Přeskoč navigaci

Zde hledá Jyxo.

Jyxo

Tři druhy majitelů webů

8. 08. 2004

Matěj Kloubek napsal hezký článek Odvaha webdesignu (Země očima nepozemšťana, 7.8.04). V podstatě je o prioritách webové tvorby. Chvíli jsem o něm přemýšlel a napadlo mne, jak výstižně jde podle priorit rozlišovat tři skupiny majitelů resp. zadavatelů webů:

První, do které obvykle patří velké korporace, má priority uspořádané takto:

  1. Musíme mít web.
  2. Musí být graficky úžasný (rozuměj: co největší cirkus v mezích corporate identity).
  3. Na ostatním nezáleží.

Do druhé skupiny patří firmy, které tuší (byť poněkud mlhavě), že by jim měl web v byznysu nějak pomáhat. Jejich žebříček vypadá takto:

  1. Musíme mít web.
  2. Musí mít co největší návštěvnost.
  3. Na ostatním nezáleží.

Poslední skupinu tvoří menší firmy bez vyhraněných představ. Jejich priority jsou:

  1. Musíme mít web.
  2. Na ostatním nezáleží.

Dnes už dokážu klienta zařadit ihned po letmém nahlédnutí do poptávky. Ti první mají příšerný web, chtějí ještě příšernější a vypisují na to výběrové řízení. Ti druzí mají příšerný web, chtějí SEO a na dobře míněné rady, že je třeba nejprve zlepšit konverzní poměr stránek, dělají mrtvého brouka. Ti třetí začínají dotazem, jestli taky děláme ty webovský stránky.

Čistě teoreticky existují i tací, kteří mají priority nastaveny správně a adekvátně svým obchodním cílům, ale jsou to spíš výjimky potvrzující pravidlo.

Marek Prokop, 8. 08. 2004 00:44, Pošli komentář

Komentáře

1. tark:

8. 08. 2004 10:34

Podle mě by ti klienti bez vyhraněných představ právě mohli přijmout nějaký dobrý rady (nic o tom nevědí = poradíme si od odborníků). Ale já o tom taky nic nevím -- zatím nedělám na zakázku.

2. Pavel Kout: Čtvrtý typ

8. 08. 2004 12:43

Poslední dobou, Marku, ještě potkávám čtvrtý typ:

  1. Musíme mít bezvadně přístupný a použitelný web, jak velí současné trendy - prý je to in.
  2. Najmeme grafika, který nemá zkušenosti s webem a vytvoří nám graficky úžasný návrh, a svážeme webkodéra takovými požadavky, že z toho přístupný a použitelný web nemůže vylézt ani náhodou.

3. Daniel Péder: reálná poptávka trhu

9. 08. 2004 14:18

Mám podobné zkušenosti a stále častěji si kladu otázku, zda toto rozvržení není přímým odrazem potřeb a možností českého trhu. Obchody se u nás stále uzavírají na zcela jiné bázi a klient se pro dodavatele málokdy rozhoduje na základě návštěvy WWW stránek. Proto je kladem důraz na bombastičnost grafiky, weby totiž mnohdy fungují až jako sekundární marketingový nástroj, který má přesvědčit již-nalomeného-klienta o „síle dodavatele“.

Komentáře k tomu článku jsou uzavřeny.

Tato stránka je přístupná libovolným prohlížečem, nejlépe však vypadá v prohlížeči, který podporuje HTML 4.0 a CSS 2 (Internet Explorer od verze 5, Mozilla, Opera a další). Pokud čtete tuto zprávu, váš prohlížeč zřejmě dostatečně nepodporuje CSS. Stránku sice vidíte bez pokročilejšího formátování, avšak veškerý obsah je plně přístupný i pro vás.