se vám to stává také. Přijdete na nějakou stránku, např. z vyhledavače, a to první, co vás na ní uvítá, je zřetelný odkaz

Zpět

Pokud jste se před chvílí neudrželi a klikli, už asi tyto řádky nečtete. Jste zpátky ve své RSS čtečce, v Googlu, zkrátka tam, odkud jste přišli. Možná jste se pak sem chtěli vrátit, ale tlačítko Zpět prohlížeče vás naopak od této stránky o další krok vzdálilo.

Zachránit vás mohl jen vypnutý JavaScript, to, že jste adresu této stránky zadali přímo do prohlížeče, klikli na ni v e-mailu nebo ji vybrali z oblíbených položek. Pak se žádná cesta tam ani zpátky nekonala.

Také vás překvapuje, proč tolik webdesignérů používá odkaz, který většinou dělá něco jiného, než co uživatel očekává, a občas nedělá nic? Často jsou to přitom titíž webdesignéři, kteří úzkostlivě otevírají všechny externí odkazy do nových oken, aby jim prý návštěvníci neutíkali z webu pryč. Inu, reálný webdesign je plný paradoxů.

, 21. 03. 2006 13:59, Pošli komentář

| Nejnovější |

Komentáře

 1. Otevřel jsem stránku z weblogů jak to mám ve zvyku (do nového okna stiskem kolečka) a žádný odkaz zpět se nekonal, ač jsem klikal jako zběsilý. :) Takže přidávám ještě jednu možnost, jak nefunguje odkaz zpět podle očekávání.

  Milan Kryl · 5908 days ago · #

 2. Naprostá pravda. Já sám chci mít kontrolu nad panely (okny) prohlížeče.

  Já jsem odkazy “zpět” řešil odkazem na předchozí předpokládanou stránku na serveru, což mi přide logičtější.

  Petr · 5908 days ago · #

 3. Ono je zavádějící i to slůvko “Zpět”. Zejména když přijdu z vyhledávače a ono Zpět mě pošle na hlavní stránku webu (misto abych se vrátil do výsledků vyhledávání).

  Jan Kadlec · 5908 days ago · #

 4. Umisťovat takovýto “odkaz” nemá žádný smysl, všechny odkazy musí být prolinkovány na konkrétní místo webu.

  Petr Hradec · 5908 days ago · #

 5. [4] Naprosto souhlasím, občas však používám odkazy typu “Zpět na galerii”, např. při zobrazení detailu obrázku. Připadá mi to logičtější, než jen odkaz Galerie, ono “Zpět” tomu dodává tu hierarchii. A předpokládám, že to tak pochopí i uživatelé, kteří přímo z galerie nepřišli. Co si o tom myslíte?

  Shaman · 5908 days ago · #

 6. [5] Myslím, že tuhle roli daleko lépe splní drobečková navigace.

  Pavel Kout · 5908 days ago · #

 7. Ja jsem to ted v jedne aplikaci vyresil tak, ze na strance si do SESSIONs hodim aktualni URL (ktera diky vyhledavani s X parametry je pokazde jina) a na dalsi strance testuju. Pokud hodnota v SESSION existuje, tak vygeneruju odkaz “Zpet” jinak ne.

  Co myslite? Jeste nevim, jak se to osvedci.

  Jan Bednarik · 5908 days ago · #

 8. [6] To samozřejmě také, ale drobečková navigace bývá jen na větších serverech a i v případě, že je přítomna, je umístěna na začátku stránky, kdežto tenhle odkaz bývá na konci stránky nad patičkou – má spíše funkci kontextové navigace.

  Shaman · 5908 days ago · #

 9. Já myslím, že uživatelé dostatečně ovládají tlačítko ZPĚT v prohlížeči, tak proč to duplikovat a uživatele mást?

  Hellish · 5908 days ago · #

 10. [6] Technicky vzato to funguje, ale nějak nechápu k čemu je to uživateli dobré. Pokud chci o krok zpět, tak kliknu na šipku zpět v prohlížeči, no a pokud se “ztratím” nebo jsem přišel odjinud tak můžu kliknout na logo TYPO 3.

  A v případě rozsáhlejších webů mě osobně přijde drobečková navigace jako vhodnější řešení.

  TonyK · 5908 days ago · #

 11. Je s podivem, že se tato technika ještě dnes používá. Vše je pozůstatek z dob minulých, kdy programátoři neuměli zjistit předchozí stránku, neznali drobečkovou navigaci či měli snahu přidat svým stránkám “zajímavou” funkčnost (ručičkové hodiny, různá blikátka či “funkční tlačítka”) :) Abych se přiznal, tak mě skutečně překvapil tento článek dnes – na Vašem webu bych ho čekal tak před dvěma či třemi roky ale je to důkaz toho, že osvěta asi bude nutná pořád ;)

  — Anonym · 5907 days ago · #

 12. Pouziti history.back ma svoje opodstatneni a zadna drobeckova navigace ho nemuze bezezbytky odstranit. Duvod je prosty – na vetsine stranek vas history.back vrati na predchozi stranky vcetne v puvodnim stavu scrollovani, zatimco kliknuti na odkaz s adresou predchozi stranky na jeji zacatek.

  Samozrejme je idealni pokud uzivatel klikne na tlacitko Zpet, musi se ohlidat jestli uzivatel skutecne prisel ze stranky galerie na stranku s velkym obrazkem, ale to jen pro ty, kteri posilaji tento js prvek do stareho zeleza a nerozumi souvislostem :-) Leo

  — Leo · 5907 days ago · #

 13. [12] Leo, máte pravdu. Pokud pečlivě ošetříte, že se tento odkaz Zpět zobrazí jen uživatelům s podporou JavaScriptu a jen tehdy, obsahuje-li předešlá pložka historie URL některé jiné stránky daného webu, většina problémů odpadne. Po klepnutí na odkaz ale stále zůstane ono atypické chování tlačítka Zpět prohlížeče.

  Části uživatelů tedy navigaci možná zjednodušíte, jiným ji ale zkomplikujete. Domnívám se, že ta druhá skupina bude větší.

  Marek Prokop · 5907 days ago · #

 14. [12] je ale otázkou, zda-li uživatel čeká “prohlížečové” tlačítko Zpět v podobě odkazu uprostřed stránky. Naopak spíš od odkazu čekám přesun na jinou stránku, která je s touto v určité relaci, kterou právě vystihuje slovo “zpět” (nebo třeba “zpět do katalogu atd.)

  Souhlasím ale s tím, že jde o trošku jinou formu navigace, než jsou drobečky.

  K článku: vidím to velmi podobě, dokonce jsem se mnohokrát přistihl, že před kliknutím na “Zpět” si myšku umístím nad odkaz a ve stavové m řádku zkontroluju, jestli nejde jen o habaďůru alá history.go(-1).

  dgx · 5907 days ago · #

 15. [9] Vetsina uzivatelu naopak dostacne neovlada tlacitko zpet. Neuveritelne, ale imo pravdive.

  — qwerfdsa · 5906 days ago · #

 16. [15] – To je dost zajímavé (odvážné) tvrzení. Máte to podloženo nějakými důkazy (průzkumy)? Jestli ano, budu vděčný za odkaz.

  Hellish · 5905 days ago · #

 17. [16] je to skuteně tak. Odkaz: http://sweb.cz/binarniladin/dukaz.htm

  dgx · 5905 days ago · #

 18. [15] Naopak, určita skupina užívateľov používa takmer výhradne tlačidlo Zpět. Dokonca tak intenzívne, že keď prídu na web z vyhľadávača na určitú stránku, stále sa vracajú späť a akúkoľvek navigáciu začínaju odtiaľ. Je to pre nich ako homepage. Tu začali, tu pre nich začína daný web.

  Anton Piták · 5902 days ago · #

 19. podle mě takoveto javascriptove tlacitko funguje, tak jak predpokladam, takze s tim problem nemam a kdyz musim(nevidim logictejsi zpusob(a nechce se mi s tim hlavne delat nijak sloziteji)) tak ho pouziji, ale jen velmi zridka.

  — Skic · 5865 days ago · #

 20. Známé pravidlo pro tvorbu webových stránek jasně říká, že by se neměly na webu objevovat prvky, které nahrazují funkci prohlížeče.

  Pokud je takto myšlen odkaz Zpět, je to praktická ukázka toho, jak by se to nemělo dělat.

  Radim Hasalík · 5797 days ago · #

 21. [20] Souhlas ať se lidé naučí používat prohlížeč a nehledají funkce které zahrnuje, u různých stránek na různých místech.

  Zrušil bych:
  Zpět, Vytisknout, Nahoru, Přidat do oblíbených, Aktualizovat, ... atd.

  — aldin · 5796 days ago · #

 22. [22] Souhlas, navíc většinou to ani nefunguje…

  Šimon · 5787 days ago · #

 23. to Nahoru nefunguje ani na tejto stranke :) , skoro som tu sipku ani nenasiel, ale je tam dole v pravo :D, ale nefunguje co ma mrzi, kedze tato stranka bude mat o xvilu polkilometra na skrolovanie :)

  — Peter · 5654 days ago · #

 24. trosku zmatku se vyzehli, kdyz se odkaz “ZPĚT” jmenuje “Zpět na hlavní stránku” :)

  — uwe · 5606 days ago · #

Commenting is closed for this article.