Přeskoč navigaci

Zde hledá Jyxo.

Jyxo

Soudce Ti a záhada čínských návštěvníků

1. 11. 2004

Provoz webu se někdy podobá detektivce. Tento případ mi navíc připoměl mé oblíbené detektivky o soudci Ti.

Starám se o web českého výrobce čehosi, co není pro tento příběh důležité. Na jeho anglickou mutaci chodí 100, nejvýše 150 návštěv denně. Převážně z velkých světových vyhledavačů (Google, Yahoo, AOL, MSN), několika katalogů a z porůznu roztroušených odkazů. 80 % návštěvníků přichází z USA, Británie, Kanady a dalších anglicky hovořících zemí.

To vše platilo několik let až do této středy. Tehdy se přibližně půl hodiny před půlnocí kdesi, cosi stalo. Na web začali proudit návštěvníci. Za necelé tři hodiny, do čtvrteční druhé hodiny ranní jich přišlo přes 300. Za celý čtvrtek pak skoro 600. Blížším zkoumáním jsem zjistil, že chodí bez referrera (tj. přímým zadáním URL nebo z emailu) a v prohlížečích mají preferovaný jazyk Čínštinu.

Čekáte na rozuzlení? Bohužel vás zklamu. Já nevím, kde se ti Číňané vzali. Prostě přišli a zase odešli. Možná v Číně vyšel o klientovi nějaký článek v off-line médiích, ale on o ničem takovém neví. Nebo Vás snad napadá jiné vysvětlení?

Marek Prokop, 1. 11. 2004 00:09, Pošli komentář

Komentáře

1. =M=: Test nebo pomatená proxy

1. 11. 2004 01:43

Vašek Vančura se mě nedávno ptal, proč mu chodí lidi z pornostránek. Usuzoval jsem na testování nějakého traffic redirectoru. V tomhle případě bych to možná viděl na pomatenou proxy nebo na nějakej test.

2. dgx: Tipnu si

1. 11. 2004 09:26

Není to podobný případ, jako když jednoho dne americká profesorka psychologie Ziva Kunda zjistila, že 99 % návštěvnosti jejích stránek netvoří studenti, nýbrž obyvatelé záhadné země Czech Republic? …a obvykle přímým zadáním URL z emailu ;-)

3. Michalek: Tip

1. 11. 2004 19:05

Třeba někdo poslal řetězový (spamový) mail s tím, že se na stránkách nachází Pes Aibo za jedno euro. Řešení je mnoho, IMHO stačí dát na stránky čínskou otázku jak jste se sem dostali a proč vás chodí tolik?

4. Jiří Bureš: Zlatá rybka?

1. 11. 2004 20:10

Že by to byla zlatá rybka :-)

5. Daniel Péder: Bylo tam něco zajímavého

3. 11. 2004 16:38

Kdysi jsem měl podobný příklad:

Když vycházel první Matrix na DVD, zaznamenali jsme ohromný nárůst objednávek z Polska! Úplně jsme žasli proč Poláci objednávají DVD v českém obchodě (prodali jsme přes 500 kopií do Polska, to byl na tehdejší dobu gigantický obchod).

Vysvětlení bylo prosté: Cena a doba - vydání pro český region totiž mělo chybu v českých titulcích, a proto ho Warneři zlevnili. Vtip byl v tom, že to vydání obsahovalo i polské titulky a ty byly vpořádku. Takže ta cena a navíc ještě fakt, že v ČR vycházelo to DVD asi o 2 měsíce dříve způsobilo ten šílený zájem.

Takže si myslím, že ty vaše stránky mají nějaký obsah zajímavý pro Číňany.

6. Marek Prokop: RE: Bylo tam něco zajímavého

3. 11. 2004 18:21

Copak o to, výrobky, které se na stránkách nabízejí, skutečně mohou být pro Číňany atraktivní. Jenže to nevysvětluje, kde se vzalo tolik návštěvníků bez referra. Oni se neproklikli z žádné jiné stránky či vyhledavače. Navíc si nikdo z nich nic nekoupil - zatím.

7. Daniel Péder: Číňani mají blokovaný přístup na net

4. 11. 2004 13:16

Číňani mají blokovaný přístup na net. Netuším přesně jakého rozsahu ale nějak ano. Takže jestli jim někdo blokuje google apod., tak jim nezbyde než posílat si zprávy majlem. Anebo šiřitel zprávy jen zcela prostě poslal majla. A odtud referera nedostanete.

Taky nevím, jestli Číňani mají dovoleno blogovat - to je myslím neslučitelné se socialistickou morálkou zveřejňovat volně myšlenky :)) - takže asi nezbývá než majlovat.

Komentáře k tomu článku jsou uzavřeny.

Tato stránka je přístupná libovolným prohlížečem, nejlépe však vypadá v prohlížeči, který podporuje HTML 4.0 a CSS 2 (Internet Explorer od verze 5, Mozilla, Opera a další). Pokud čtete tuto zprávu, váš prohlížeč zřejmě dostatečně nepodporuje CSS. Stránku sice vidíte bez pokročilejšího formátování, avšak veškerý obsah je plně přístupný i pro vás.