Přeskoč navigaci

Zde hledá Jyxo.

Jyxo

Aktis - email marketing je dobrý sluha, ale zlý pán

24. 06. 2004

Společnost Aktis, která vyrábí ekonomický systém Abra, jsem léta považoval za seriózní firmu. Respektoval jsem, čeho ve svém oboru dosáhla. Dnes je považuji za bezohledné grázly, od kterých bych si účetní software nevzal ani zadarmo. Tak snadno jde na internetu ztratit dobré jméno.

Před časem začal Aktis rozesílat Ekomail. Na první pohled užitečné ekonomické zpravodajství. Jako vyžádaný newsletter by to byl dobrý nápad. Jenže Ekomail je bezohledný spam rozesílaný na adresy sbírané robotem z webových stránek. Každý den nám tak přišla skoro desítka čtyřicetikilových emailů, bez reálné možnosti se odhlásit.

Aktis však nejsou jen grázlové, ale i neschopní lemplové. Včera svůj spamostroj přeprogramovali tak, že na každou odpověď odpoví automaticky také. Tím roztočili ďábelský kolotoč. Spamují totiž i soví adresy pro přihlášení a odhlášení ezinu, které také reagují automatickou odpovědí. Několik hodin jsem tedy pacifikoval proud Ekomailů, které Aktis posílal do mých schránek rychlostí asi 3 000 kousků za hodinu.

Nakonec mne zachránil Martin Kalenda, u kterého Sova hostuje. Patří mu za to poděkování. Pro Aktis zbývá jen zhnusené opovržení. A pro ostatní? Snad poučení, že spamem sice možná jde získat pár nových klientů, ale i nepřátele na celý život a pokažené jméno.

Marek Prokop, 24. 06. 2004 11:58, Pošli komentář

Souvislosti v Sově

Ohlasy jinde

Komentáře

1. tark: Takovou firmu bych si taky nechal líbit

24. 06. 2004 13:24

Mno, já bych to řešil asi tak, že bych si ji nastavil do filtru v Thunderbirdu. Ale je to blbý řešení. Asi bych se taky obrátil na admina. :)

2. Pavel Kout: Náhoda

24. 06. 2004 13:50

Nebyla to, Marku, jen náhoda? Třeba se jim jenom něco „nepovedlo“. Mě od nich také chodí info o updatech a jednou měsíčně zpravodaj (daňový kalendář), ale vše korektně a v rozumném množství. Možná stačilo jen kontaktovat admina, aby dohlédl na robota; mohl to být individuální problém.

3. Bobo: Ekomail

24. 06. 2004 14:36

Ekomail máme objednaný a chodí nám jen jednou denně. Jestli nebude problém někde jinde. Ačkoliv já se v tom nevyznám, takže možná máte pravdu. Osobne zastávám názor, že nevyžádaná pošta tohoto typu mě hodně obtěžuje (a to používám jen ta slabá slova) a měl by existovat nějaký návod, postup, zákon (on sice nějaký je, ale nic moc) na účinnou obranu proti spamerům.

4. Marek Prokop: RE: Náhoda

24. 06. 2004 15:11

Pavle, když mi asi rok chodí denně skoro deset emailů na všechny možné adresy, tak je to trochu divná náhoda. Když mi chodí i přes několik pokusů se odhlásit, tak už to asi náhoda není. Ostatně, jak jsem se měl odhlásit, když jsem ani netuším, na jaké adresy mi to chodilo. Zpočátku to totiž posílali bez korektního To.

Když včera spustili ten emailový kulomet, nejprve jsem volal na telefon, který je přímo v Ekomailu uveden. Jenže ten vede na Spinet a tam mi řekli, že už pro ně nedělají. Asi vědí proč.

5. Marek Prokop: RE: Ekomail

24. 06. 2004 15:11

Bobo, pokud máte Ekomail objednaný, je vše v pořádku. Já ho ale objednaný nemám a už vůbec ne na deset adres typu subscribe@sovavsiti.cz, webmaster@goweb.cz, apod.

6. Lukáš Kalenský: je to banda

24. 06. 2004 18:13

Nechci být na firmu Aktis nějaký drsný, ale je to neskutečná banda looserů, se kterou nehodlám mít už nic společného. Jeden náš známý udělal osudovou chybu a koupil si od nich účetní systém Abra pro Linux. Měli jsme s tím neuvěřitelné problémy - nedalo se to naistalovat a prakticky to nefungovalo. Každý technik si nechal zaplatit, nic neuměl a hlavně každý tvrdil něco jiného. To nemluvím o tom, že manuál si odporoval a způlky byl blbě. Chtěli si navíc nechat platit za věci, které měli být zadarmo a tak dále. Pak mě ani nepředkvapuje, že taková banda někoho spamuje.

7. dave: je to tak

24. 06. 2004 23:56

je to tak prachsprosti spameri, samozrejme ze mail pro odhlaseni uvedeny v jejich mailu je nefukcni. Co dodat, snad jen jyxo bomba?

8. Jaroslav Řasa: Názor Aktisu

25. 06. 2004 18:04

Dobrý den všem komentujícím,

jmenuju se Jaroslav Řasa a jsem ředitelem Aktisu. Předpokládám, že moderátor této diskuse bude tak laskavý a nechá tu v rámci názoru moje stanovisko celé. Mám k výše uvedeným připomínkám pár poznámek:

  1. EKOmail poskytuje firma A PLUS Media s.r.o., což je dceřinka Aktisu. Ta vytváří obsah a má sjednáno s ISP jeho rozesílání. Samotné rozesílání provádí v tuto chvíli jen společnost inWay. V nedávné minulosti chodil ještě od Spinetu, tam ale byly určité problémy s odhlašováním, tak došlo tento týden k centralizaci databáze u jednoho providera.

    To, k čemu došlo ve Vašem případě, se v tuto chvíli řeší a pracuje se na tom, aby se podobné věci neopakovaly - jak jeden z diskutujících napsal, skutečně nejde o to Vás zničit, ale o technický problém. Tudíž přijměte moji omluvu, není to žádný záměr a doufám, že se obratem vyřeší.

  2. Pokud jde o problém s odhlašováním - pokud ho ještě někdo má, můžete bez obav napsat na moji adresu jara@aktis.cz, pokud mi pošlete adresu, na kterou Vám EKOmail chodí (prosím případně uvést tu první, ze které si to necháváte přeposílat), zajistím odhlášení. Změny, které jsme právě nyní podstoupili, mají vést právě k tomu, aby věc fungovala lépe.

  3. Máte-li připomínky k našim programům, či práci techniků, prosím pisatele, aby je zaslali přímo mně na mou adresu. Rád je vyslechnu a zjednám nápravu. Jen pro doplnění - ABRA na Linux je velká nepřesnost (kéž bychom ji měli), existuje jen serverová strana ABRY Gx na Linux.

Jaroslav Řasa, Aktis a.s.

P.S. Doufám, že (pokud chcete, abychom věci dělali dobře a abych mohl na Vaše maily reagovat) nepřihlásíte moji schránku do různých rozesílek spamů.

9. Marek Prokop: RE: Názor Aktisu

25. 06. 2004 21:37

Děkuji vám, pane Řaso, za vaše stanovisko a snahu o pozitivní přístup. Zároveň doufám, že nezůstane jen u slov, a že uděláte to jediné, co by slušná a zákonů dbalá společnost ve vaší situaci měla udělat - sami zrušíte z vaší databáze všechny adresy, jejichž majitelé si Ekomail z vlastního rozhodnutí neobjednali.

Zásadní problém totiž není v tom, že vám dlouhou dobu (skoro rok?) nefungovalo odhlašování, ale v tom, že jste vůbec začali rozesílat nevyžádané emaily na adresy automaticky získané z webových stránek. Tím jste se dopustili jednání, které je v rozporu jak s platnými zákony tohoto státu, tak s všeobecně uznávanou etikou. Chyba administrátora, která mne vyprovokovala k ménu příspěvku pak už všemu jen nasadila korunu, ale zdaleka není chybou hlavní.

Komentáře k tomu článku jsou uzavřeny.

Tato stránka je přístupná libovolným prohlížečem, nejlépe však vypadá v prohlížeči, který podporuje HTML 4.0 a CSS 2 (Internet Explorer od verze 5, Mozilla, Opera a další). Pokud čtete tuto zprávu, váš prohlížeč zřejmě dostatečně nepodporuje CSS. Stránku sice vidíte bez pokročilejšího formátování, avšak veškerý obsah je plně přístupný i pro vás.