Přeskoč navigaci

Zde hledá Jyxo.

Jyxo

Proč se tento článek nejmenuje Duch a Temnota

16. 11. 2004

Byli jednou dva lvi, jmenovali se Duch a Temnota. Byli to lidožraví lvi a vznikl o nich film. Film se jmenuje po lvech - The Ghost and the Darkness, ale ČT 1 ho včera dávala pod názvem Lovci lvů. Televize takto šachují s názvy často a weboví tvůrci by se od nich měli poučit.

Režisér vymýšlí název pro filmové plátno. Musí znít umělecky, originálně a třeba i tajemně. Televize však potřebuje název pro televizní program. Název, který osloví správného diváka a jasně mu sdělí, co uvidí. Film Duch a Temnota by nejspíš zvolili spiritisté. Spletli by se a možná i naštvali. Film Lovci lvů si vyberou přesně ti, kterým se bude líbit.

Na webu jsou názvy - ať už celých webů, nebo jednotlivých stránek - ještě důležitější, protože tu je mnohem víc „televizních programů“: interní navigace webu, katalogy, výsledky vyhledávání, RSS agregátory. Špatné jméno pak přivádí špatné návštěvníky, pokud vůbec nějaké.

Někdy se ale člověk „uměleckým“ ambicím neubrání, že ano ;-)

Marek Prokop, 16. 11. 2004 21:, Pošli komentář

Komentáře

1. michal: nevim nevim

14. 11. 2004 16:43

Me se tyhle zmeny nazvu vubec nelibi a nesnasim to! Ten film se jmenuje Duch a Temntota a basta. Co kdybych takhle zmenil nazev Valka s mloky na neco efektniho, aby se mi to proste hodilo do kramu? Capek by se obracel v hrobe.

Ma to i jinej efekt. Za pul roku budou tenhle film nekde davat znovu a vsadim se, ze zase pod jinym originalnim nazvem. To je fakt super! :-(

2. Frederik:

14. 11. 2004 16:50

Včera jsem sepsal hodně tvrdou kritiku toho filmu, ale pak jsem si to rozmyslel a nepublikoval ji. Teď vidím, že celá věc má ještě další rozměr :-)

3. binarniladin:

14. 11. 2004 17:14

MNo… jen pro upřesnění, oni Lovce lvů už přejmenovali čeští kino-distributoři. A k tématu. Já osobně se na blogu snažím volit itulky podle toho, jak dlouhou životnost článku čekám. U některých krátkodechých glos se spokojím se čtenáři z RSS agregátorů a volím „sexy“ titulek. Tam kde čekám dlouhodobější návštěvnost z vyhledávačů, volím titulek popisný. Myslím že taky díky tomu jsem podle Google největší kapacita na přestat kouřit :o))

Komentáře k tomu článku jsou uzavřeny.

Tato stránka je přístupná libovolným prohlížečem, nejlépe však vypadá v prohlížeči, který podporuje HTML 4.0 a CSS 2 (Internet Explorer od verze 5, Mozilla, Opera a další). Pokud čtete tuto zprávu, váš prohlížeč zřejmě dostatečně nepodporuje CSS. Stránku sice vidíte bez pokročilejšího formátování, avšak veškerý obsah je plně přístupný i pro vás.