(Ne)použitelná vrata - kvíz na pátek

Docela obyčejná vrata. Nejsou zamčená, nejsou příliš těžká, pohybují se zlehka. Přesto se obtížně používají. Přijdete na to proč? Prohlédněte si obrázky dole (plná velikost na kliknutí) a zkuste si v komentářích tipnout, kde je problém.

Nápověda: Stejný typ chyby se často objevuje i na webu.

vrata
Vrata v plné kráse.
detail vrat
Vrata - detail ovládacích prvků.

První čtenář, který pošle správnou odpověď, získá 50% slevu na školení použitelnosti, které ve středu 30. listopadu pořádá v Praze H1. Řešení zveřejním ještě dnes odpoledne.

Aktualizace: Dále netipujte, už je zveřejněno řešení. Všem tipující děkuji za účast.

, 25. 11. 2005 10:11, Pošli komentář

| Nejnovější |

Komentáře

 1. Mno, tak nevím. Čumím na to a jediné co mne napadá je, že ten zvonek je docela vysoko. I já bych musel natáhnout ruku.

  — lookyn · 6024 days ago · #

 2. Chybu bych tipoval na madlo příliš blízko klice.

  Nicméně by mi při používání asi vadila klika vlevo a otvírání dovnitř.

  Pokud bych dveře byly pro mě, nechal bych kliku udělat vpravo. ;)

  Milan Kryl · 6024 days ago · #

 3. Ja bych rekl, ze se neda na prvni pohled poznat, jak je otevrit. Jestli k sobe, od sebe. A take klika mi prijde dost mala na tu velikost.

  Jindra Šaršon · 6024 days ago · #

 4. tak teď nevím. Právě jsem vložil příspěvek a nikde ho nevidím. Takže znovu. Vrata se otevírají pravou čístí, nikoliv tou na které je klika.

  Petr Novak · 6024 days ago · #

 5. Předpokládám, že vadí, že tam vrata vůbec jsou. Pokud chci, aby návštěvníci chodili co nejvíce dovnitř a využívali služeb, které jim uvnitř nabízím, nedám jim přece do cesty vrata. A když už něco být musí, tak jen nějakou malou, lehkou branku, možná dokonce prosklenou, aby bylo vidět co nejvíce výhod, které je čekají uvnitř...

  Shaman · 6024 days ago · #

 6. No IMHO ten čtenář, který uhodne, proč nejsou vrata přístupná, nebude už asi školení o přístupnoti potřebovat. ;)

  Já si myslím, že by mohlo jít o obdobu vstupní stránky, protože jedny takové vrata používám, a občas mě štvou dost podobně jako ony zmíněné vstupní stránky… :)

  — Tomik · 6024 days ago · #

 7. Ha, tak se zdá, že Shaman byl dřív.. :D

  — Tomik · 6024 days ago · #

 8. Chyb bych videl vice.
  – z prvniho obrazku mi neni uplne jasne, co je zvonek – to v pravo na vratech nebo to vlevo na stene?
  – ten zvonek vpravo je moc vysoko
  – u kliky by mi asi trochu vadilo to kovani

  Petr Václavek · 6024 days ago · #

 9. jeste jedna myslenka – vratum chybi BRANO (aspon myslim, ze se to tak jmenuje), aby se samy zaviraly :)

  Petr Václavek · 6024 days ago · #

 10. Sú vytvorené tak, aby čo najviac zťažovali vstup:
  – kľučka je na ľavej strane
  – stlačenie kľučky bráni madlo
  – sú príliš veľké, aby sa s nimi dobre manipulovalo
  – výzor dverí odrádza človeka na vstup

  Finta · 6024 days ago · #

 11. Ještě mě napadá, že zvonek (mluvítko) nebo to může být takový ten bzučák, který na podržení otevírá vrata je prostě příliš daleko od kliky ;-) a hlavně na špatné polovině vrat. Měl by být minimálně vlevo. O tom jak vysoko bych taky popřemýšlel.

  Petr Novak · 6024 days ago · #

 12. Ovládací prvky jsou daleko od sebe. Uživatel je honěn od (pro někoho) těžko dosažitelného zvonku na pravé straně (pokud je to zvonek), ke kukátku (kde dojde ke kontrole uživatele a případnému vpuštění) k prapodivně řešené klice… Ta navíc uživatele mate – stačí vzít za kliku a otevřít si, nebo musím podstoupit celý ten autentizační proces?

  Jinak moc zajímavá paralela, pane Prokope! :-)

  — Petr Pošík · 6024 days ago · #

 13. Podle fotky to vypadá, že se dveře otvírají ven do ulice a bude tam překážet ten “kámen” dole k plnému otevření.

  Vesta · 6024 days ago · #

 14. Pro mě (pro leváka) jsou vrata hodně nepřístupná – když je otevřu levou rukou, tak se mi bude blbě vcházet – za předpokladu, že se otevírajjí dovnitř. A vůbec, všechno ovládací prvky jsou nelogicky uspořádané. Pokud budu bouchat na část, kde se vrata otevírají (logicky), v kukátku mě nikdo neuvidí. Když budu chtít zvonit, musim běhat z jedný strany na druhou – prostě zbytečně složitá navigace :)

  bretik · 6024 days ago · #

 15. Tie madla su tam uplne zbytocne. Dvere nimi neotvorite, pretoze na to potrebujete klucku. Ale takmer urcite to madlo chytite ako prve.

  Skratka pridem k dveram, chytim instinktivne nieco, co sa da najlahsie chytit a potiahnem to. v tomto pripade to bude madlo. a az potom chytim klucku, navyse to madlo tam trochu aj prekaza.

  Tie madla tam su zrejme na lahke zatvaranie brany. ale takato brana by mala byt hlavne lahko otvoritelna.

  Martin Kolesár · 6024 days ago · #

 16. Neni ten zvonek umisten nelogicky, jen tak uprostred neceho ? Mozna, ze se tady bude projevovat neco jako “banner blindness”. Tedy ze “uzivatel dveri” ktery bude chtit zazvonit nebude moci ten zvonek najit i kdyz bude pred nim stat.

  — gaspoda · 6024 days ago · #

 17. Chybí jim textový popisek. ;o)

  Dero · 6024 days ago · #

 18. Myslim ze vetsina lidi v tom vidi vědu, proste jenom kdyz k takovym vratum prijdete tak prvni co chytnete bude to madlo okolo kliky a ne klika samotna…(a potom, kdyz budete pekne rozejiti tak si pekne narazite cumacek)

  — T0mas · 6024 days ago · #

 19. 1) Podle dveří (homepage) vůbec netuším, co je za nimi. Má pro mě smysl je otevírat?

  2) Není na první pohled jasné, co můžu dělat (mám zvonit nebo rovnou vejít)

  3) Ovládací prvky jsou špatně rozmístěné – tam kde by většina lidí čekala zvonek, je pravděpodobně světlo (?), zatímco zvonek je umístěn na naprosto nelogickém místě na vratech.

  4) Špatné (žádné) popisky ovládacích prvků – když uživatel konečně možná najde zvonek, nemůže tušit co se stane po jeho zmačknutí (kdo přijde otevřít, jestli vůbec někdo přijde)

  5) Nejasné ovládací prvky – mám použít kliku nebo madlo? Mám táhnout nebo tlačit?

  Kdybych byl na webu, tak jdu raději o dveře dál…

  Hellish · 6024 days ago · #

 20. Ještě jedna věc – klika zvenku bývá většinou směrem doprava, tahle je doleva.

  Hellish · 6024 days ago · #

 21. To madlo u kliky je tam zbytecne.

  — gaspoda · 6024 days ago · #

 22. Těžko říct, může to být deset věcí a žádná. Ale přece jen bych si tipnul, že za vraty je průjezd pro auto a otvírání vrat dovnitř může být velká lahůdka především při vyjíždění ven. To bych si dokázal představit v živých barvách…

  — pixy · 6024 days ago · #

 23. No logicky: – už z dálky, jak se bližím k vratům je na první pohled vidět, že se otevirají dovnitř a to levou částí – dále je možné usoudit to, že většina průchozích jsou praváci (ošoupané dřevo na pravé straně zámku) – levá ruka slouží jen na otevirání levé části (vyleštěná levá strana dveří),klika a madlo jsou na nic – takže jediné s čím si člověk neví rady je kombinace světlo x zvonek :)
  vrata jsou tedy (ne)použitelná

  — jb · 6024 days ago · #

 24. Pokud si vzpominam, tak tyto vrata jsou vstupem do hotelu Best Western Selsky Dvur (nevím jestli hlavním, ale jedním z nich určitě). Takže tudu proudí každý den dost lidí, ale auta ne [22] . Vzhledem k tomu, že se jedná o vstupní dveře tak se správně otevírají dovnitř. Probmém spatřuji v tom, že by se měla otevírat pravá stran dveří a ne levá. Zvonek a kukátko pak může zůstat kde je. Paralelu s webem bych spatřoval v špatném rozmístění ovládacích prvků na stránku. Něco je nalevo něco napravo a přitom to má bít vše na jednom místě. Nějaké okénko, aby bylo vidět co se děje za dveřmi by také neuškodilo.

  Petr Novak · 6024 days ago · #

 25. Vrata se otevírají ven.Bohužel jim vtom brání kameny bole v rozích

  — Vladimír Pospíšek · 6024 days ago · #

 26. Otvírání dovnitř je normální. Že otvírání vlevo? Když jdete ven, je zase vpravo, to nikdy jinak nebylo a nebude:)
  Ovládání se zdá standardní, jen je tam jakási okrasa navíc a ta ho podle mě děsně strpčuje. Představte si, vezmete levou rukou za kliku, otevíráte dovnitř a vaše zápěstí se odře o tu pitpmost kolem kliky. Au, kliku pustíte a dveře se začnou zavírat, nebo zůstanou pootevřené. Musíte oklikou a do dveří se opřít jinak. Třeba použijete pravou ruku (jiný prohlížeč).

  Jiří Marek · 6024 days ago · #

 27. Mám zazvonit a vejít nebo nezvonit a vtrhnout dovnitř? Je tam zvonek… je to vůbec hlavní brána? Co když je to zadní vchod. A kam vedou?

  Jan Kudrik · 6024 days ago · #

 28. Predpokladam, ze abych se dostal dovnitr tak nestaci vzit za kliku.
  Budu si asi muset jeste neco zmacknout.

  Aby byla analogie dokonala, tak nejlepe to, co na fotografii vypada jako kukatko ;-).

  svacinka · 6024 days ago · #

Commenting is closed for this article.