Vydělávejte na internetu s mechanickým Turkem

Vtipné nápady si zaslouží uznání a dokonce i druhý spot v Sově za jediný den. A mechanický Turek Amazonu je vtipný hned dvakrát.

První pochvalu si zaslouží za svůj základní princip: Některé úkoly lidé zvládají lépe než stroje. Obvykle je proto lidé řeší, maximálně si vezmou nějaký ten stroj k ruce. Proč to ale neotočit? Vždyť by šlo udělat stroj a lidi zabudovat do něj, aby mu pomáhali jen s tím, co neumí. Tak přesně to je mechanický Turek Amazonu (Amazon Mechanical Turk).

Druhou pochvalu si zaslouží název a slogan služby. Mechanického Turka totiž v 18. století vymyslel maďarský podvodník Wolfgang von Kempelen a fungoval úplně stejně, jako ten od Amazonu. Byl to falešný stroj hrající šachy (pro mladší čtenáře: to tenkrát stroje neuměly), ukrývající živého šachistu.

Od tohoto slavného podfuku se odvíjí i slogan amazoní služby: Artificial Artificial Intelligence (umělá umělá inteligence). No řekněte, copywriteři, není to perla?

A propos, titulek tohoto spotu nelže, i když vypadá trochu lacině. S mechanickým Turkem (nebo v něm?) opravdu můžete vydělávat peníze. Například 3 centy za výběr nejlepší fotografie.

, 14. 11. 2005 19:05, Pošli komentář

| Nejnovější |

Komentáře

 1. Měl bych dotaz, který je extrémně obtížný pro stroj (pro mě) a doufám jednoduchý pro někoho, kdo čte anglicky lépe a rychleji než já:

  Kdo to platí?

  Platí to přímo zákazníci, kteří se ptají, nebo to platí Amazon.com jako součást služby svým zákazníkům? Jinak řečeno—má nakupující, který se více ptá, větší útratu? Díky za případnou odpověď.

  Yuhů · 6597 days ago · #

 2. Zaujímavá služba, dosť podobná Google Answers avšak s tým rozdielom, že odpovedať na otázku môže každý.

  Tiež by som chcel vedieť, kto platí za odpovede. Povedal by som, že za zadávateľ otázky ale odpoveď na túto otázku som na webe nenašiel.

  Som zvedavý či táto služba na trhu uspeje.

  Jaro · 6597 days ago · #

 3. Dušane a Jaro, služba má velmi jednoduché API, přes které tam mohou posílat úkoly všichni registrování zadavatelé. Zúčtování probíhá přes Amazon.

  Marek Prokop · 6597 days ago · #

 4. Urcite uspeje. Kopa firiem dnes potrebuje lacnu pracovnu silu na riesenie takychto jednoduchych problemov, co ale pocitace nezvladaju.

  Chvilu som sa s tym hral, mali tam poriadne nekvalitne fotky na identifikaciu, ale percento odmietnuti som mal absolutne nizke.

  dusoft · 6597 days ago · #

 5. Malá nepresnosť, ten podvodník bol Slovák, viď.: http://en.wikipedia.org/wiki/Wolfgang_von_Kempelen

  curo · 6596 days ago · #

 6. Chvilu som sa s tym hral, mali tam poriadne nekvalitne fotky na identifikaciu, ale percento odmietnuti som mal absolutne nizke.

  Celebs-iq · 6593 days ago · #

 7. Nejak jsem nepochopil, kdo vlastně kontroluje, zdali dotyčný člověk skutečně zvolil správné obrázky. (a nebo jestli místo něj klikal náhodně nějaký robot) Placené klikání na odkazy tu už bylo koncem devadesátých let a nedopadlo příliš slavně.

  Ivo · 6575 days ago · #

 8. No já myslel že podvádí jenom Rejstrikfirem.cz :-)

  Richi · 6521 days ago · #

 9. Vypadá to jako dobrá příležitost k výdělku pro české nezaměstnané.

  Igor · 6500 days ago · #

Commenting is closed for this article.