Přeskoč navigaci

Zde hledá Jyxo.

Jyxo

Optimalizace na vlastní jméno

19. 09. 2004

Na zajímavý aspekt optimalizace pro vyhledavače upozorňuje Honza Hučín v článku Napište o sobě, jinak to udělají jiní (Šuplík, 16.9.04).

Nemít na webu oficiální (tím myslím autorizovanou) stránku o své firmě, osobě či o svém produktu je nedostatek hned dvojnásobný. Nejenže se o vás uživatelé (klienti, zákazníci) nic nedovědí, naopak se může stát, že se dovědí - ale ne to, co byste zrovna chtěli.

Je to pravda, ale dost firem na ni zapomíná. Optimalizují na obecné názvy svých produktů a služeb, na vlastní jméno ale nejsou k nalezení. Někdy zapomínají na plný název, jindy na vžitou zkratku, název bez diakritiky či v cizím jazyce. Přitom právě přes tato slova přicházejí ti nejperspektivnější zákazníci a obchodní partneři.

Marek Prokop, 19. 09. 2004 00:00, Pošli komentář

Komentáře

1. Dušan Janovský: Přes co lidé chodí ke mně

19. 09. 2004 16:14

Zjistil jsem na případu svého webu, že hodně lidí chodí na moje stránky přes vyhledávání jejich názvu.

Přes jaká nejhledanější sousloví lidé přišli na Jak psát web za polovinu září (zdroj Toplist):

577html
252jak psát web
204pozadí
200css
200javascript

Jinak řečeno, optimalizace na vlastní jméno nebo název serveru je dost důležitá. Tím spíše, že tak získávám návštěvníky, kteří chtějí právě ke mně.

2. Martin Kopta: Na Sexus chodí 2 % přes slovo sexus

19. 09. 2004 20:32

Ty Dušanovy statistiky mě zaujaly, tak jsem se mrknul na projekt Sexus. Přes slovo sexus na ně stabilně přicházejí dvě procenta všech návštěv z vyhledavačů. Je to druhá nejhledanější fráze (v tom se prekvapivě shodujeme).

Statistiky na tomhle serveru jsou opravdu zábavné. V srpnu nejvíc lidí přišlo přes nevěra a v září přes ano. Jinak je to nuda nuda nuda šeď. Samé výrazy ze slovníčku, jen tu a tam nějaké aktuální téma.

3. Marek Prokop: Tak ještě PROKOP software

20. 09. 2004 01:11

Když už jste s tím, Dušane a Martine, začali, tak přidám ještě příchody z Googlu na náš firemní web PROKOP software:

marek prokop6,25 %
prokop4,69 %
prokop software3,75 %
www.prokopsw.cz0,94 %

Procenta jsou tak vysoká asi proto, že se na tom webu jinak píše o věcech, které každý hledá trochu jinak, nebo je raději nehledá vůbec. A pokud vím, nevychází nahoře na žádnou opravdu frekventovanou frázi.

4. Honza Hučín: Diakritika

20. 09. 2004 08:42

Ano, třeba ta diakritika může způsobovat problém. Kdyby se Železářství u Rotta nebálo dát do title nabodeníčka, zřejmě by v Googlu bylo první na svůj název.

5. Andrej Mikula: Obchodna znacka

20. 09. 2004 13:12

Je sice pravda, ze optimalizovat na meno firmy moze byt dobre, ale len pre firmy ktore maju v povedomi ludi nejake 'meno'. Urcite ku mne nikto nepride (a za posledny rok ani nikto neprisiel) cez moj vymysleny nazov PEERnet, pokial nebudem mat Meno s velkym M.

6. Marek Prokop: RE: Diakritika

20. 09. 2004 19:37

Česky pasný web by samozřejmě měl používat diakritiku, a to i v <title>. Varianty bez diakritiky jde u méně konkurenčních slov, jakými firemní názvy často bývají, dohnat v URL, zpětnými odkazy nebo anglickou jazykovou verzí. Dobré příklady jsou třeba Škoda nebo ČSA - první jsou s i bez diakritiky.

7. Marek Prokop: RE: Obchodna znacka

20. 09. 2004 19:40

Zažil jsem dost webů, které jejich názvem (nebo názvem firmy) ze začátku nikdo nehledal. Tato slova a doménový název se začali v klíčových slovech vyhledavačů objevovat až později. Řekl bych, že by tím dokonce šla měřit síla značky a to,jak se vyvíjí v čase.

Komentáře k tomu článku jsou uzavřeny.

Tato stránka je přístupná libovolným prohlížečem, nejlépe však vypadá v prohlížeči, který podporuje HTML 4.0 a CSS 2 (Internet Explorer od verze 5, Mozilla, Opera a další). Pokud čtete tuto zprávu, váš prohlížeč zřejmě dostatečně nepodporuje CSS. Stránku sice vidíte bez pokročilejšího formátování, avšak veškerý obsah je plně přístupný i pro vás.