Přeskoč navigaci

Zde hledá Jyxo.

Jyxo

Fittsův zákon

5. 11. 2004

Myslíte si, že rozumíte použitelnosti (usability)? Zkuste odpovědět na následující otázku:

Uživatel-pravák má právě kursor myši nejvýše 10 pixelů od přesného středu obrazovky velké 1600x1200 pixelů. Vy máte na obrazovku umístit jeden pixel, který musí uživatel myší přesně strefit. Jmenujte pět pixelů, na které se dostane nejrychleji.

Nejste si absolutně jisti, jaká je správná odpověď? Pak zkuste dalších devět otázek, které klade Bruce Tognazzini v článku A Quiz Designed to Give You Fitts (AskTog, únor 1999). Samozřejmě tam najdete i správné odpovědi. Lépe řečeno jednu správnou odpověď - Fittsův zákon. Ten říká toto:

Čas potřebný k dosažení cíle je funkcí podílu vzdálenosti a velikosti cíle.

Marek Prokop, 5. 11. 2004 04:1, Pošli komentář

Komentáře

1. Misha: Bez zkušenosti z Maca je to slabší

5. 11. 2004 19:11

Pokud ovšem někdo nikdy neseděl u Maca, tak mu ani nepříjde na mysl, že by např. menu nemuselo být na horním okraji okna, ale obrazovky. Článek je to výborný, ale bohužel mu chybí více vysvětlujících obrázků. Ten jeden, co tam je, řekne více než desítky slov a tak to mohlo být s dalšími body. Vizuálně by čtenářům představená pravidla byla určitě jasnější.

Komentáře k tomu článku jsou uzavřeny.

Tato stránka je přístupná libovolným prohlížečem, nejlépe však vypadá v prohlížeči, který podporuje HTML 4.0 a CSS 2 (Internet Explorer od verze 5, Mozilla, Opera a další). Pokud čtete tuto zprávu, váš prohlížeč zřejmě dostatečně nepodporuje CSS. Stránku sice vidíte bez pokročilejšího formátování, avšak veškerý obsah je plně přístupný i pro vás.