Přeskoč navigaci

Zde hledá Jyxo.

Jyxo

Proč nevyžadovat povinně telefon

27. 09. 2004

Diskuse k ménu nedávnému příspěvku Nejstupidnější chyby internetových obchodů nabírá zajímavý směr. Jen co kdosi prohlásil, že mu vadí, když e-shop vyžaduje od zákazníka povinně telefonní číslo, obchodníci se začali bránit. Poukazují přitom na to, že telefon vyžadují v zájmu zákazníka.

Určitě mají pravdu. Souhlasím, že nepovinný telefon, spolu s vysvětlením, co jeho vyplnění zákazníkovi přinese, je v objednacím formuláři naprosto OK. Problém vznikne jen v případě, že objednávku nejde bez telefonu vůbec odeslat. To ukazuje, že se obchodník neumí vžít do potřeb a omezení svých zákazníků. Předpokládá, že jsou všichni stejní jako on. Napadly mne následující případy, kdy tomu tak být nemusí.

Napadají vás ještě další důvody?

Marek Prokop, 27. 09. 2004 09:21, Pošli komentář

Komentáře

1. Honza Hučín: Nedůvěra

27. 09. 2004 09:55

Když jsem si před třemi roky pořídil mobil, dal jsem tenkrát své číslo jen svým nejbližším. Ochrana klidu soukromí mi tenkrát připadala natolik důležitá, že jsem dlouho váhal, než jsem poskytl číslo mobilu i v práci. Sice se od té doby situace změnila a své číslo dávám běžně, ovšem chápu, že někdo se prostě zdráhá číslo mobilu komukoliv dát. Zvlášť pokud slyšel historky, že se člověk může pomstít druhému tím, že zveřejní lákavý inzerát v Annonci s cizím mobilním číslem :-)

2. Petr Severa: Telefon

27. 09. 2004 09:58

Zákazník nechce zveřejňovat své telefonní číslo. To je třeba můj případ.

3. johno: Spam cez telefón

27. 09. 2004 10:23

Zákazní telefón má ale bojí sa, že by mohol byť zneužitý. Spam cez telefón je otravnejší ako ten cez e-mail.

4. Ijin:

27. 09. 2004 11:20

Ja osobne kolonku telefon pokud mozno nevyplnuji, protoze do meho telefonniho cisla nikomu nic neni. Podle me clovek nikdy nevi co se s daty v nejake databazi muze stat - proto si chranim sve soukromi co nejvic.

5. Fczbkk: nemám telefón

27. 09. 2004 12:02

Ja osobne telefón nemám. Som úplne normálny, počujem, hovorím, česky sa dorozumiem, na nočné smeny nechodím, ale telefón nemám. Mobil nepotrebujem (a ani nechcem) a v novom byte sme ani nezaktivovali pevnú telefónnu prípojku (priateľká má mobil, ja telefonovať nepotrebujem, akurát by sme platili zbytočné peniaze telecomu).

Väčšina formulárov vyžadujúcich telefón sa dá obabrať tým, že tam napíšem „nemám“. Ale sú aj také, ktoré to číslo validujú, a vtedy mi neostáva nič iné, než uviesť priateľkin mobil a do poznámky uviesť, že tam nemajú volať, že ma majú kontaktovať e-mailom. Aj tak furt volajú.

To je pre tých ľudí vážne až tak strašne problematické pochopiť, že telefón občas naozaj nie je ani najrýchlejší ani najspoľahlivejší spôsob komunikácie? A to vážne nikoho nezaujíma, čo im uvádzam v poznámke? Načo ju tam potom dávajú?

6. Shaman: Telefon nemám

27. 09. 2004 12:40

Také nemám telefon - ani pevnou linku, ani GSM - hlavně proto, že velmi nerad real-timeově komunikuji, pokud zároveň nemohu sledovat mimiku, gestikulaci a další nonverbální projevy. Také by mi asi vadilo to neustálé vyrušování (nižší koncentrace).

Do většiny formulářů, které kontrolují telefonní číslo, vyplňuji devět nul - formulář se odešle a případné obsluze to pak většinou dojde. Takže s tím žádné závažnější problémy nemám.

7. thingwath:

27. 09. 2004 13:42

Reakce na 2):

Vyžadování telefonu na zákazníka: zboží máme skladem, můžeme ho odeslat ještě dnes (zákazník platil předem eBankou), ale potřebujeme si něco rychle (než přijede zásilková služba pro balíky) se zákazníkem ujasnit, což se e-mailem nestíhá. Zákazník však na sebe uvedl jen pevnou linku a ne mobil, takže má smůlu a zboží pošleme, až nám odpoví na e-mail (u někoho klidně i týden).

Věřte mi, že když nechci uvádět telefon, vím co dělám. Na e-mail stíhám odpovídat velmi rychle (když jsem doma, tak během nejvýše půl hodiny). Mobilní telefon nemám. Navíc mi e-mail vyhovuje v tom, že ho lze skvěle archivovat a později v něm vyhledávat. Pokud by se mnou obchodník přesto potřeboval něco urgentně řešit telefonicky, ať mi přímo řekne proč, a já mu ten telefon dám. Ale aby jen tak byla v registračním formuláři položka telefon s hvězdičkou, to ne.

8. Libor Nováček: Na co se zapomíná

27. 09. 2004 17:47

Co se velice hodí, a co mnoho shopů nemá, je ve formuláři položka pro nějaký vzkaz, který chci předat s objednávkou. Třeba právě ten, ať se nezlobí, že nedostanou telefonní číslo, nebo ať volají jen tehdy a tehdy. Při objednávky pračky nebo čehokoliv velikého telefon má smysl, aby se mohl trochu víc interaktivně domluvit akt předání, který vyžaduje zákazníkovu přítomnost.

Těm, kteří nechtějí své číslo obchodu sdělit a obchod vyžaduje (často jen pro ověření, že někdo netropí falešné objednávky) hlasovou komunikaci, zbývá buď jít jinam, nebo do obchodu zavolat. Pokud e-shop sděluje svůj telefon ;-) - shopy, které žijí jen webově a kamennou adresu neudávají, také jsou.

9. Robert Madaj:

1. 10. 2004 19:52

Mňa naopak napadá jeden jediný dôvod pre uvedenie telefónu: dovezú mi tovar a nevedia kde to presne bývam, takže mi zavolajú a ja im upresním polohu. Mám záujem na hladkom dodaní tovaru a prakticky každý iný dôvod na telefonovanie nevidím.

Komentáře k tomu článku jsou uzavřeny.

Tato stránka je přístupná libovolným prohlížečem, nejlépe však vypadá v prohlížeči, který podporuje HTML 4.0 a CSS 2 (Internet Explorer od verze 5, Mozilla, Opera a další). Pokud čtete tuto zprávu, váš prohlížeč zřejmě dostatečně nepodporuje CSS. Stránku sice vidíte bez pokročilejšího formátování, avšak veškerý obsah je plně přístupný i pro vás.