Microsoft za lidská práva v Číně

Až dosud jsem si myslel, že za lidská práva bojují především organizace jako Amnesty International a podobné. Ty ale budou brzy zbytečné, protože se tématu chopil Microsoft a pojal ho se svým typickým citem pro potřeby uživatelů. Do činské verze blogovacího systému MSN Spaces programuje speciální filtr, který braní v psaní tak nebezpečných slov, jako jsou demokracie, human rights a dalších.

Že nechápete, jak tím Microsoft bojuje za lidská práva? Inu, Microsoftem takto rafinovaně ochráněný čínský blogger vydrží na svobodě, a možná i naživu, mnohem déle než blogger nechráněný. Přečtěte si článek Microsoft Censors Chinese Blogs (Wired News, 13.6.05) a bude vám to jasné.

Nebo jsem snad něco špatně pochopil já?

, 14. 06. 2005 13:02, Pošli komentář

| Nejnovější |

Komentáře

  1. Pasivní bezpečnost je přece základ :-)

    Jiří Bureš · 6675 days ago · #

  2. a kebyze nie, tak su pripravene airbagy pre lepsi efekt plnene pilinami ;-)

    Robert Madaj · 6675 days ago · #

  3. Pochybuji, že to byla dobrovolná iniciativa. Zřejmě zatlačil někdo z Pekingu. :-)

    Chose · 6675 days ago · #

  4. Dobrý den.

    Doufám, že jsem z různých formulací a narážek správně pochopil, že mělo jít o ironický článek (už jsem na webu viděl příliš moc věcí na to, abych si byl jistý).

    Pak mi ale není jasné (i po přečtení článku na Wired News), na co Váš příspěvek naráží.

    Nikde jsem nenašel zmínku o tom, že by Microsoft tuto cenzuru prohlašoval za “boj za lidská práva” nebo něco podobného. Tedy jediné, co asi mělo být na příspěvku vtipné (absurdita podoby boje za lidská práva), jste si vymyslel Vy.

    Z mého pohledu jen Microsoft udělal obchodní rozhodnutí, aby prosadil svůj produkt, přizpůsobil se lokálním podmínkám.

    Ale možná mi něco podstatného uniklo, v tom případě prosím o vysvětlení.

    — Martin Trčka · 6675 days ago · #

  5. Mi je to jasné. Není to boj o přežití čínských bloggerů, jde jen o to, aby se na netu nenalézaly zcela nelogické hlouposti.

    Příklad – co může vědět číňan, žijící v komunismu o demokracii nebo svobodě? Nemohl to zažít, tak nemá podle Microsoftu o tom ani psát;)

    Stejně tak Microsoft plánuje filtry proti potravinářským výrazům pro Somálsko a hned třetí vlnou filtry proti souslovím, jako je “bezpečný sex” pro jižní Afriku.

    Michal · 6674 days ago · #

  6. Bohužel Marku, stejným způsobem bojuje za lidská práva v Číně i náš oblíbený Google. Před svobodou dal přednost nadějným ziskům z čínských reklam.
    Čínská verze Google údajně filtruje některá nežádoucí slova. Dnes jsem o tom četl článek v MF Dnes, str. B2. Na iDnes.cz není tento článek zřejmě bohužel k dispozici :-(

    VíťaZ · 6674 days ago · #

  7. [4] Martine, pokud v mém příspěvku hledáte něco vtipného, mrzí mne, že jsem vás zmátl. Nic vtipného v něm opravdu není a ani být nemělo.

    [6] Víťo, nechci Google omlouvat, ale pokud mám správné informace, dělá trochu něco jiného—z čínské verze Google News vypustil některé zdroje. Tak ovšem postupuje i jiných zemích i když asi z trochu jiných důvodů. Kromě toho investoval do čínského vyhledavače Baidu (nebo jak se jmenuje), který výsledky vyhledávání opravdu cenzuruje. Samotný Google ovšem nikoli a několikrát ho proto Čínská vláda zablokovala. Zatím to ustál.

    Kolaborace je, bohužel, velmi svůdná—jde pro ni nalézt mnoho ušlechtilých pohnutek.

    Marek Prokop · 6674 days ago · #

  8. Marku díky za upřesnění. Vycházel jsem pouze z článku na MFD, který moc konkrétní nebyl.
    Ovšem teď jsem si vygoogloval jeden článek – http://www.atsnn.com/story/82731.html a při své chaboučké angličtině z něj moc moudrý nejsem. Ale jestli mu alespoň trochu rozumím, posílá Google jiné výsledky hledání uživatelům do Číny (chybí některé zdroje) než např. do USA. Samozřejmě nevím nic o důvěryhodnosti tohoto článku, ale pocit z toho mám ten, že si Google skutečně s čínskou vládou krapet zadal:-(

    VíťaZ · 6674 days ago · #

  9. To je síla, co se děje…

    — Nai Dzet Quiv · 6671 days ago · #

  10. Jen na okraj. Ještě loni v září připínal MS ke všem svým tiskovým zprávám následující text:

    Posláním společnosti Microsoft je umožnit všem lidem a společnostem po celém světě plně využít jejich potenciál. Prostřednictvím informačních technologií nejvyšší světové úrovně, které jsou lokalizovány nebo přizpůsobeny místnímu trhu, usilujeme o usnadnění života všude tam, kde lidé pracují, učí se nebo si hrají. Microsoft přispívá také ke zkvalitnění vzdělávání, zvýšení produktivity práce, podporuje rozvoj dovedností v oblasti informačních technologií a počítačové gramotnosti, což umožňuje zvýšit konkurenceschopnost našich firem a usnadnit integraci našeho státu do struktur EU.

    V současnosti se tento text změnil: Posláním společnosti Microsoft je umožnit lidem a organizacím v České republice zcela naplnit jejich potenciál podněcující rozvoj vzdělané a prosperující znalostní společnosti, a to prostřednictvím špičkového software, který s využitím umu českých odborníků vytváří bezpečné a důvěryhodné prostředí pro své uplatnění ve všech oborech a lidských činnostech.

    — Ivo · 6669 days ago · #

  11. Život mě naučil, abych než se začnu morálně rozhořčovat, posoudil alternativy.

    Co je alternativou k precenzurovanému blogu nebo postcenzurovanému vyhledávači v zemi, která si může ohlídat, jestli se bude používat cenzurovaný nebo necenzurovaný? V zemi, kde má vláda pod palcem veškerou infrastrukturu a může udělat z internetu vnitročínský intranet?

    Odpovím si sám – žádný blog a žádný vyhledávač.

    V některých zemích vám nebudou nic napovídat, zato si vaše e-projevy projedou scannerem a ty se zajímavými slovy prověří. Případně prověří, co jste si vypůjčoval z knihovny za knížky.

    — Vítězslav Novák · 6667 days ago · #

  12. Bohužel porušování lidských práv je politikum, kdežto aktivity Google jsou byznys. Tyto dvě věci nikdy nejdou srovnávat. Dokud na daný stát není uvaleno obchodní embargo, obchod pojede dál, bez ohledu na politiku.

    Pavel Skála · 6607 days ago · #

Commenting is closed for this article.