Přeskoč navigaci

Zde hledá Jyxo.

Jyxo

MoreGoogle - příživník, nebo prorok?

6. 09. 2004

Když se letos v květnu objevil program MoreGoogle, způsobil v hlavách řady lidí trochu zmatek. Podle jedněch je geniálním nápadem a jeho autor, Andreas Pizsa, objevitelem nového obchodního modelu, podle druhých jde o prasiteware z dílny příživníka neschopného se uživit poctivou prací.

Co geniálního či démonického MoreGoogle dělá? Jedná se o nadstavbu prohlížeče, která do výsledků hledání Googlu doplní náhledy stránek, uživatelská hodnocení a další informace, a zároveň ke všem nalezeným odkazům na knihy Amazonu přidá Pizsův partnerský kód. Pokud se tedy uživatel MoreGooglu proklikne z Googlu na Amazon a něco si tam koupí, Pizsa dostane provizi.

A teď mi povězte, je to parazitování? Nepochybně ano. Nebýt Googlu, Pizsa by ostrouhal. Jenže co Google? Ten není příživník? Vždyť také využívá cizí obsah pro vlastní byznys. A prohlížeče? Kam by přišly bez tvůrců stránek? A co uživatelé, kteří bez práce konzumují cizí koláče a ještě si k tomu berou na pomoc parazity prohlížeče a parazity vyhledávače.

Kdepak, někde v této parazitologické úvaze je chyba. Pokud na sobě navzájem cizopasí tolik cizopasníků a všichni žijí dál, nejde o cizopasnictví, nýbrž o symbiózu. Pizsa nevymyslel nic nového ani neetického. Jen o kousek posunul hranice nazírání na web. Obrazně i doslova.

Marek Prokop, 6. 09. 2004 00:01, Pošli komentář

Související odkazy

Komentáře

1. Andreas Pizsa:

6. 09. 2004 18:08

Hello! Thanks for your report about MoreGoogle!

Unfortunately, I don't really understand what it's saying. I take from the links and a few words that it's about the MoreGoogle/Amazon Associates programme.

Everything about MoreGoogle is still in "Beta"-mode, so I really appreciate and welcome comments and feedback. If you have any questions, I'll be happy to answer them - please send me email :)

Kind regards,

Andreas

2. Petr Silon: Rychlost především

6. 09. 2004 20:23

Jak se zdá, Andreas na netu opravdu sedí, a hbitě reaguje na to, odkud fouká vítr a chodí návštěvníci. Ne často se vidí, aby někdo reagoval v komentáříh pod článkem, který je v cizím jazyce, moc mu nerozumí a přesto nabízí svůj čas pro odpovědi. Stará se…

3. Marek Prokop & Andreas Pizsa:

6. 09. 2004 21:44

Jen úplnost doplňuji, že jsem Andreasovi po jeho prvním komentáři poslal přeložený článek a zde je jeho odpověď:

Thank you, Marek :) Good article, I appreciate it! You obvisouly get the point :)

4. Radek Hulán:

7. 09. 2004 20:58

Jen na doplnění, to samé je již delší dobu dostupné jako extension pro Firefox a Mozillu, akorát že bez těch provizí moregoogle.com. Navíc to funguje nejen pro Google, ale i pro MSN, Yahoo, A9 a AllTheWeb.

Komentáře k tomu článku jsou uzavřeny.

Tato stránka je přístupná libovolným prohlížečem, nejlépe však vypadá v prohlížeči, který podporuje HTML 4.0 a CSS 2 (Internet Explorer od verze 5, Mozilla, Opera a další). Pokud čtete tuto zprávu, váš prohlížeč zřejmě dostatečně nepodporuje CSS. Stránku sice vidíte bez pokročilejšího formátování, avšak veškerý obsah je plně přístupný i pro vás.