Přeskoč navigaci

Zde hledá Jyxo.

Jyxo

Nielsen o vzhledu odkazů

10. 05. 2004

Jakob Nielsen v článku Guidelines for Visualizing Links (Alertbox, 10.5.04) přehledně shrnuje všechna důležitá pravidla pro stylování odkazů. Asi vás nepřekvapí, že doporučuje stále totéž: odkazy podtrhávat (s výjimkami…), barevně odlišovat (s výjimkami…), atd. Přesto je v článku i pár méně otřelých myšlenek:

Marek Prokop, 10. 05. 2004 10:54, Pošli komentář

Souvislosti jinde

Komentáře

1. Shaman: Hover

11. 05. 2004 08:45

Nesouhlasil bych s tím hover efektem, není dobrý jen k tomu, aby si návštěvník při najetí myší ověřil, že to něco dělá (a bude to tedy odkaz), stejně důležité je, že se odkaz zvýrazní i mezi dalšími neaktivními odkazy, např. v jakémkoliv seznamu odkazů (např. mapa stránek).

2. Pavel Šimek: Hover

11. 05. 2004 11:35

Marně přemýšlím, co vede pana Nielsena k pravidlu č. 3, týkajícímu se hover-efektu. Obarvení a podtržení odkazů, coby statické zvýraznění, nijak nesouvisí s dynamickým zvýrazněním, nemůže ho nahradit ani podpořit. Dynamické zvýraznění odráží interaktivitu, hover mi signalizuje, že už jsem se svou roztřesenou rukou trefil na odkaz, kde přesně odkaz začíná a kde končí (je-li jich víc natěsnaných vedle sebe), apod. Takže fakt nevím. Že by se pan Nielsen zase polekal, aby ten život nebyl nakonec příliš pestrý?

3. Marek Prokop: RE: Hover

11. 05. 2004 12:11

Shamane a Pavle, nemyslím si, že by tento typ Nielsenových článků vyjadřoval jeho osobní názory. Myslím, že se spíše jedná o shrnutí výsledků mnoha uživatelských testování. V každém případě obecné heuristiky použitelnosti rozhodně neplatí ve 100 % případů. To snad od nich ani nikdo neočekává.

Komentáře k tomu článku jsou uzavřeny.

Tato stránka je přístupná libovolným prohlížečem, nejlépe však vypadá v prohlížeči, který podporuje HTML 4.0 a CSS 2 (Internet Explorer od verze 5, Mozilla, Opera a další). Pokud čtete tuto zprávu, váš prohlížeč zřejmě dostatečně nepodporuje CSS. Stránku sice vidíte bez pokročilejšího formátování, avšak veškerý obsah je plně přístupný i pro vás.